• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Litwa rozpocznie dostawę gazu ziemnego do Polski

ac

03.03.2021 11:14 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Litwa rozpocznie dostawę gazu ziemnego do Polski - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

W przyszłym roku litewska państwowa spółka energetyczna Ignitis Group, ma rozpocząć dostawy ciekłego gazu ziemnego do Polski. Informacja została podana w poniedziałek (1 marca) przez prezesa zarządu Dariusa Maikštėnas.

Zakończenie budowy rurociągu GIPL, biegnącego między Polską, a Litwą, planowane jest na grudzień 2021. Rurociąg ma zaopatrywać w gaz także inne kraje morza Bałtyckiego – Finlandię, Estonię i Łotwę. Obecnie kraje te importują gaz z Rosji przez terminal w litewskim porcie w Kłajpedzie.

– Gdy GIPL zostanie uruchomiony, spodziewamy się rozpocząć eksport gazu do Polski, tak jak zrobiliśmy z Finlandią. - powiedział prezes Ignitis Group Darius Maikstenas.

Dyrektor dodał również, że w późniejszym czasie Polska mogłaby przekazywać gaz na inne rynki, na przykład do Ukrainy.

- Nowy rurociąg ma także dostarczać LNG z Kłajpedy do planowanej, w północno – wschodniej Polsce, elektrowni gazowej – dodał minister litewskiej energetyki, Dainius Kreivys.

Według Ignitis Group polski terminal LNG w Świnoujściu zaimportował 39,9 TWh. Polska przygotowuje się do rezygnacji z importu rosyjskiego gazu w 2022 roku i w związku z tym podpisano umowę na zwiększenie przepustowości w terminalu do 2023 roku o 66%.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.