Norweski koncern Equinor ogłosił rezygnację z handlu ropą rosyjską. To odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainę. W ten sposób spółka dołączył ado największych koncernów naftowych i gazowych, w tym Shell, BP , TotalEnergies i włoskiej grupy energetycznej ENI, które zaprzestały zakupów surowców od agresora.
Jak przekonuje spółka w komunikacie, jest to część działań podejmowanych przez Equinor w celu wycofania się z Rosji i obejmuje uzyskanie pełnego przeglądu wszystkich istotnych aspektów, w tym zobowiązań prawnych. Według koncernu posiada on pewne zobowiązania umowne wynikające z kontraktów zawartych przed inwazją. Są to kontrakty podpisane w styczniu 2022 roku, na mocy których Equinor otrzyma w marcu cztery ładunki ropy naftowej. Dwa z nich zostaną sprzedane klientom w Azji. Trzeci to ładunek ciężkiej benzyny, który zostanie dostarczony do zakontraktowanego przez Equinor magazynu. Czwarty ładunek zostanie dostarczony do rafinerii Mongstad w Norwegii.
Jak zaznacza spółka, odbiór tych ładunków jest w pełni zgodny z obowiązującymi sankcjami nałożonymi na Rosję. Equinor kontynuuje działania mające na celu opuszczenie Rosji w sposób odpowiedzialny, przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności ze wszystkimi obowiązującymi przepisami, w tym sankcjami.
28 lutego, zaledwie kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę, Equinor ogłosił, że wycofa się ze spółek joint venture z rosyjskim Rosnieftem, przewidując odpisy wartości swoich udziałów o wartości 1,2 mld dolarów. Wówczas stał się drugim, po brytyjskim BP, dużym producentem gazu i ropy z Europy, który podjął taką decyzję. Norweski koncern był obecny w Rosji od ponad 30 lat, a w 2012 roku zawarł strategiczne partnerstwo z rosyjskim Rosnieftem, które Equinor ograniczył ze względu na zachodnie sankcje nałożone na Moskwę za aneksję Krymu przez Rosję w 2014 roku.
Według oficjalnych danych, koncernu Equinor wydobywa w Rosji ok. 25 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (boepd), a spółka zatrudnia w Rosji 70 pracowników. Zaangażowanie to jest stosunkowo niewielkie w porównaniu z całkowitą produkcją Equinor wynoszącą około 2 mln boepd.
Źródło: Equinor/Reuters
Zgłoszony przez Gaz-System transgraniczny korytarz wodorowy otrzymał status PCI
Prysmian dostarczy do Wielkiej Brytanii system kabli podmorskich. Kontrakt opiewa na 850 mln euro
Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej
Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii
PGNiG: Polska zwiększy o 1/3 wydobycie gazu ziemnego ze złóż w Norwegii
Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji