• <
attis_konferecnja_2024

Sasin na Światowym Forum Ekonomicznym: ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji

gm

23.05.2022 10:32 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Sasin na Światowym Forum Ekonomicznym: ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji

Partnerzy portalu

Sasin na Światowym Forum Ekonomicznym: ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji - mówił w poniedziałek w szwajcarskim Davos wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin - ocenił.

W szwajcarskim Davos w niedzielę rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. W rozmowach dotyczących najważniejszych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii Covid-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

Wicepremier, szef aktywów państwowych Jacek Sasin otworzył w Polskim Domu w Davos panel dyskusyjny "Znaczenie Europy Środkowo-Wschodniej w globalnych łańcuchach wartości oraz na mapie ośrodków kompetencyjnych".

"Jesteśmy w trudnym momencie dla Europy i świata" - powiedział Sasin. W jego ocenie "dwa wielkie wydarzenia wstrząsnęły naszym współczesnym światem". Jak mówił, pierwszy z nich to pandemia koronawirusa, a drugi to wojna na Ukrainie, która się toczy na naszych oczach.

Zdaniem Sasina te dwa wydarzenia "całkowicie zmieniły nasze pojmowanie świata i światowej gospodarki". "Te wydarzenia pokazały też, że dotychczasowe procesy gospodarcze muszą ulec głębokiemu przemyśleniu i głębokiej zmianie. Przede wszystkim pandemia koronawirusa spowodowała zakłócenia, przerwanie światowych łańcuchów dostaw" - powiedział. Jak wskazał wicepremier, "okazało się, że przenoszenie produkcji i rozpraszanie jej po całej kuli ziemskiej w tej sytuacji się nie sprawdziło".

"Z kolei te najnowsze wydarzenia, związane z agresją Rosji na Ukrainę pokazały, jak ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji" - podkreślił Sasin.

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.