• <

Wynik wyszukiwania - " wojna w Ukrainie" - Wiadomości

Wstąpienie Szwecji do NATO ma szczególnie znaczenie dla bezpieczeństwa całego regionu Morza Bałtyckiego

Ambasador Litwy w Szwecji Linas Linkevicius w rozmowie z PAP wskazał jak ważne jest, by Europejczycy zwiększyli wydatki na obronę. „Musimy wydawać na obronność co najmniej dwa procent PKB, natomiast to kryterium nadal przez wszystkich nie zostało spełnione. Nawet teraz, gdy Szwecja dołączyła do NATO, będzie 19 z 32 państw spełniającym ten wymóg . To zdecydowanie za mało” – powiedział.
20.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Ryzyko w kablach

Ubezpieczenia są nieodzownie związane z bezpieczeństwem. Dlatego też uczestnicy konferencji Offshore Wind 2.0 pochylili się także nad statystykami dotyczącymi awaryjności komponentów morskich farm wiatrowych, ale także polityki bezpieczeństwa na poszczególnych szczeblach realizacji projektów.
19.03.2024

Tysiące odwiedzających Edu Offshore Wind 2024 [wideo]

5 i 6 marca młodzież szkół średnich i studenci mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
10.03.2024

Edu Offshore Wind 2024. Organizatorzy spodziewają się 8 tys. uczniów

W hali Amber Expo wystartowała dziś druga edycja targów edukacyjnych Edu Offshore Wind, kierowanych przede wszystkim do młodzieży szkolnej i studentów. Po zeszłorocznym udanym debiucie organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania.
06.03.2024

Kancelaria Premiera: Relacje polsko–norweskie mogą być wzorem dla innych państw na świecie

Premier Donald Tusk spotkał się z Premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem. To kolejny lider polityczny, który w ostatnim czasie odwiedził Warszawę. Głównymi tematami rozmów Premierów była wojna w Ukrainie, bezpieczeństwo w regionie, a także współpraca energetyczna. Szef polskiego rządu podkreślił wyjątkowe relacje jakie łączą Polskę i Norwegię, która jest kluczowym partnerem dla naszego kraju.
28.02.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

Port Gdańsk na 5. miejscu w Unii Europejskiej z 51 proc. wzrostem przeładunków

Rok 2023 r. to drugi rok wojny w Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję. Ta sytuacja zupełnie zmieniła dotychczasowe łańcuchy dostaw i wymagała przemodelowania gospodarek, w tym także gospodarki naszego kraju. Kluczową rolę odegrały tu porty morskie, zwłaszcza największy polski port w Gdańsku. Zapewniły dostawy towarów z nowych kierunków.
28.12.2023

Dar Młodzieży już ze świąteczną iluminacją

W niedzielę 10 grudnia zabłysły świąteczne światła na Darze Młodzieży. Przybranie statku w światełka w kształcie choinki jest już tradycją Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
10.12.2023

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości:
27.11.2023

Raport BGK: długie trasy importu, krótsze eksportu

Od 2020 roku państwa zachodnie importują towary z coraz bardziej odległych regionów, wysyłają jednak towary coraz bliżej - wynika z raportu Banku Gospodarstwa Krajowego "Jak daleko wędrują towary? Zjawisko deglobalizacji handlowej w XXI wieku".
04.11.2023

W Karpaczu o małym atomie: skorzysta gospodarka i samorządy

Bezpieczeństwo energetyczne, niższe rachunki za prąd, niskoemisyjna energia, dodatkowe wpływy do budżetów lokalnych i budżetu państwa – to niektóre z korzyści inwestycji w tzw. mały atom, jakie wskazywali uczestnicy panelu, który odbył się podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
07.09.2023

Port Szczecin-Świnoujście: strategia rozwoju, inwestycje, modernizacja

O strategii rozwoju portu Szczecin-Świnoujście, planach modernizacji infrastruktury oraz adaptacji do przyjmowania większych jednostek i obsługi projektów offshore wind rozmawiamy z Krzysztofem Urbasiem, prezesem ZMPSiŚ.
29.08.2023

Ochrona infrastruktury krytycznej przed dronami tematem konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne: filary i perspektywa rozwoju"

O dronach w kontekście bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej będą rozmawiać eksperci w czasie konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju". Wydarzenie odbędzie się w połowie września br. w Rzeszowie.
01.08.2023

Afrykańskie, azjatyckie i europejskie dziury w sankcjach. Rosyjskie towary płyną na wszystkie rynki szerokim strumieniem

W drugim kwartale 2023 r. na całym świecie miało miejsce ponad 1200 incydentów manipulowania lokalizacją (GNSS) przez operatorów statków. 63% wszystkich statków omijających sankcje zostało zidentyfikowanych jako powiązane z Rosją. To dwa z wielu godnych uwagi spostrzeżeń z raportu ryzyka firmy Windward, która śledzi ruch statków, wykorzystując sztuczną inteligencję Maritime AI™.
18.07.2023

Wielopoziomowy parking w kołobrzeskim porcie. Zbuduje go dzierżawca, potem przejmie port

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg sp. z o.o. jest już gotów do realizacji inwestycji, która pomoże uporządkować politykę parkingową w portowej części miasta. Budowa na terenach portu wielopoziomowego parkingu na niemal 400 samochodów, pozwoli uspokoić ruch kołowy w porcie. Co ważne, to nie miasto i jego mieszkańcy poniosą koszty inwestycji, która będzie mogła się rozpocząć, gdy minister infrastruktury wyda zgodę na dzierżawę, a wojewoda pozwolenie na budowę.
12.07.2023

Prezes Gaz-System: zdaliśmy egzamin planowego działania, a nie z zarządzania kryzysem

Zdaliśmy egzamin planowego działania a nie zarządzania kryzysem - mówił w poniedziałek prezes Gaz-System Marcin Chludziński. Jego zdaniem, kiedy po rozpoczęciu wojny w Ukrainie zdrożał gaz, Polska była dobrze do tego przygotowana.
19.06.2023

Szef BBN: rośnie świadomość znaczenia Bałtyku

Transport towarów, w tym sprzętu wojskowego i nośników energii, a także wojna w Ukrainie przyczyniają się do wzrostu świadomości znaczenia Bałtyku - powiedział w czwartek szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera podczas VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego.
15.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak port generuje miejsca pracy?

Pierwsza edycja Kongresu Polskie Porty 2030 zakończyła się panelem pt. „Wpływ rozwoju portów na rynek pracy oraz miasta i regiony nadmorskie”. Poprowadziła go Iwona Wysocka, dziennikarz Radia Gdańsk.
04.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: offshore lokuje się u dużych i małych

Powstająca w Polsce morska energetyka wiatrowa będzie potrzebować wielu zasobów i wykorzysta zarówno te największe porty, jak i te małe, a pewnie sięgnie także za granicę. O wykorzystaniu polskich portów dla offshore rozmawiali uczestnicy jednego z paneli dyskusyjnych podczas drugiego dnia Kongresu Polskie Porty 2030.
04.06.2023

Premier w Porcie Gdynia o zbożu i rolnikach

W poniedziałek 22 maja w Porcie Gdynia pojawiła się delegacja rządowa z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.
22.05.2023

Nikłe szanse na wyeksportowanie polskiego zboża? Kryzys trwa

Napływ ukraińskiego zboża do Polski spowodował, że w magazynach i silosach zalega kilka milionów ton polskiego ziarna. Rolnicy nadal nie wiedzą, co z nim zrobić. Dwa tygodnie temu nowy minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że rząd pracuje nad rozwiązaniem tego problemu i przygotowywane są już zagraniczne kontrakty, które mają pomóc polskim rolnikom w eksporcie. Ci mają jednak wątpliwości, czy zalegające w silosach zboże wyjedzie z kraju przed żniwami.
14.05.2023

Port Władysławowo. Kurs na rybołówstwo, farmy wiatrowe i strategiczną rozbudowę infrastruktury

Z prezesem Witoldem Wawrzonkoskim, Prezesem Zarządu „Szkuner”, spółki która zarządza portem Władysławowo rozmawia Marek Grzybowski, koordynator Bałtyckiego Klubu Publicystów Morskich.
09.05.2023

UTK: w transporcie intermodalnym masa towarów spadła o 1,4 proc.

Masa towarów w kolejowych przewozach intermodalnych spadła w ubiegłym roku o 1,4 proc. do 26,2 mln ton - poinformował we wtorek Urząd Transportu Kolejowego (UTK). Tym samym przerwany został trend wzrostów w tym transporcie trwający ponad dekadę.
09.05.2023

Pomorskie prezentuje swoje możliwości w sektorze offshore na targach w Houston

Odbywająca się właśnie w Houston konferencja Offshore Technology Conference 2023 jest jednym z najważniejszych wydarzeń morskiego biznesu na świecie i przez to okazją do przedstawienia pomorskiej branży offshore. Invest in Pomerania, wspólnie z lokalnymi partnerami, już po raz trzeci prezentuje tam potencjał projektowy oraz produkcyjny województwa pomorskiego. Uczestnikami delegacji była również grupa firm, których udział został dofinansowany z projektu Pomorski Broker Eksportowy.
04.05.2023

BP ocenia możliwości inwestycji w bałtycki offshore wind [WIDEO]

– Kryzys związany z wojną w Ukrainie, który spowodował zawirowania na rynkach energetycznych, przyczyni się do przyspieszenia zielonej transformacji, także w Polsce – ocenia Bogdan Kucharski, prezes bp w Polsce. Na tutejszym rynku koncern skupia się głównie na rozwoju oferty pozapaliwowej i segmentu mobility & convenience, ale sukcesywnie zmierza też w kierunku OZE i elektromobilności. W tym roku na stacjach należących do sieci pojawią się pierwsze szybkie ładowarki dla elektryków. Z czasem bp chce zaoferować rozwiązania dla ws
01.05.2023

Drugi dzień IX Forum FRACHT „W cieniu konfliktu w Ukrainie – korytarze transportowe. Współpraca pomiędzy polskimi a ukraińskim przewoźnikami”

Infrastruktura kolejowa, co widać na tle konfliktu zbrojonego w Ukrainie, ma nie tylko olbrzymie znaczenie gospodarcze, ale także stanowi istotny element obronności i bezpieczeństwa państw. Wojna w Ukrainie pokazała z całą mocą problemy spowodowane niedoborem energii, a także konieczność inwestowania w nowe kierunki pozyskiwania surowców energetycznych, gdy w wyniku sankcji został zamknięty dostęp do rosyjskich złóż.
24.04.2023

Bezpieczeństwo żywnościowe w skali globalnej uległo znacznemu pogorszeniu

Znacznemu pogorszeniu uległ stan dostępu do żywności oraz wzrosło zagrożenie głodem. Jest to efektem niskich, światowych zbiorów zbóż oraz agresji Rosji na Ukrainę. Jednocześnie bliskość nadwyżkowego rynku ukraińskiego odbiła się na cenach zbóż w Polsce – wynika z raportu Izby Zbożowo-Paszowej.
27.02.2023

Logistyka w czasie wojny w Ukrainie. Potrzeba wielkich inwestycji infrastrukturalnych i brakuje magazynów

Priorytet dla przeładunku surowców takich jak węgiel i zboże, zerwanie łańcuchów dostaw, kryzys energetyczny, który spowodował, że logistyka musiała znacznie ograniczyć swoje koszty. Wojna w Ukrainie dla sektora TSL to bolesne doświadczenie porównywalne z pandemią koronawirusa. Polskie firmy w ostatnim roku musiały udowodnić swoją elastyczność i nie wszystkim to się udało. Klientów nie brakuje, ale brakuje miejsca w portach i na magazynach. Wojna przemodelowała całkowicie portową i kolejową logistykę w Polsce.
27.02.2023

Premier Morawiecki: Razem ze Szwecją i Finlandią NATO będzie silniejsze

Jestem przekonany, że razem ze Szwecją i Finlandią jako członkami, NATO będzie silniejsze, a oba te kraje będą uczestniczyły w zapewnieniu bezpieczeństwa także na wschodniej flance NATO - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.
13.02.2023

Port Gdynia. 2022 wymagał elastyczności [WIDEO]

2022 rok był kolejnym z rzędu zakończonym rekordem przeładunków w Porcie Gdynia. Był to jednak kolejny okres, w którym zarówno Zarząd Morskiego Portu Gdynia, jak i działający w porcie operatorzy musieli wykazać się elastycznością i szybko dostosować do zmieniających się warunków na rynku.
12.02.2023

Port Gdańsk odnotowuje rekordowe wyniki za miniony rok i nie zamierza zwalniać tempa

Dla Portu Gdańsk rok 2022 był czasem intensywnej aktywności przy obsłudze rekordowego wolumenu przeładunków oraz realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych ubiegłorocznych osiągnięć ZMPG.
07.02.2023

Port Gdańsk: W 2023 roku zapowiadają się kolejne rekordy przeładunków

Po kolejnym z rzędu roku z rekordem przeładunków Zarząd Morskiego Portu Gdańsk szacuje, że i 2023 rok zakończy się kolejnym historycznym wynikiem – według portu będzie to ok. 78-80 mln ton ładunków.
06.02.2023

BP: Wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną

Brytyjski koncern energetyczny w najnowszym opracowaniu „2023 Energy Outlook” wskazuje, że wojna u naszych wschodnich granic przyspieszy trend transformacji energetycznej, przejście na odnawialne źródła energii oraz rozwój niskoemisyjnej energetyki. Surowce kopalne będą odgrywać jednak kluczową rolę w następnych latach.
02.02.2023

Bycie pracodawcą to odpowiedzialność. Tak duża, jak nigdy dotąd

Polski biznes mierzy się z wyzwaniem: galopująca inflacja, drastyczne podwyżki energii, zaburzony łańcuch dostaw z powodów pandemicznych, a z drugiej strony odpowiedzialność pracodawcy, bo w całej tej sytuacji nie można zapominać o zatrudnionych. To prawdziwe wyzwanie, na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy rynek pracy całkowicie się zmienił – mówi Magdalena Zabłocka-Tutka.
02.02.2023

Europa importuje rekordowe wolumeny norweskiego gazu

W ubiegłym roku Europa zaimportowała rekordowe wolumeny gazu z Norwegii. Jak informuje Gassco, norweski operator sieci gazowej, do odbiorców na Starym Kontynencie trafiło 116,9 mld m3 błękitnego paliwa. Dzięki temu Norwegia stała się największym dostawcą gazu do Europy. Z surowca może skorzystać również Polska.
28.01.2023

[WIDEO] Wyniki przeładunkowe polskich portów w 2022 roku - konferencja

O godzinie 12:00 w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury rozpoczeła się konferencja, na której przedstawione zostały wyniki przeładunkowe polskich portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa - Portu Gdańsk, Portu Szczecin-Świnoujście, Portu Gdynia.
24.01.2023

Wspólne manewry USA i Izraela onieśmielą Iran?

Manewry Juniper Oak 23, które zaczęły się w poniedziałek, są największymi jak dotąd wspólnymi ćwiczeniami sił Izraela i USA. Obejmują działania morskie, lądowe, powietrzne, kosmiczne oraz związane z wojną elektroniczną.
23.01.2023

Rekordowy rok w przeładunkach morskich PG Eksploatacji S.A.

Operator portowy Port Gdański Eksploatacja S.A. finalizuje rok z historycznymi wynikami w przeładowanych towarach. Spółka ma szansę zakończyć ten rok na poziomie 6,5 mln ton przeładunków, czyli ponad dwukrotnie wyższym wynikiem w porównaniu z zeszłym rokiem. Wpływ na wynik ma wojna w Ukrainie i embargo na surowce energetyczne.
23.12.2022

PERN planuje kolejne stanowisko dla tankowców w Dębogórzu

Grupa PERN będzie kontynuowała inwestycje zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski. Powiększy się baza paliw w Dębogórzu dla produktów dostarczanych drogą morską. W Naftoporcie powstanie dodatkowe stanowisko do rozładunku ropy naftowej z tankowców - mówi PAP prezes PERN Paweł Stańczyk.
22.12.2022

Polski transport w dobrej formie mimo trudnej sytuacji geopolitycznej

Dzięki swojej elastyczności i umiejętności adaptacji do nowych warunków geopolitycznych i rynkowych polski transport jest nadal w dobrej kondycji, choć daje się zauważyć negatywny wpływ zaburzeń łańcuchów dostaw i wzrostu cen surowców energetycznych, związanych m.in. z wojną w Ukrainie - wskazywali uczestnicy debaty „Transport drogowy w obliczu geopolitycznych zmian”, która odbyła się w ramach konferencji PAP pt. „Transport drogowy dziś i wyzwania przyszłości”.
25.11.2022

PGE Baltica na Offshore Wind Poland 2022. Ważne postulaty lidera polskiego offshore

Konferencja Offshore Wind Poland 2022 przyniosła ożywione rozmowy m.in. na temat kolejnych faz realizacji morskiej energetyki wiatrowej na polskich wodach Bałtyku. Prezes zarządu spółki PGE Baltica Dariusz Lociński podkreślał, że warto także wciąż rozmawiać o problemach, z jakimi borykają się inwestycje pierwszej fazy.
24.11.2022

Offshore Wind Poland 2022: optymistyczna przyszłość, ale i zmiany w teraźniejszości [WIDEO]

Na tegorocznej Konferencji Offshore Wind Poland 2022 organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej królowały dwa tematy: przyszłość w perspektywie dużego potencjału morskiej energetyki wiatrowej, ale i teraźniejszość w kontekście zmiennych warunków inwestycyjnych.
23.11.2022

Brytyjski ekspert: wojna w Ukrainie pokazuje przydatność dronów, również nawodnych i podwodnych

Nigdy wcześniej drony nie były używane w walce na taką skalę i nie miały tak istotnego wpływu, jak podczas wojny na Ukrainie, po raz pierwszy widzimy też w użycie w wojnie dronów podwodnych i nawodnych - mówi PAP David Hambling, brytyjski ekspert ds. wojskowości zajmujący się dronami.
20.11.2022

PGE Baltica chce stworzyć w Ustce okno na polski offshore [WIDEO]

Grupa PGE wybuduje swoją bazę serwisową dla projektów offshore w porcie w Ustce. Powstanie tu także Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Inwestycja powstanie na liczącym 3 hektary terenie po byłej przetwórni rybnej.
19.10.2022

Marynarka Wojenna chce dwa Delfiny

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa poinformował, że Marynarka Wojenna zamierza pozyskać dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego Delfin. Umowa w tej sprawie jest procedowana.
14.10.2022

Gdańsk - Giacomo Filibeck: Putin korzysta z narzędzi jakimi są energia i energetyka

Putin jest nie tylko brutalnym okupantem kraju, ale tworzy czynnik destabilizacyjne i korzysta z narzędzi jakimi są energetyka i energia - powiedział w sobotę w Gdańsku zastępca Sekretarza Generalnego PES Giacomo Filibeck podczas w konferencji "Jedna Europa wspólna Enegia" organizowanej przez Lewicę.
01.10.2022

14 października branża morska spotka się w Gdyni

Trwa rejestracja na 21. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022, podczas którego przedsiębiorcy, eksperci z sektora morskiego, samorządowcy, ekonomiści oraz przedstawiciele świata nauki omawiać będą wyzwania i szanse sektora gospodarki morskiej w nowym otoczeniu geopolitycznym.
30.09.2022

Grupa OTL zwiększa sprzedaż i poprawia rentowność

Przychody Grupy OTL w I półroczu 2022 r. wyniosły 147,83 mln zł, a zysk netto 33,65 mln zł wobec odpowiednio: 460,53 mln zł i 58,24 mln zł r/r . Zmniejszenie przychodów i zysku wynikało głównie ze sprzedaży i wyłączenia z konsolidacji w 2022 r. wyników spółek Grupy C. Hartwig Gdynia- skonsolidowane przychody z działalności kontynuowanej były wyższe w I półroczu 2022 r. o 11,88% r/r. O 17,3% wzrosły przychody z działalności portowej.
28.09.2022

Tajemnicza bezzałogowa łódź znaleziona u wybrzeży Krymu

Niezidentyfikowana czarna łódź została znaleziona u wybrzeży okupowanego Krymu. To, co wygląda na zaimrpowizowany bezzałogowy dron morski, zostało zniszczone w okolicach Sewastopolu – podały rosyjskie władze.
23.09.2022

Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy. O czym rozmawiano pierwszego dnia? [ZDJĘCIA]

Od dzisiaj (20 września) o piątku (20-23 września) potrwa Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy. Wydarzenie odbędzie się w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 9).
20.09.2022

W. Brytania. Resort obrony: rosyjska Flota Czarnomorska wycofała część okrętów podwodnych z Sewastopola

Rosyjska Flota Czarnomorska wycofała część swoich okrętów podwodnych z portu w Sewastopolu na Półwyspie Krymskim do Noworosyjska w Kraju Krasnodarskim w południowej Rosji - poinformował we wtorek brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
20.09.2022

Baltic Ports Conference 2022 [WIDEO]

Po trzech latach międzynarodowa konferencja Baltic Ports Conference powróciła do klasycznej formuły. Tym razem impreza, na której pojawili się przedstawiciele większości portów o znaczeniu regionalnym na Bałtyku, odbyła się w Porcie Gdynia.
08.09.2022

Bohamet. "Oferujemy rozwiązania, które przynoszą oszczędności" [ROZMOWA]

Rozmowa na temat budowy marki firmy, rynkowych trendów i rozbudowie parku maszyn z Tomaszem Tafelskim, prezesem spółki Bohamet, liderem produkcji okrętowej.
22.08.2022

Ponad połowa samolotów bojowych Floty Czarnomorskiej wyłączona z użytku

Ponad połowa samolotów bojowych Floty Czarnomorskiej została wyłączona z użytku w wyniku ataku na rosyjskie lotnisko Saki na Krymie – poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na zachodniego urzędnika, zastrzegającego swoją anonimowość.
19.08.2022

Port w Rotterdamie podsumowuje półrocze

Pomimo spadającego handlu z Rosją, Port Rotterdam poradził sobie w pierwszym półroczu 2022 roku nieźle, lekko przebijając poprzedni rok.
09.08.2022

Wojna załamała morski transport zbóż i napędza kryzys żywnościowy. Bogatych stać na sankcje, biedni będą głodować

Czterech jeźdźców Apokalipsy pędzi przez cały glob. Wojna w Ukrainie napędza rekordowo wysokie ceny żywności, które wywołały globalny kryzys. Pogrąży on miliony ludzi w skrajnym ubóstwie, powiększając głód i niedożywienie – alarmuje Bank Światowy w najnowszym raporcie.
05.08.2022

Rosjanie wściekli na Finów. Zatoka Fińska zniknie z mapy?

Rosyjski internet donosi o propozycji przemianowania Zatoki Fińskiej na Jezioro Kotlino. Ma to być oddolna inicjatywa. Czy Rosjanie mają moc, by w ten sposób zemścić się na Finach za wejście do NATO?
03.08.2022

Prezes PKN Orlen: przejęcie operacyjne PGNiG w IV kw. 2022 r

Przejęcie operacyjnie PGNiG przez Orlen nastąpi w IV kw. br - powiedział PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak dodał, po podpisaniu planu szczegółowego planu połączenia spółek, pozostaje pozyskanie zgód statutowych i rejestracja.
30.07.2022

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022

Po zeszłorocznej, jubileuszowej edycji Forum zorganizowanej w formule online szczęśliwie wracamy do stacjonarnej formy wydarzenia. 21. edycja z powrotem zagości w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni 14 października.
26.07.2022

Rosjanie uznają ukraińskie pociski przeciwokrętowe za kluczowe zagrożenie

Rosja najpewniej postrzega pociski przeciwokrętowe Ukrainy jako kluczowe zagrożenie ograniczające skuteczność rosyjskiej Floty Czarnomorskiej; podkopały one ogólny plan inwazji, uniemożliwiając siłom rosyjskim desant na Odessę – ocenił we wtorek brytyjski resort obrony.
26.07.2022

Koreański gigant stoczniowy w kryzysie

Choć zamówień nie ubywa, południowokoreański sektor stoczniowy zmaga się z coraz większymi problemami. Jeden z tamtejszych gigantów, DSME, już mówi o kryzysie.
08.07.2022

Ukraina. Doradca szefa MSW: do końca wojny nie ma szans na odblokowanie portów

Nie ma szans na odblokowanie ukraińskich portów do końca wojny z Rosją – ocenił w czwartek doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w wywiadzie dla telewizji Espreso.
07.07.2022

Ukraina. Szef biura prezydenta: na Wyspie Węży nie ma już żołnierzy rosyjskich

Na położonej na Morzu Czarnym Wyspie Węży nie ma już żołnierzy rosyjskich – poinformował w czwartek Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na Telegramie.
30.06.2022

Opóźnienia w dostawach z Azji uderzają w firmy i konsumentów. Importerzy szukają nowych możliwości transportu

Globalne łańcuchy dostaw nadal są zakłócane przez lokalne ogniska COVID-19, a sytuację dodatkowo pogorszył wybuch wojny w Ukrainie. W efekcie średnie opóźnienie statków na całym świecie wciąż wynosi około tygodnia, a problemy dotkliwie odczuwają zwłaszcza małe i średnie firmy oraz przedsiębiorstwa pracujące w modelu just in time, które utrzymują minimalny poziom zapasów magazynowych. – Dzisiaj nikt nie jest w stanie zagwarantować im płynności dostaw – mówi Piotr Kozłowski z DB Schenker. Sytuacja transportowa uderza też w konsumen
29.06.2022

Forum Wizja Rozwoju: szczyt inflacji przed nami, bo gospodarka jest dziś na ścieżce wojennej

Inflacja, stanowiąca obecnie główną troskę zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców, nie osiągnęła jeszcze swojego szczytu, a jedynym, podręcznikowym sposobem na jej zdławienie jest spowolnienie gospodarki i zmniejszenie popytu - przyznali uczestnicy debaty „Wpływ inflacji na biznes” podczas 5. edycji kongresu Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Zdaniem ekspertów zasobność portfeli Polaków w pierwszej kolejności zależeć będzie od wyniku wojny w Ukrainie.
21.06.2022

Forum Wizja Rozwoju 2022. W Gdyni o bezpieczeństwie energetycznym i wyzwaniach dla offshore [WIDEO]

Ponad 30 paneli odbyło się pierwszego dnia (20 czerwca) V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dyskutowali politycy, przedsiębiorcy, szefowie instytucji. Bloki tematyczne, w których brali udział dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, energetyki, finansów, przemysłu, gospodarki morskiej i innowacji.
20.06.2022

Wojna w Ukrainie komplikuje sytuację w transporcie oceanicznym. Wstrzymane kontenery do Rosji blokują europejskie porty

Sytuacja w branży żeglugi oceanicznej nie zdążyła się jeszcze na dobre unormować po dwóch latach pandemii COVID-19, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie – kolejny czynnik zaburzający globalne łańcuchy dostaw i wpływający na wysoką inflację. Firmy żeglugowe już odczuły spadek popytu, a za tym poszła obniżka stawek frachtowych o ok. 25 proc.
15.06.2022

Łotwa. Ekspert: inwazja Rosji na Ukrainę obudziła w krajach bałtyckich duchy przeszłości; możliwe rosyjskie prowokacje na granicach

Inwazja Rosji na Ukrainę obudziła w krajach bałtyckich duchy przeszłości - mówi PAP łotewski ekspert, profesor Andris Spruds. Jak ocenia, w najbliższej perspektywie Rosja nie zaatakuje żadnego kraju NATO, jednak nie wyklucza przy tym możliwych "incydentów" na granicach, w tym np. na granicy polsko-ukraińskiej.
11.06.2022

Lotos renegocjuje warunki realizacji strategicznych inwestycji

Pandemia i wojna na Ukrainie podniosły koszty inwestycji. Zmusza to Lotos, tuż przed połączeniem z Orlenem, do renegocjacji umów i warunków realizacji strategicznych inwestycji jak blok olejowy HBO, port na Martwej Wiśle, czy też blok parowo-gazowy - poinformował PAP wiceprezes Grupy Lotos Piotr Walczak.
10.06.2022

Wzrosło ryzyko ataku na Odessę i Mikołajów z Morza Czarnego

Wzrosło niebezpieczeństwo rosyjskich ataków na obwód odeski i mikołajowski z Morza Czarnego – poinformował w czwartek szef władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk w ukraińskiej telewizji.
09.06.2022

Energetyka wiatrowa jako droga do rozwoju gospodarki i obniżenia cen energii w Polsce

System elektroenergetyczny oparty o rozproszone źródła energii, a takimi są farmy wiatrowe jest nam potrzebny niezwłocznie. Gwarantuje on niezależność i bezpieczeństwo energetyczne skutecznie obniżając ceny prądu. Wiatr wzmocni także polską gospodarkę poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. O tym jak i dlaczego warto wydeptać ścieżkę ku zielonej energii podczas sesji głównej Konferencji PSEW 2022 w Serocku już 14 czerwca.
08.06.2022

Francja. Obchody 78. rocznicy lądowania aliantów w Normandii

W przemowach, wygłoszonych przez merów normandzkich miast i weteranów w poniedziałek podczas uroczystości upamiętniającej 78. rocznicę lądowania aliantów w Normandii, dominowała wojna w Ukrainie.
06.06.2022

Prezydenci Polski i Egiptu rozmawiali o wojnie, kryzysie żywnościowym, LNG i gazoporcie

Wojna na Ukrainie i wywołany przez nią kryzys żywnościowy oraz możliwe dostawy LNG były tematami spotkania w Kairze prezydentów Polski i Egiptu. Andrzej Duda podkreślił, że przy stole negocjacyjnym nie może zabraknąć Ukrainy; Abd el-Fatah es-Sisi mówił o konieczności pokojowego zakończenia konfliktu.
30.05.2022

Kowalczyk: wielkim wyzwaniem jest zapewnienie stabilnej wymiany towarowej z Ukrainą

Wielkim wyzwaniem jest zapewnienie stabilnej wymiany towarowej z Ukrainą m.in. w zakresie tworzenia nowych kanałów dystrybucyjnych — powiedział w Toruniu wicepremier Henryk Kowalczyk. Ocenił, że świat musi znaleźć odpowiedź w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu.
30.05.2022

Sasin na Światowym Forum Ekonomicznym: ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji

Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji - mówił w poniedziałek w szwajcarskim Davos wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin - ocenił.
23.05.2022

Ardanowski: przez wojnę na Ukrainie w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa

Brak zasiewów na Ukrainie z powodu rosyjskiej agresji, sprawił, że w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa; Polska powinna zwiększyć produkcję wobec kryzysu żywnościowego na świecie - powiedział PAP Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.
16.05.2022

Energia z wiatru napędza transformację energetyczną – nadchodzi Konferencja PSEW2022, 13-15 czerwca w Serocku

Bezpieczeństwo i niezależność to słowa w ostatnich dniach odmieniane przez wszystkie przypadki. Wojna w Ukrainie pokazała, jak krucha jest energetyka oparta o importowane głównie z Rosji paliwa kopalne - gaz, ropę i węgiel. Co zastąpi rosyjski węgiel? Odpowiedzią na to pytanie są Odnawialne Źródła Energii (OZE), a zwłaszcza energia z wiatru, która w ostatnich tygodniach nazywana jest „energią wolności”. Podczas tegorocznej Konferencji PSEW2022 w Serocku (13-15 czerwca) zostaną poruszone kluczowe zagadnienia i problemy stojące na
16.05.2022

Poezja w Gdyni. MSC Poesia rozpoczął sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia [WIDEO]

Wycieczkowiec MSC Poesia jako pierwszy w tym roku statek tego typu zawitał do Portu Gdynia. Jednostka zawinęła do Gdyni w niedzielę 15 maja.
15.05.2022

Morze wyrzuca martwe delfiny na brzeg. Jaki to ma związek z wojną w Ukrainie?

Turecka Fundacja Badań Morskich (TUDAV) poinformowała, że od początku wojny w Ukrainie w zachodniej części Morza Czarnego znaleziono ponad 80 martwych delfinów. Eksperci są zgodni, że obserwowane zjawisko to "bezprecedensowy wzrost zgonów" i można go powiązać z trwającym konfliktem. Dlaczego?
12.05.2022

Ukraińskie ministerstwo obrony: celem Rosji jest odcięcie Ukrainy od mórz

Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar powiedziała w poniedziałek, że celem Rosji jest odcięcie Ukrainy od Morza Czarnego i Azowskiego. Wypowiedź Malar przytoczył portal informacyjny RBK-Ukraina.
02.05.2022

Prezes Portu Gdańsk na EKG: ukraińskie towary płyną w świat z Gdańska [WIDEO]

Wojna w Ukrainie, sankcje i 80 proc. spadek obrotów na Nowym Jedwabnym Szlaku zaburzyły łańcuchy dostaw i wymusiły radykalne zmiany w spedycji towarów. To wyzwanie, ale i szansa dla Gdańska, drugiego pod względem ilości przeładunków portu na Bałtyku. „Jesteśmy portem, który będzie zabezpieczał logistykę drogą morską dla Ukrainy” – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
26.04.2022

PGE: Polska pod względem infrastruktury gazowej jest bezpieczna

Pod względem infrastruktury gazowej jesteśmy bezpieczni, przygotowani do tego, by przez najbliższe lata dostarczać klientom gaz w ilości, jaka będzie potrzebna - wskazał we wtorek w Katowicach prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
26.04.2022

EKG: nadchodzi era krótszych łańcuchów dostaw i regionalizacji globalnej gospodarki

Nowa sytuacja geopolityczna powstała po pandemii i w wyniku wojny w Ukrainie skłania do skrócenia łańcuchów dostaw i większej regionalizacji – wskazywali uczestnicy panelu „Globalny handel i polityka”, który odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, w dniach 25-27 kwietnia.
25.04.2022

Wojna w Ukrainie a gospodarka morska. Rola portów zyska na znaczeniu [WIDEO]

Polski rząd chce znacząco ograniczyć import węglowodorów z Rosji. Premier Mateusz Morawiecki postuluje również blokadę portów morskich oraz zakaz wpływania statków pod rosyjska banderą. O to, jak potencjalne sankcje wpłyną na branżę morską pytamy szefów Portu Gdańsk, Portu Gdańskiego Eksploatacja oraz energetycznego serca Polski - Naftoportu.
18.04.2022

Raport. Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce rok po wystąpieniu Covid-19

Epidemia koronawirusa, która w pierwszym kwartale 2020 roku zaskoczyła całą światową gospodarkę zastała branżę stoczniową w Polsce w zupełnie niezłej kondycji. Przychody z całokształtu działalności były najwyższe w historii, zainteresowanie inwestorów branżą stoczniową również, a zatrudnienie najwyższe od 2001 roku. Szczegółowy raport oparty o analizę danych GUS ukazał się 24 lutego 2021 roku.
14.04.2022

Wiceminister klimatu: Derusyfikacja unijnej energetyki jest naszym priorytetem

– Nasze cele klimatyczne są absolutnie spójne z odejściem od paliw kopalnych z Rosji. Jeżeli chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku na poziomie unijnym, musimy przecież odchodzić od paliw kopalnych w energetyce – mówi Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska. Zastąpienie paliw kopalnych odnawialnymi źródłami to jednak proces zakrojony na lata, a równolegle w krótkiej perspektywie trzeba szukać dywersyfikacji dostaw tych surowców, na których w dużej mierze opiera się unijna gospodarka.
08.04.2022

Program Miecznik jednym z tematów rozmów prezydenta Dudy i premiera Johnsona w Londynie

Pomoc dla Ukrainy oraz współpraca wojskowa będą głównymi tematami czwartkowego spotkania w Londynie prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.
07.04.2022

Pierwszy w tym sezonie wycieczkowiec już w niedzielę w Porcie Gdańsk

Luksusowy statek pasażerski „Hamburg”, pływający pod bahamską banderą, w najbliższą niedzielę (10.04) zacumuje przy Terminalu Promowym Westerplatte.
06.04.2022

Polski rząd podtrzymuje swoje stanowisko ws. zamknięcia handlu z Rosją - lądowego i morskiego

Polska podtrzymuje swoje stanowisko w zakresie wprowadzenia sankcji w postaci natychmiastowego zamknięcia handlu z Rosją - lądowego i morskiego - podkreślił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Zastrzegł, że polityka handlowa jest wyłączną kompetencją UE.
04.04.2022

Co analitycy wróżą sektorowi offshore?

Na co zwracać uwagę w dalszej części roku, w sektorze energetyki wiatrowej? Jakie są dominujące trendy? Czy wojna w Ukrainie i odejście od rosyjskich surowców energetycznych przyspieszy transformację, a tym samym rozwój sektora offshore?
03.04.2022

Ukraiński MSZ o masakrze w Buczy i potrzebie nowych sankcji G7. Chcą m.in. zamknięcia portów dla statków i towarów z Rosji

Rosyjskie wojska celowo dokonały masakry ludności cywilnej w Buczy pod Kijowem – ocenił w niedzielę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, apelując do państw grupy G7 o nałożenie nowych stanowczych sankcje na Rosję, w tym embarga na rosyjską ropę, gaz i węgiel.
03.04.2022

Nadmorska Odessa zaatakowana przez Rosję nad rankiem z powietrza [WIDEO]

Siły rosyjskie zaatakowały w niedzielę rano ukraińską Odessę z powietrza – poinformował portal Suspilne, powołując się na dowództwo operacyjne Południe. Część rakiet miała zostać zestrzelona przez obronę przeciwlotniczą.
03.04.2022

Port w Amsterdamie przeładował o 40 proc. więcej węgla

Ze względu na wzrost cen gazu w 2021 roku znacznie wzrosła ilość węgla przeładowywanego w porcie w Amsterdamie. Jak informuje zarząd portu w Amsterdamie, wzrost wyniósł 40 proc.
01.04.2022

PGNiG nie komentuje dekretu Putina ws. płatności za gaz w rublach

PGNiG nie może komentować deklaracji politycznych ani udzielać szczegółowych informacji na temat zapisów umów z kontrahentami - podkreśliła w oświadczeniu spółka. Media poinformowały w czwartek, że prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, nakazujący zagranicznym klientom płatności za gaz w rublach.
31.03.2022

UBS: wojna w Ukrainie przyczynia się do długoterminowego ryzyka wzrostu cen ropy Brent

Z powody wojny w Ukrainie firma UBS podniosła prognozowane ceny ropy Brent. Chociaż przewidywane ceny będą sukcesywnie maleć do 2025, to ceny na lata 2022-2024 zostały podniesione o 5 dolarów w skali roku. Według analityków w najbliższych latach obserwowana będzie wysoka zmienność cen.
29.03.2022

Ustawa transportowa wz. z wojną w Ukrainie. Ułatwienia dla marynarzy i kierowców

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę transportową w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy - podała w sobotę Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy m.in. dopuszczają wydłużenie czasu pracy obsady pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Polski.
26.03.2022

Ukraina. Sztab generalny: w porcie w Berdiańsku zniszczono rosyjski okręt Saratow a nie jak podawano - Orsk

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w czwartek wieczorem, że ukraińskie wojska zniszczyły w porcie w Berdiańsku rosyjski okręt desantowy "Saratow". Wcześniej podawano, że zneutralizowaną jednostką jest desantowiec "Orsk".
25.03.2022

Ukraińska armia zatopiła rosyjski okręt desantowy Orsk na Morzu Azowskim. Mógł przewieźć m.in. 400 żołnierzy i 20 czołgów [WIDEO]

Okręt desantowy "Orsk" należący do rosyjskiej floty czarnomorskiej został zniszczony w okupowanym porcie Berdiańsk - poinfofrmowała w czwartek na Facebooku Marynarka Wojenna Ukrainy.
24.03.2022

Centrum Charkowa ostrzelane z okrętów na Morzu Czarnym

Centrum Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy w nocy ze środy na czwartek zostało zaatakowane rosyjskimi pociskami manewrującymi typu Kalibr. Wystrzelono je z okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej operujących na wodach Morza Czarnego - przekazał w czwartek przewodniczący administracji wojskowej obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
24.03.2022

Ustawa transportowa wz. z wojną w Ukrainie. Mniej formalności dla ukraińskich kierowców, ułatwienia dla kolejarzy

Sejm w środę uchwalił ustawę o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Ustawa trafi teraz do Senatu.
23.03.2022

Pora zrozumieć, że polski wiatr da nam niezależność energetyczną od Rosji

Wojna w Ukrainie przyspiesza transformację energetyczną w Europie, a kolejne kraje deklarują zwiększony rozwój i szybsze przejście na energetykę odnawialną. Także w Polsce filarem bezpieczeństwa energetycznego musi być szybka redukcja naszej zależności od paliw kopalnych oraz jak najszybsza eliminacja dostaw surowców energetycznych z Rosji. Dziś, w najlepiej pojętym interesie narodowym Polski jest nadanie priorytetu rozwojowi energetyki odnawialnej, bo im więcej OZE w systemie, tym mniejsze zużycie węgla i gazu. Dlatego konieczne
22.03.2022

Odessa ostrzelana z morza. Ukraińskie wojsko zatopiło okręt wojskowy Rosji [WIDEO]

Rosyjskie siły, które zmierzają z Krymu w stronę Odessy, próbując ominąć Mikołajów, w ciągu ostatniego tygodnia poczyniły niewielkie postępy, ale Rosja nadal blokuje ukraińskie wybrzeże - oceniło w niedzielę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony. Natomiast w poniedziałkowy poranek miasto zostało ostrzelane z morza.
21.03.2022

Czy UE rozszerzy sankcje wobec Rosji m.in. na transport morski?

Sankcje UE wobec Rosji muszą być rozszerzone na jej system bankowy i energetyczny – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś. Przekazał, że we wtorek przyjedzie do Polski zespół KE, który będzie pracował wraz z administracją rządową nad pomocą dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
18.03.2022

Equinor wycofuje się z handlu rosyjską ropą

Norweski koncern Equinor ogłosił rezygnację z handlu ropą rosyjską. To odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainę. W ten sposób spółka dołączył ado największych koncernów naftowych i gazowych, w tym Shell, BP , TotalEnergies i włoskiej grupy energetycznej ENI, które zaprzestały zakupów surowców od agresora.
18.03.2022

Adamczyk: wojna nie wpłynie zasadniczo na tempo realizacji inwestycji

Uchodźcy z Ukrainy nie są żadnym zagrożeniem dla Polaków; nie wzrośnie bezrobocie, a sytuacja np. w budownictwie czy transporcie będzie spokojniejsza - ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wojna w Ukrainie nie wpłynie w zasadniczy sposób na tempo realizacji inwestycji - dodał.
16.03.2022

Bałtyku, Oddychaj! Kto i jak powinien oczyścić polskie morze z niewybuchów? [WIDEO]

Konferencja „Bałtyku, Oddychaj! - porozmawiajmy o polskim rynku offshore” zgromadziła naukowców, świat biznesu, przedstawicieli spółek skarbu państwa budujących farmy na morzu i instytucje zaangażowane w proces oczyszczania Morza Bałtyckiego z niewybuchów.
15.03.2022

Pyzik: liczymy na modyfikację przez KE polityki klimatycznej

Pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa Piotr Pyzik liczy, że KE zaproponuje nowe podejście do polityki klimatycznej, uwzględniające sytuację po wybuchu wojny. Zaznaczył, że wszystkie zmiany muszą mieć zgodę strony społecznej.
12.03.2022

The Economist: wojna w Ukrainie może doprowadzić do niepokojów na Bliskim Wschodzie i w Afryce

Wojna w Ukrainie może doprowadzić do głodu i niepokojów w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Szczególnie zagrożony jest Egipt - ocenił w piątkowym artykule The Economist.
11.03.2022

Inwazja Rosji na Ukrainę: mocne i trwałe uderzenie w polskich eksporterów i importerów

W ubiegłym roku polski eksport do Ukrainy wzrósł o prawie jedną czwartą. Z kolei wartość sprzedaży towarów z Polski do Rosji wróciła do poziomu sprzed aneksji Krymu osiem lat temu. Przewiduję, że tym razem załamanie eksportu w wyniku obecnej agresji Rosji na naszego sąsiada będzie nieporównywalnie głębsze. Skutki odczują nie tylko firmy bezpośrednio zaangażowane w handel ze Wschodem.
08.03.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.