• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ukraina formalnie zamyka zdobyte przez Rosję porty. Czy Europie grozi kryzys?

03.05.2022 12:44
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Ukraina formalnie zamyka zdobyte przez Rosję porty. Czy Europie grozi kryzys?

Partnerzy portalu

Ukraina formalnie zamyka zdobyte przez Rosję porty. Czy Europie grozi kryzys? - GospodarkaMorska.pl
Fot. wikimedia.org

Jak podaje Reuters, Ukraina formalnie zamknęła cztery porty morskie na Morzu Czarnym i Azowskim, które zostały zajęte przez wojska rosyjskie – poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo rolnictwa.

Porty Morza Azowskiego w Mariupolu, Berdiańsku i Skadowsku oraz port Morza Czarnego w Chersoniu zostały zamknięte "do czasu przywrócenia kontroli", podało ministerstwo w oświadczeniu.

– Przyjęcie tego środka jest spowodowane brakiem możliwości obsługi statków i pasażerów, prowadzenia działalności towarowej, transportowej i innej związanej z działalnością gospodarczą, zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa żeglugi – napisano w oświadczeniu.

Wszystkie ukraińskie porty morskie zawiesiły swoją działalność w wyniku rosyjskiej inwazji pod koniec lutego. Siły rosyjskie zajęły niektóre porty i zablokowały inne.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że Ukraina może stracić dziesiątki milionów ton zboża z powodu kontroli Rosji nad żeglugą na Morzu Czarnym, co wywoła kryzys żywnościowy, który dotknie Europę, Azję i Afrykę.

– Rosja nie pozwala statkom wpływać ani wypływać, kontroluje Morze Czarne. Chce całkowicie zablokować gospodarkę naszego kraju – powiedział Zełenski australijskiemu programowi informacyjnemu 60 Minutes.

Rosja nazywa swoją interwencję na Ukrainie "operacją specjalną" mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i ochronę przed faszystami. Ukraina i Zachód twierdzą, że zarzut faszyzmu jest bezpodstawny, a wojna jest niesprowokowanym aktem agresji.

Ukraina, jeden z głównych producentów rolnych, eksportowała większość swoich towarów drogą morską, ale została zmuszona do przestawienia się na eksport koleją przez zachodnią granicę lub przez małe porty naddunajskie.

W ubiegłym tygodniu ministerstwo podało, że w sezonie 2021/22 (lipiec-czerwiec) ukraiński eksport zbóż osiągnął 45,709 mln ton.

Wielkość ta obejmuje 763 000 ton wyeksportowanych w kwietniu, ale nie podało danych porównawczych. Wyżsi urzędnicy powiedzieli w tym miesiącu, że w marcu Ukraina wyeksportowała o 300 tys. ton więcej zboża.

bulk_cargo_port_szczecin
Tagi:
prot, rosja, ukraina

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.