• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Polska wesprze Ukrainę w przystąpieniu do Międzynarodowej Agencji Energetycznej

gm

18.05.2022 13:36 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Polska wesprze Ukrainę w przystąpieniu do Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Partnerzy portalu

Polska wesprze Ukrainę w przystąpieniu do Międzynarodowej Agencji Energetycznej - GospodarkaMorska.pl
Anna Moskwa. Fot. Wikimedia Commons

Polska zadeklarowała zgłoszenie Ukrainy jako nowego członka Międzynarodowej Agencji Energetycznej i wsparcie jej w kwestiach proceduralnych - poinformowała w środę w Kijowie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas spotkania z minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Juliją Swyrydenko.

„Przywozimy dobre wiadomości - jest zielone światło od tej organizacji międzynarodowej w sprawie przyjęcia Ukrainy do jej struktur”, oświadczyła Moskwa.

Polska nie jest jedynym państwem zainteresowanym pomocą energetyczną dla Ukrainy – powiedziała Anna Moskwa podczas spotkania z minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Juliją Swyrydenko.

„Jest w tej kwestii dialog na poziomie technicznym, mają miejsce rozmowy polskiego Ministerstwa Energii z jego ukraińskim odpowiednikiem” – skomentowała minister Moskwa.

„Wypracowujemy rozwiązania z zakresu energetyki, które będą funkcjonowały nie tylko w czasie wojny, ale również pokoju. (…) Ostatnie tygodnie były i nadal są czasem owocnej współpracy polsko-ukraińskiej, zarówno na szczeblu rządowym, jak też pomiędzy spółkami energetycznymi” – dodała Moskwa.

Minister zapewniła, że jest dobra wola po stronie Międzynarodowej Agencja Energii, by Ukraina mogła wejść na ścieżkę członkostwa i w efekcie po roli obserwatora stać się pełnoprawnym członkiem tej organizacji. „My jako Polska deklarujemy zgłoszenie Ukrainy jako członka i wsparcie w przeprowadzeniu procesu akcesji do tej organizacji” – dodała.

Ukraińska minister poinformowała, że prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia jej kraj otrzyma 25 tys. ton benzyny z Polski. „Pomoc z Polski pozwoli nam w znacznym stopniu zbilansować sytuację na rynku paliw. Przed rosyjską agresją ogromną część produkcji paliwowej zapewniały nam zakłady w Krzemieńczuku. Ta infrastruktura została niestety zniszczona, dlatego obecnie pilnie poszukujemy możliwości dostaw z zagranicy" - dodała przedstawicielka ukraińskiego rządu.

Minister Moskwa była też pytana o propozycję wprowadzenia w UE podatku od energii z Rosji. „Jeżeli państwa nie są gotowe na pełne sankcje na rosyjskie węglowodory i paliwa, to powinny przyjąć za to konsekwentną odpowiedzialność. To jest pomysł na opłatę od poziomu zależności od rosyjskich surowców. Ta opłata oczywiście zwiększałaby się w czasie” – powiedziała. Jak wyjaśniała, w pierwszej kolejności rozwiązanie to dotyczyłoby paliw, a następnie gazu. „Bo państwa, które mają wieloletnie kontrakty z Gazpromem i jeżeli nie chcą z tych kontraktów zrezygnować dzisiaj to odpowiedzialnie powinny płacić. Jednocześnie środki te można przekazać na infrastrukturę dywersyfikacyjną UE, na terminale, potrzebną infrastrukturę dostaw, ale także na odbudowę energetyczną Ukrainy” – powiedziała.

Jej zdaniem wdrożenie takiego rozwiązania jest możliwe i koniecznie. Dodała, że szczegóły tej propozycji zostaną przedstawione na najbliższym spotkaniu ministrów spraw energii UE. Polska minister zwróciła też uwagę na zniszczenia, którym uległa przyroda na Ukrainie w wyniku trwającej wojny. Zadeklarowała przy tym pomoc ze strony Polski w prowadzeniu pełnego rejestru zbrodni środowiskowych, wparcie Ukrainy w procesie uzyskania rekompensat i odbudowania przyrody.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.