• <
BOTA_2023

Wraca koncepcja budowy gazociągu z Norwegii do Polski

Paweł Kuś

30.01.2016 12:14 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Wraca koncepcja budowy gazociągu z Norwegii do Polski

Partnerzy portalu

Wraca koncepcja budowy gazociągu z Norwegii do Polski - GospodarkaMorska.pl

PGNiG planuje wybudować gazociąg łączący Polskę i Norwegię. Popłynie nim gaz, który jest eksploatowany przez polską spółkę na Morzu Północnym. Inwestycja ma zakończyć uzależnienie Polski od rosyjskich dostaw gazu.

W 2022 roku wygasa w końcu tzw. kontrakt jamalski. Na jego mocy Polska dotąd sprowadzała gaz z Rosji. Stąd ważne dla PGNiG, by do tego czasu mieć już alternatywne źródło pozyskiwania gazu. W tym celu wybudowano gazoport w Świnoujścia, a budowa gazociągu z Norwegii jest kolejną częścią systemu. Ma być on ukończony w 2022 roku. Po zakończeniu budowy, za pomocą gazociągu do Świnoujścia ma trafiać około 5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Już od 10 lat PGNiG regularnie prowadzi zakup norweskich złóż. Ich ostatnim nabytkiem są udziały w 4 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych. Wcześniej nie było jednak mowy o sprowadzania surowca do Polski. Obecne plany spółki są więc bardzo ważnym zwrotem w polskiej polityce energetycznej.

Jeżeli dojdzie do budowy gazociągu z Norwegii do Polski, sytuacja kraju diametralnie się zmieni. Możliwe będzie nawet całkowite zrezygnowanie z kupna rosyjskiego gazu. Na razie jednak inwestycja pozostaje w fazie planów.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.