• <
mewo_2022

Europa w odwrocie od rosyjskiego gazu spogląda w stronę Afryki

23.05.2022 12:05
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Europa w odwrocie od rosyjskiego gazu spogląda w stronę Afryki

Partnerzy portalu

Europa w odwrocie od rosyjskiego gazu spogląda w stronę Afryki - GospodarkaMorska.pl

Eksperci ośrodka analitycznego Rystad Energy zauważają, że Europa głodna gazu szuka nowych dostaw błękitnego paliwa z Afryki, a firmy poszukiwawcze ponownie rozważają reaktywację odłożonych na tym kontynencie projektów. 

Analitycy prognozują, że Afryka osiągnie szczyt produkcji gazu na poziomie 470 mld m3 (Bcm) pod koniec następnej dekady, co odpowiada około 75 proc. wolumenu gazu wydobywanego przez Rosję w 2022 roku. Rosja była historycznie dominującym dostawcą gazu ziemnego do Europy, ze średnim udziałem w całkowitym imporcie gazu na poziomie około 62 proc. w ciągu ostatniej dekady. W tym samym czasie Afryka była również stałym eksporterem gazu do Europy - średnio 18 proc. europejskiego importu gazu pochodziło z Afryki.

Na początku marca Unia Europejska ogłosiła, że zamierza zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu o dwie trzecie tylko do końca 2022 roku. Rodzi to duże szanse dla biznesu gazowego w Afryce. Kontynent ten zwiększy wydobycie gazu z około 260 mld m3 w 2022 roku do nawet 335 mld m3 do końca bieżącej dekady. 

Projekty w Afryce są jednak historycznie postrzegane jako obarczone większym ryzykiem związanymi z wysokimi kosztami, trudnościami w dostępie do finansowania, czy problemami z systemami fiskalnymi. 

Ostatnie sygnały ze strony największych koncernów naftowych i gazowych, takich jak BP, Eni, Equinor, Shell, ExxonMobil i Equinor, wskazują jednak na zmianę strategii w kierunku dalszych inwestycji w Afryce. Rozważa się ponowne uruchomienie lub przyspieszenie realizacji kilku projektów, które wcześniej były wstrzymane - w tym projektów dotyczących skroplonego gazu ziemnego (LNG) - w odpowiedzi na rosnący popyt globalny – zauważają eksperci Rystad Energy.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.