• <

Wynik wyszukiwania - "gaz z Rosji" - Wiadomości

Firma Nord Stream pozwała ubezpieczycieli gazociągu Nord Stream 2

Szwajcarska spółka Nord Stream, należąca do rosyjskiego Gazpromu, pozwała Lloyd's Insurance Company i Arch Insurance (EU), które ubezpieczały gazociąg Nord Stream 2. Pozew wpłynął do sądu w Londynie w lutym i dotyczy wybuchu w 2022 r. gazociągu przesyłającego gaz z Rosji do Niemiec - poinformowała we wtorek agencja Reutera.
12.03.2024

Afrykańskie, azjatyckie i europejskie dziury w sankcjach. Rosyjskie towary płyną na wszystkie rynki szerokim strumieniem

W drugim kwartale 2023 r. na całym świecie miało miejsce ponad 1200 incydentów manipulowania lokalizacją (GNSS) przez operatorów statków. 63% wszystkich statków omijających sankcje zostało zidentyfikowanych jako powiązane z Rosją. To dwa z wielu godnych uwagi spostrzeżeń z raportu ryzyka firmy Windward, która śledzi ruch statków, wykorzystując sztuczną inteligencję Maritime AI™.
18.07.2023

Rosyjski gazociąg do Europy zamknięty po eksplozji [WIDEO]

Władze Rosji zamknęły gazociąg Urengoj-Pomary-Użhorod po eksplozji, która nastąpiła we wtorek w położonej w europejskiej części Federacji Rosyjskiej Republice Czuwaszji - poinformował portal Sky News.
20.12.2022

ENI: Gazprom wznowił dostawy gazu

Rosyjski koncern Gazprom wznowił dostawy gazu do Włoch - poinformowała w środę włoska firma energetyczna ENI. Gaz z Rosji nie płynął od soboty.
05.10.2022

Niemcy. Reuters: złożono zamówienia na gaz z Rosji, choć surowiec nadal nie płynie przez Nord Stream 1

Niemieccy nabywcy zarezerwowali na krótko w poniedziałek przepustowość do odbioru rosyjskiego gazu przez Nord Stream 1, po raz pierwszy od zamknięcia tego gazociągu trzy tygodnie temu. Niemiecki operator sieci Gascade zapewnił jednak, że gaz nie płynie, a przepustowość Nord Stream 1 wynosi zero - podała agencja Reutera.
19.09.2022

Ekspert: Ustalenie maksymalnej ceny na rosyjski gaz poprawi chwilowo sytuację na rynku energii

Ustalenie maksymalnej ceny na rosyjski gaz, czy rozdzielenie cen gazu od cen prądu, poprawi sytuację na rynku energii i sytuację odbiorców gazu w UE i w Polsce, ale chwilowo - ocenił prezes Instytutu Studiów Energetycznych Andrzej Sikora.
13.09.2022

Gazprom ponownie wstrzymał dostawy gazu przez Nord Stream 1

Bałtyckim rurociągiem Nord Stream 1 od środy rano znowu nie płynie gaz z Rosji do Niemiec. O wstrzymaniu dostaw w tym dniu Gazprom poinformował 18 sierpnia, tłumacząc kolejną przerwę koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Przerwa w tłoczeniu ma potrwać do najbliższej soboty.
31.08.2022

Sasin: Baltic Pipe będzie przesyłać gaz kupiony również na giełdzie europejskiej

Baltic Pipe będzie przesyłać gaz kupiony również na giełdzie europejskiej. Jeszcze w tym roku w pewnej części przepustowości ten projekt zostanie uruchomiony - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
27.06.2022

W sprawie gazu Europa nie była naiwna, ale chciwa

W sprawie dostaw gazu z Rosji Europa nie była w ostatnich latach naiwna, ale chciwa – oceniła unijna komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager. W wywiadzie prasowym podkreśliła, że krajom europejskim zależało na tanim surowcu.
25.05.2022

Gaz z Rosji. Jest wspólne oświadczenie PGNiG i Gaz-System

PGNiG otrzymało od Gazpromu pismo zapowiadające całkowite wstrzymanie dostaw w ramach kontraktu jamalskiego. PGNiG i GAZ-SYSTEM informują, że obecnie wszystkie dostawy do odbiorców są realizowane zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Spółki monitorują sytuację i są przygotowane na różne scenariusze – czytamy w komunikacie Gaz-System.
27.04.2022

Rosja zakręca kurek z gazem dla Polski? Są nieoficjalne doniesienia

Jak nieoficjalnie dowiedział się Onet.pl Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski. Obecnie w Ministerstwie Klimatu trwa narada sztabu kryzysowego. Strona rosyjska nie podała oficjalnego komunikatu w tej sprawie. Jak donoszą media, jeszcze dziś mają się pojawić oficjalne komunikaty.
26.04.2022

Holandia do końca roku całkowicie zrezygnuje z zakupu gazu z Rosji

Rząd Holandii zdecydował, że z końcem 2022 r. nie będzie już kupował gazu z Rosji - poinformował w piątek dziennikarzy minister ds. klimatu i energii Rob Jetten.
22.04.2022

Zyska: przygotowujemy program wsparcia dla biogazowni i biometanowni

Wraz z resortem rolnictwa przygotowywany jest duży program wsparcia dla biogazowni i biometanowni - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Podkreślił, że biometan może w części pokryć zapotrzebowanie na gaz z Rosji.
20.04.2022

Duda o rezygnacji z rosyjskich dostaw gazu i planach budowy kolejnego gazoportu w Gdańsku

Mam nadzieję, że pełną dywersyfikacje dostaw gazu do naszego kraju, a więc niezależność energetyczną będziemy mieli już jesienią tego roku i będziemy mogli zrezygnować z rosyjskich dostaw - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda.
12.04.2022

Czy Łotwa ma szansę na posiadanie własnego terminala LNG?

W obliczu zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego państw bałtyckich Łotwa chciałaby mieć swój terminal LNG w Skulte.
03.04.2022

Terminal LNG w Kłajpedzie całkowicie zaopatruje Litwę w gaz. Koniec z importem z Rosji

W odpowiedzi na szantaż energetyczny Rosji wobec Europy i wojnę na Ukrainie oraz w celu osiągnięcia całkowitej niezależności energetycznej Litwa całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu - poinformowało w sobotę ministerstwo energetyki w Wilnie.
02.04.2022

Kumoch: Polska nie może wprowadzić embarga na surowce z Rosji, ponieważ jest to kompetencja KE

Polska nie może wprowadzić embarga na surowce energetyczne z Rosji, ponieważ tego typu polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji Komisji Europejskiej - powiedział szef BPM Jakub Kumoch. Według niego, należałoby wprowadzić embargo na poziomie całej UE, które pozwoliłoby rozłożyć koszty.
30.03.2022

"Die Welt": Putin wykorzystywał "ochronę klimatu" przeciw Zachodowi

Wojna na Ukrainie pokazała wyraźnie, jak bardzo Europa stała się zależna od rosyjskiej ropy i gazu. Próby samodzielnego wydobycia gazu ziemnego często kończyły się niepowodzeniem z powodu protestów organizacji broniących klimatu, wspieranych pieniędzmi z Moskwy – pisze „Die Welt”.
26.03.2022

"GPC": Polscy lobbyści Nord Streamu 2

Pół roku temu swoje biuro w Warszawie zaczęła budować skandynawska agencja lobbingowa reprezentująca interesy Gazpromu. Spółka twierdzi jednak, że po ataku Rosji na Ukrainę kontrakt został zerwany - informuje środowa "Gazeta Polska Codziennie".
23.03.2022

Uniper nie zawrze nowych długoterminowych kontraktów na gaz z Rosji

Niemiecki koncern energetyczny Uniper ogłosił, że nie zamierza zawierać nowych długoterminowych kontraktów na zakup rosyjskiego gazu, choć zrealizuje do końca zakupy, przewidziane obowiązującymi kontraktami. Firma spisuje też na straty zaangażowanie w Nord Stream 2.
08.03.2022

Niemcy: To był dobry moment, żeby wstrzymać Nord Stream 2

Wstrzymanie budowy gazociągu NS2, który miał dostarczać dodatkowy gaz z Rosji do Niemiec, nastąpiło we właściwym momencie - oznajmił w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
03.03.2022

Europa odebrała więcej gazu na statkach z USA niż z gazociągów z Rosji

Europejskie koncerny energetyczne zwróciły się ponownie w stronę Stanów Zjednoczonych po tym, jak zawirowania wokół Nord Stream 2 i konfliktu na Ukrainie sprawiły, że gaz z Rosji stał się mniej dostępny.
20.02.2022

Szefowa niemieckiej frakcji Zielonych o Nord Stream 2: Rosja gra w pokera energią

Annalena Baerbock, liderka Zielonych, opowiedziała się za nieudzieleniem koncesji na eksploatację gazociągu Nord Stream 2. Zgodnie z europejskim prawem energetycznym, powinna obowiązywać reguła dotycząca uniezależnienia operatorów gazociągów od dostawców gazu – podkreśliła na łamach mediów.
20.10.2021

TSUE oddalił odwołanie Niemiec od wyroku Sądu UE w sprawie odnogi Nord Streamu

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił w czwartek odwołanie wniesione przez Niemcy od wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL, odnogi Nord Streamu.
15.07.2021

Blinken o Nord Stream 2: bliskie zakończenie budowy gazociągu jest faktem

Bliskie zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 jest faktem - powiedział w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" sekretarz stanu USA Antony Blinken. W tym tygodniu Blinken gościł w Berlinie, gdzie rozmawiał m.in. o NS2, najtrudniejszej obecnie kwestii w stosunkach między USA a RFN.
25.06.2021

Blinken: NS2 to rosyjski projekt geopolityczny, który zagraża bezpieczeństwu Ukrainy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, przebywający w środę z wizytą w Berlinie, powiedział, że Nord Stream 2 to rosyjski projekt geopolityczny, który zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy, w tym Ukrainy. Celem USA jest zapewnienie, by Rosja nie użyła energii jako narzędzia przymusu wobec jakiegokolwiek kraju Europy - dodał.
23.06.2021

Putin: układanie drugiej nitki Nord Stream 2 powinno zakończyć się w ciągu 2 miesięcy

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w piątek, że budowa drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2 mogłaby zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy. Wcześniej Putin poinformował o zakończeniu układania rur pierwszej nitki.
07.06.2021

Rosja. Putin: gaz z Nord Stream 2 jest ekologiczny, czystszy, tańszy i pewniejszy

Rosyjski gaz dostarczany gazociągiem Nord Stream 2 będzie bardziej ekologiczny, "czystszy", tańszy i pewniejszy - zapewnił w piątek prezydent Władimir Putin. Sugerował, że tranzyt przez Ukrainę mógłby zostać zwiększony nawet po uruchomieniu Nord Stream 2.
04.06.2021

Litwa rozpocznie dostawę gazu ziemnego do Polski

W przyszłym roku litewska państwowa spółka energetyczna Ignitis Group, ma rozpocząć dostawy ciekłego gazu ziemnego do Polski. Informacja została podana w poniedziałek (1 marca) przez prezesa zarządu Dariusa Maikštėnas.
03.03.2021

Kowalski: Rezygnując z własnego węgla, Polska może się uzależnić od importu gazu

Rada Ministrów przyjęła wczoraj uchwałę w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”, która zakłada, że źródła węglowe będą stopniowo wycofywane i zastępowane przez OZE i energetykę jądrową, a paliwem przejściowym w procesie transformacji będzie gaz ziemny. Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski ocenia jednak, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego w 2033 roku to termin nierealny, a bez tej podstawy rezygnacja z węgla zwiększy ryzyko, że Polska uzależni się od dostaw gazu ziemnego, głównie z Rosji.
03.02.2021

Kwieciński: orzeczenie sądu UE ws. Gazpromu ma znaczenie dla zapewnienia konkurencji

Orzeczenie Sądu UE ws. Gazpromu ma ogromne znaczenie dla zapewnienia konkurencji i równego traktowania wszystkich uczestników unijnego rynku gazu - ocenił w środę dla PAP prezes PGNiG Jerzy Kwieciński komentując decyzje sądu, który odrzucił skargi spółek Nord Streamu na przyjętą w ub. roku nowelizację dyrektywy gazowej.
20.05.2020

Sąd UE odrzucił skargi Nord Streamu na dyrektywę gazową

Sąd UE w Luksemburgu odrzucił w środę skargi spółek Nord Streamu na przyjętą w ub. roku nowelizację dyrektywy gazowej, która przewiduje, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE będą podlegały przepisom restrykcyjnego trzeciego pakietu energetycznego.
20.05.2020

Nord Stream 2 pod dużym znakiem zapytania?

Piątkowa decyzja niemieckiego regulatora, który odmówił udzielenia derogacji dla gazociągu Nord Stream 2, uznając, iż musi on być podporządkowany unijnym regulacjom, stawia ten projekt pod dużym znakiem zapytania – ocenił w piątek wicepremier Jacek Sasin.
16.05.2020

Nord Stream 2 musi być podporządkowany unijnym regulacjom

Niemiecki regulator rynku energetycznego - Bundesnetzagentur - odmówił udzielenia derogacji dla gazociągu Nord Stream 2. Tym samym musi on być podporządkowany unijnym regulacjom - poinformowało w piątek w komunikacie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
15.05.2020

Handelsblatt: dla Nord Stream 2 zaczyna się wyścig z czasem

Niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt" nie ma wątpliwości, że sankcje USA przeciwko Nord Stream 2 zostaną przyjęte. Dla spółki budującej gazociąg oznacza to początek wyścigu z czasem i konieczność jak najszybszego ułożenia reszty rur.
18.12.2019

Naftohaz: odrzucenie apelacji Gazpromu to całkowite zwycięstwo

Jako "całkowite zwycięstwo" określił ukraiński koncern Naftohaz decyzję sądu w Szwecji, który w środę odrzucił apelację rosyjskiego Gazpromu wobec decyzji sądu arbitrażowego w Sztokholmie, zobowiązującej Gazprom do wypłaty odszkodowania za niedostarczony gaz.
27.11.2019

Szef Gazpromu: Ukraina może dostawać gaz tańszy o 20 proc.

Szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller oświadczył w piątek, że cena gazu rosyjskiego dla Ukrainy może być o 20 proc. niższa od gazu dostarczanego tzw. rewersem z Europy Zachodniej i że Ukraina powinna zadecydować, czy będzie go kupować, tak by Rosja mogła zarezerwować surowiec.
19.10.2019

Szef Naftohazu nie wyklucza powrotu dostaw rosyjskiego gazu w 2020 r.

Szef państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy Andrij Kobolew nie wykluczył, że 1 stycznia 2020 roku rosyjski Gazprom wznowi dostawy gazu do jego kraju. Ukraina przestała kupować gaz z Rosji prawie cztery lata temu i od tego czasu zaopatruje się w ten surowiec na Zachodzie.
09.10.2019

PGNiG: Wzrośnie wykorzystanie gazu przez producentów energii elektrycznej w Polsce

"Większość dużych producentów energii w Polsce, planujących duże bloki energetyczne, przewiduje wykorzystanie gazu jako paliwa" - mówił prezes PGNiG Piotr Woźniak na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy. Według niego, do korzystania z paliwa gazowego może zachęcać rynkowa cena gazu na giełdach, która obecnie spadła do rekordowo niskiego poziomu, a jej odbicie prognozowane jest na marzec 2020 roku.
06.09.2019

Bułgaria: Przetarg na budowę odcinka Tureckiego Potoku będzie wznowiony

Przetarg na budowę bułgarskiego odcinka gazociągu Turecki Potok będzie wznowiony. Spółka Atomenergoremont, która w połowie lutego złożyła skargę proceduralną do urzędu antymonopolowego, wycofała ją, nie podając przyczyn.
26.02.2019

Aleksandr Miedwiediew odchodzi z Gazpromu

Z koncernu Gazprom odejdzie jego wiceprezes Aleksander Miedwiediew, który odpowiadał za rynki zagraniczne. Gazprom poinformował o tym w oficjalnym komunikacie. Według mediów do pracy Miedwiediewa nie było zastrzeżeń. Nazwisko jest następcy nie jest znane.
25.02.2019

Kommiersant: gaz z Tureckiego Potoku popłynie do Bułgarii i na Węgry

Trasa przyszłych dostaw gazu budowanym przez rosyjski Gazprom gazociągiem Turecki Potok ma biec przez Bułgarię, Serbię, Węgry i Słowację - ocenia w czwartek dziennik "Kommiersant", powołując się na udział Gazpromu w rezerwacji przepustowości w tych krajach.
22.11.2018

Sąd zakazał operatorom Nord Stream płatności na rzecz Gazpromu

Sąd w Szwajcarii zabronił spółkom Nord Stream AG i Nord Stream 2 AG dokonywania płatności na rzecz rosyjskiego koncernu Gazprom. Sąd uwzględnił wniosek ukraińskiej spółki Naftohaz dotyczący egzekucji od Gazpromu zasądzonych na jej rzecz kwot.
10.11.2018

Kwieciński: Umowa na dostawy gazu z USA zwiększa nasze bezpieczeństwo i siłę negocjacyjną

Długoterminowa umowa na dostawy gazu z USA zwiększa nasze bezpieczeństwo energetyczne i siłę negocjacyjną - powiedział PAP szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że stałe dostawy dają też większą stabilność cen w kraju.
08.11.2018

Duda i Perry: dywersyfikacja źródeł energii ważna dla Polski i całej Europy

Dywersyfikacja źródeł energii ważna dla Polski i całej Europy - mówili w czwartek prezydent Andrzej Duda i sekretarz ds. energii USA Rick Perry wskazując m.in. na zawartą właśnie umowę PGNiG z amerykańską firmą Cheniere Marketing International.
08.11.2018

Od stycznia 2020 r. gaz zacznie płynąć gazociągiem Turk Stream

Od 1 stycznia 2020 r. będzie można przesyłać gaz za pomocą dwóch nitek Turk Stream – poinformował rosyjski minister energetyki Aleksandr Novak w wywiadzie dla państwowej stacji Rossija 24, którego udzielił podczas Rosyjskiego Tygodnia Energetycznego. Dodał, że łączna przepustowość gazociągu to 31,5 mld metrów sześciennych. Jego obie nitki mają powstać do końca przyszłego roku, część morska jeszcze w tym roku.
12.10.2018

Szef MSZ Słowacji: chcemy pozostać krajem tranzytowym rosyjskiego gazu

Szef MSZ Słowacji Miroslav Lajczak oświadczył we wtorek w Moskwie, że Słowacja chce utrzymać swą rolę kraju tranzytowego gazu rosyjskiego i że dla Bratysławy ważne jest, by projekt gazociągu Nord Stream 2 nie osłabił bezpieczeństwa energetycznego Europy.
09.10.2018

Ławrow: Rosja chciałaby gwarancji UE ws. gazociągu Turecki Potok

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w środę, że Moskwa jest gotowa dostarczać gaz do Unii Europejskiej za pośrednictwem budowanego gazociągu Turecki Potok, jednak do tego niezbędne są gwarancje krajów UE i Komisji Europejskiej.
13.06.2018

Putin i Borisow nie wykluczają trasy Tureckiego Potoku w kierunku Bułgarii

Premier Bułgarii Bojko Borisow powiedział w środę w Moskwie, że Rosja i Turcja nie oponują przeciwko przedłużeniu budowanego gazociągu Turecki Potok w kierunku Bułgarii. Rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja pracuje nad takim wariantem.
31.05.2018

Rosja/Prasa: porozumienie z Turcją ws. lądowego odcinka Tureckiego Potoku

Rosyjski koncern Gazprom porozumiał się z Turcją w sprawie budowy lądowej części planowanego gazociągu Turecki Potok, która ma biec do granicy Turcji z jednym z krajów Unii Europejskiej - podają w poniedziałek dzienniki "Kommiersant" i "Wiedomosti".
28.05.2018

Gazprom: ukończono morski odcinek pierwszej nitki Tureckiego Potoku

Rosyjski koncern Gazprom poinformował w poniedziałek o ukończeniu budowy morskiego odcinka pierwszej nitki eksportowego gazociągu Turecki Potok układanego na dnie Morza Czarnego. Gazprom planuje zakończyć budowę gazociągu w 2019 roku.
30.04.2018

Szef MSZ Ukrainy: w Niemczech rośnie świadomość, że gaz z Rosji to pułapka

Coraz więcej ludzi w Niemczech ma świadomość, że kupowanie gazu od Rosji jest pułapką dla UE – oświadczył w środę szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin, podsumowując wizytę, którą złożył w Berlinie razem z prezydentem Petrem Poroszenką.
11.04.2018

Wiedomosti: Rosja i Ukraina rozpoczęły rozmowy o tranzycie gazu od 2020 roku

Koncerny paliwowe Rosji i Ukrainy, Gazprom i Naftohaz, rozpoczęły rozmowy na temat warunków nowego kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę od 2020 roku - podał w środę rosyjski dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródła bliskie sprawy.
11.04.2018

Gazprom: nowe gazociągi znacznie zmniejszą tranzyt przez Ukrainę

Szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller oświadczył w środę, że po zbudowaniu dwóch planowanych gazociągów: Nord Stream 2 i Tureckiego Potoku tranzyt gazu przez Ukrainę zostanie utrzymany, ale jego skala spadnie nawet do 10-15 mld metrów sześciennych.
04.04.2018

Ekspert: Chiny, odchodząc od węgla, znacznie zwiększą import gazu

Chiny zmniejszają uzależnienie od węgla i w ciągu kilku lat podwoją konsumpcję gazu ziemnego i znacznie zwiększą import tego surowca – powiedział PAP w piątek ekspert w dziedzinie energetyki z pekińskiego think tanku Centrum dla Chin i Globalizacji Victor Gao.
09.03.2018

Portal Gazeta.ru: Gaz z USA obroni Polskę przed dominacją Rosji

Gaz z USA "obroni Polskę przed dominacją Rosji" - wybija w tytule portal Gazeta.ru, dodając, iż strona polska "wyjaśniła, że transakcja jest konieczna w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu historycznie zdominowanego przez gaz z Rosji".
22.11.2017

PGNiG spodziewa się podwojenia sprzedaży gazu Ukraińcom

Wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak spodziewa się na koniec roku podwojenia zeszłorocznego wolumenu sprzedaży gazu na Ukrainę.
13.11.2017

Buzek: W PE nie ma dobrego klimatu dla Nord Stream 2

W Parlamencie Europejskim nie ma dobrego klimatu dla budowy gazociągu Nord Stream 2, który nie jest zgodny ani z duchem, ani zasadami unii energetycznej - mówił w piątek przewodniczący komisji przemysłu, badań naukowych i energii Jerzy Buzek.
15.09.2017

Szef MSZ: Jeśli zachowanie Rosji będzie eskalować, NATO podejmie prawdopodobnie nowe decyzje

Na dzisiaj liczba żołnierzy NATO w Polsce jest wystarczająca; jasno powiedziałem, że jest to obecność przewidziana decyzjami szczytu NATO - podkreślił szef MSZ Witold Waszczykowski. Jeśli nastąpi eskalacja zachowania rosyjskiego, to NATO podejmie prawdopodobnie nowe decyzje - dodał.
08.08.2017

Ekspert: Sankcje USA mogą uderzyć w Nord Stream 2 i rosyjskie gazociągi

Decyzja Kongresu USA dotycząca nałożenia na Rosję nowych sankcji może uderzyć w firmy zaangażowane w projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 - uważa Marco Giuli, ekspert ds. energetycznych brukselskiego think tanku European Policy Centre.
25.07.2017

Bruksela obawia się, że amerykańskie sankcje uderzą w Nord Stream 2

Komisja Europejska opracowała listę europejsko-rosyjskich projektów energetycznych, które mogą zostać dotknięte nowymi sankcjami, jeśli USA nałożą je na Rosję - informuje portal Euractiv. Wśród nich jest m.in planowana budowa gazociągu Nord Stream 2.
25.07.2017

Szef MSZ: bardzo nam zależy na współpracy z Amerykanami w dziedzinie energetyki

Bardzo nam zależy na współpracy z Amerykanami w dziedzinie energetyki - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski. Gaz z Rosji jest niepewny, bo dostawy mogą zostać poddane presji politycznej; wartością kontraktu gazowego ze Stanami byłaby stabilność polityczna - dodał.
30.06.2017

Naimski: rozwój LNG w Europie zależy tyleż od rynku jak polityków

Europa ma ogromny potencjał rozwoju rynku LNG, decyzja o tym czy będzie się on rozwijał zależy tyleż od rynków, co od polityków - mówił w poniedziałek w Warszawie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
29.05.2017

Decyzja ETS-u ws. gazociągu OPAL najprawdopodobniej do końca lutego

Najprawdopodobniej do końca lutego zapadnie decyzja Europejskiej Trybunału Sprawiedliwości ws. zwiększania ilości rosyjskiego gazu wysyłanego do UE poprzez niemiecki gazociąg OPAL – mówi PAP ekspert ds. energetyki Wojciech Jakóbik. Gaz do OPAL-a trafia z gazociągu Nord Stream, który omija Polskę i Ukrainę.
25.01.2017

Brak zgody na korzystanie ze szwedzkich portów nie zablokuje budowy gazociągu Nord Stream 2

Decyzja szwedzkich władz lokalnych nie zablokuje budowy gazociągu Nord Stream 2. Jak zapowiedzieli przedstawiciele spółki Nord Stream AG, brak zgody na korzystanie ze szwedzkich portów spowoduje jedynie wzrost ceny projektu.
16.12.2016

Naftohaz potwierdza gotowość do rozmów trójstronnych o gazie

Ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz potwierdziła, że gotowa jest do rozmów trójstronnych z rosyjskim Gazpromem i Komisją Europejską o dostawach rosyjskiego gazu dla Ukrainy. Miałoby do nich dojść w piątek w Brukseli.
06.12.2016

Putin i Erdogan porozumieli się ws. budowy Turkish Stream

Prezydent Rosji Władimir Putin i jego turecki odpowiednik Recep Tayyip Erdogan porozumieli się w poniedziałek w Stambule, w pierwszym dniu Światowego Kongresu Energetycznego, w sprawie budowy dwóch nitek gazociągu Turkish Stream (Turecki Potok).
10.10.2016

Spotkanie Putin-Erdogan 10 października w Stambule

Prezydent Rosji Władimir Putin uda się 10 października do Stambułu, gdzie spotka się z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem i weźmie udział w Światowym Kongresie Energetycznym - poinformował we wtorek doradca rosyjskiego prezydenta Jurij Uszakow.
05.10.2016

„FT” o geopolitycznej grze Rosji w sprawie Nord Stream 2

Budowa gazociągu Nord Stream 2 to element geopolitycznej gry Rosji, w ramach której Kreml dąży do zacieśnienia więzi z Niemcami i do ukarania Ukrainy; do zwolenników projektu zalicza się niemiecką kanclerz Angelę Merkel – pisze w środę „Financial Times”.
28.09.2016

Gotlandia zapleczem technicznym dla Nord Stream 2? Trwają negocjacje

Port Mukran w Niemczech oraz dwa fińskie porty - Hamina Kotka i Koverhar. To lokalizacje, jakie spółka odpowiedzialna za realizację gazociągu Nord Stream 2 wybrała na bazę logistyczną dla planowanej inwestycji po dnie Morza Bałtyckiego. Ma do nich dołączyć szwedzka Gotlandia. Uzyskanie zgody nie będzie jednak łatwe dla Rosjan.
02.09.2016

PGNiG rozpoczęło rozmowy w sprawie przesyłania gazu z Norwegii

Wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa poinformował o rozpoczeciu rozmów na temat przesyłania gazu z Norwegii do Polski – informuje Radio Szczecin.
26.02.2016

Wraca koncepcja budowy gazociągu z Norwegii do Polski

PGNiG planuje wybudować gazociąg łączący Polskę i Norwegię. Popłynie nim gaz, który jest eksploatowany przez polską spółkę na Morzu Północnym. Inwestycja ma zakończyć uzależnienie Polski od rosyjskich dostaw gazu.
30.01.2016

Chiny chcą wykorzystać Północną Drogę Morską do importu gazu z Rosji

Chiny chcą importować gaz z Rosji z wykorzystaniem transportu morskiego przez Północną Drogę Morską. Zamówiły już statki do transportu LNG z Jamału. Będą wybudowane przez koreańską stocznię Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering.
23.09.2015

Paliwo promowe: Globalny rynek LNG i naturalnego gazu ziemnego w 2015 roku

Cena ropy spadła o prawie 50 % od początku czerwca 2014 roku z około 115 $ za baryłkę do mniej niż 60$ za baryłkę pod koniec roku, co zakłóciło rynek po prawie pięciu latach stabilności.
05.01.2015

Litwa dzięki terminalowi LNG chce mieć tańszy gaz z Rosji

Terminal gazowy w Kłajpedzie umożliwi Wilnu "pewność negocjacyjną" w rozmowach z Gazpromem w sprawie obniżki cen rosyjskiego gazu - powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, wizytując inwestycję.
06.05.2014

UE zawiesza negocjacje z Rosją ws. South Stream

Komisja Europejska odroczyła negocjacje polityczne w sprawie nowego gazociągu South Stream, który omija Ukrainę. Gazociągiem poprowadzonym po dnie Morza Czarnego miał być transportowany do UE gaz z Rosji i byłych azjatyckich republik ZSRR.
11.03.2014

Gazprom może zbudować w Kaliningradzie terminal LNG

Gazprom może zbudować w obwodzie kaliningradzkim terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) - informuje w czwartek dziennik "Kommiersant", powołując się na władze tej częście Rosji wciśniętej między Polskę i Litwę.
20.09.2013

Aleksiej Miller: gazpromowska fabryka LNG nad Bałtykiem ruszy w 2018 r.

Fabryka skroplonego gazu ziemnego (LNG), którą Gazprom zbuduje nad Bałtykiem, zostanie oddana do użytku w 2018 r. - ogłosił w piątek prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. Dodał, że docelowymi rynkami dla tych zakładów będą Europa, Ameryka Łacińska i Indie.
01.07.2013

Shell możliwym partnerem Gazpromu w bałtyckiej fabryce LNG

Brytyjsko-holenderski koncern Shell może zostać partnerem Gazpromu w fabryce skroplonego gazu ziemnego (LNG), którą rosyjski koncern zamierza wybudować nad Morzem Bałtyckim - napisał poniedziałkowy dziennik Kommiersant, powołując się na źródło w branży gazowej.
25.06.2013

Sikorski: nie stawiajmy radykalnych tez ws. Nord Stream

Szef MSZ Radosław Sikorski wypowiedział się na temat doniesień, że gazociąg Nord Stream transportujący drogą morską gaz z Rosji do Niemiec blokuje rozwój portu w Świnoujściu oraz o skuteczności polskiej polityki zagranicznej w tej sprawie.
17.10.2012

Nord Stream nadal budzi wielkie kontrowersje

Po trzynastu latach planowania i dwóch latach budowy – 8 listopada br. oficjalnie została otwarta pierwsza nitka, budzącego wiele kontrowersji, gazociągu północnego Nord Stream. W obecności kanclerz Niemiec Angeli Merkel, premiera Holandii Marka Rutta, premiera Francji François Fillona oraz prezydenta Rosji Dimitrija Miedwiedewa oficjalnie „odkręcono” kurek i po raz pierwszy w historii gaz ziemny popłynął po dnie Bałtyku z Rosji bezpośrednio do Niemiec.
23.11.2011

Komentarze po porozumieniu Tuska z Merkel w sprawie gazociągu

To wyraz wzajemnego zaufania - w ten sposób prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujskie komentuje podpisanie przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i premiera Donalda Tuska porozumienia w sprawie zakopania rurociągu Nordsream.
22.06.2011

Ułożono pierwszą nitkę Gazociągu Północnego

Na dnie Bałtyku ułożyło pierwszą nitkę Gazociągu Północnego - poinformował w czwartek inwestor konsorcjum Nord Stream. Na razie trzy odcinki gazociągu nie są jeszcze połączone, ich zespawanie nastąpi wiosną i latem bieżącego roku.
06.05.2011

Płytkie myślenie niszczy porty

Za kilka lat większe statki nie będą mogły zawijać do zespołu portów Szczecin-Świnoujście. Dlaczego? Tor podejścia, przecięty przez rurę Gazociągu Północnego, będzie dla nich za płytki. Prezydenci Szczecina i Świnoujścia chcą, by rząd wynegocjował z Niemcami umowę gwarantującą jego pogłębienie. O problemie zablokowania rozwoju obu miast świnoujscy radni alarmowali rząd już w 2009 roku. Bez skutku.
23.02.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.