• <
mewo_2022

Rosja zakręca kurek z gazem dla Polski? Są nieoficjalne doniesienia

AK

26.04.2022 17:16
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Rosja zakręca kurek z gazem dla Polski? Są nieoficjalne doniesienia

Partnerzy portalu

Rosja zakręca kurek z gazem dla Polski? Są nieoficjalne doniesienia - GospodarkaMorska.pl

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Onet.pl, Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski. Obecnie w Ministerstwie Klimatu trwa narada sztabu kryzysowego. Strona rosyjska nie podała oficjalnego komunikatu, ale jak donoszą media, jeszcze dziś mają się pojawić oficjalne informacje w tej sprawie. 

"Nie ma jeszcze ze strony rosyjskiej komunikatu, czy to spełnienie ultimatum, jakim groził niedawno Władimir Putin. Jeszcze dziś mają zostać wydane oficjalne komunikaty w tej sprawie" — podaje Onet.pl.

Portal informację potwierdził nieoficjalnie zarówno w źródłach rządowych, jak i w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie (PGNiG). W artykule czytamy również, że nieoficjalnie wiadomo, że w miniony piątek upłynął termin uregulowania płatności za gaz w rosyjskiej walucie.

Za gaz z Rosji w rublach

Przypomnijmy. Z końcem marca Gazprom wystąpił do PGNiG z formalnym pismem w sprawie zmian prawnych w Federacji Rosyjskiej dotyczących zmiany zasad płatności za dostawy gazu. Od początku kwietnia zagraniczni nabywcy z "nieprzyjaznych państw" mają płacić za dostawy rosyjskiego gazu ziemnego w rublach, albo dostawy paliwa z Rosji zostaną wstrzymane. W odpowiedzi premier Mateusz Morawiecki mówił, że Polska nie podda się energetycznemu szantażowi.

Odpowiedź "nie zapłacimy" usłyszeli również od Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, dziennikarze pytający o to, czy polski rząd będzie płacił Rosji w rublach. 

Informację o wstrzymaniu dostaw gazu z Rosji nieoficjalnie podało również Radio Zet.

CZYTAJ więcej: PGNiG otrzymało od Gazpromu pismo ws. zmiany zasad płatności za dostawy gazu

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.