• <
mewo_2022

Sasin: Baltic Pipe będzie przesyłać gaz kupiony również na giełdzie europejskiej

gm

27.06.2022 12:21 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Sasin: Baltic Pipe będzie przesyłać gaz kupiony również na giełdzie europejskiej

Partnerzy portalu

Sasin: Baltic Pipe będzie przesyłać gaz kupiony również na giełdzie europejskiej - GospodarkaMorska.pl
Jacek Sasin. Fot. Gov.pl, CC BY 3.0 PL , Wikimedia Commons

Baltic Pipe będzie przesyłać gaz kupiony również na giełdzie europejskiej. Jeszcze w tym roku w pewnej części przepustowości ten projekt zostanie uruchomiony – poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

W poniedziałek podczas konferencji „Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu”, która odbywa się w Senacie minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że projekt budowy gazociągu Baltic Pipe dobiega końca.

„My ten projekt gazociągu podjęliśmy, w tej chwili jest on finalizowany. Jeszcze w tym roku w pewnej części przepustowości ten projekt zostanie uruchomiony. Od roku przyszłego będzie mógł już w pełni służyć uzupełnieniu miksu gazowego w Polsce o tą część gazu, która będzie gazem pochodzącym z Norwegii, ale również będzie mógł służyć do transportu gazu z innych kierunków, również kupowanego na giełdzie europejskiej, gdzie jest dostępny gaz także innego pochodzenia” – powiedział podczas konferencji minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Dodał, że Baltic Pipe nie jest nową ideą. Przypomniał, że pomysł połączenia gazociągowego z Norwegią powstał jeszcze za rządów AWS.

„Niestety został zarzucony przez rządy lewicy. Rząd Leszka Millera taką decyzję podjął, że projekt nie ma ekonomicznego uzasadnienie, bo przecież gaz z Rosji jest tańszy, więc po co budować. (...)” – stwierdził Jacek Sasin.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.