• <
pge_baltica_390x100_duży

Uniper nie zawrze nowych długoterminowych kontraktów na gaz z Rosji

mj

08.03.2022 13:06
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Uniper nie zawrze nowych długoterminowych kontraktów na gaz z Rosji

Partnerzy portalu

Uniper nie zawrze nowych długoterminowych kontraktów na gaz z Rosji - GospodarkaMorska.pl

Niemiecki koncern energetyczny Uniper ogłosił, że nie zamierza zawierać nowych długoterminowych kontraktów na zakup rosyjskiego gazu, choć zrealizuje do końca zakupy, przewidziane obowiązującymi kontraktami. Firma spisuje też na straty zaangażowanie w Nord Stream 2.

Uniper poinformował, że posiada długoterminowe kontrakty na zakup ok. 35 mld m sześc. gazu, z czego 19 mld m sześc. - z Rosji. Planujemy zrealizować dostawy z Rosji w ramach zapewnienia Europie bezpieczeństwa energetycznego - wyjaśniła firma. Uniper podkreślił jednocześnie, że nie będzie zawierać żadnych nowych długoterminowych kontraktów na zakup gazu z Rosji.

Jednocześnie niemiecki koncern ogłosił, że spisuje na straty swoje zaangażowanie finansowe w projekt Nord Stream 2 i sporządzi z tego tytułu odpis na 987 mln euro. W skład tego odpisu wejdzie 695 mln euro już udzielonych spółce Nord Stream 2 AG pożyczek oraz 292 mln euro spodziewanych odsetek z tytułu tych pożyczek.

Umowy z Gazpromem ws. finansowania Nord Stream 2 podpisały obok Unipera Wintershall Dea, Engie, OMV i Shell. Ta ostatnia firma ogłosiła już, że wycofuje się z gwarancji finansowanych na ok. 1 mld euro, jakie udzieliła na budowę gazociągu. Także Wintershall Dea poinformowało już, że spisze na straty ok. 1 mld euro, pożyczone na budowę gazociągu.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.