• <

Ustawa transportowa wz. z wojną w Ukrainie. Mniej formalności dla ukraińskich kierowców, ułatwienia dla kolejarzy

23.03.2022 21:05
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Ustawa transportowa wz. z wojną w Ukrainie. Mniej formalności dla ukraińskich kierowców, ułatwienia dla kolejarzy

Partnerzy portalu

Ustawa transportowa wz. z wojną w Ukrainie. Mniej formalności dla ukraińskich kierowców, ułatwienia dla kolejarzy - GospodarkaMorska.pl

Sejm w środę uchwalił ustawę o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Za ustawą głosowało 455 posłów, 444 opowiedziało się za, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 11.

Wcześniej sejmowe komisje gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz infrastruktury wydały pozytywną opinię dla kilku - w większości technicznych - poprawek do projektu ustawy o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Intencją ustawy jest m.in. ograniczenie zbędnych formalności administracyjnych związanych z koniecznością uzyskania świadectw dla kierowców z Ukrainy wykonujących międzynarodowy transport drogowy towarów u polskich przewoźników.

Przewiduje się także zawieszenie do 31 grudnia 2022 r. obowiązku wymiany ukraińskiego prawa jazdy na prawo jazdy Polskie po sześciu miesiącach od daty uzyskania prawa stałego lub czasowego pobytu.(PAP)

Ponadto komisje pozytywnie zaopiniowały zmianę dotyczącą przewoźników ukraińskich, którzy często z uwagi na trudną sytuację nie mają już możliwości działania na terenie Ukrainy. Poprawka wprowadza możliwość wskazania nowego partnera, który realizowałby przewozy osób do Polski.

Ustawa o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy dotyczy dopuszczenia wydłużenia czasu pracy obsady pociągu przewożących uchodźców z Ukrainy do Polski w związku z wydłużonym czasem odprawy granicznej.

Wprowadza też rozwiązania umożliwiające, w przypadku niedoboru maszynistów ze znajomością szlaku w odniesieniu do konkretnych odcinków linii kolejowych, uruchomienie pociągów pasażerskich przez maszynistę posiadającego uprawnienia ograniczone wyłącznie do prowadzenia pociągów towarowych.

Projekt ustawy zwalnia też z opłat za dostęp do infrastruktury kolejowej tych przewoźników, którzy uruchomią pociągi przeznaczone do przewozu uchodźców z Ukrainy. Finansowanie zostało przewidziane dla przewoźników kolejowych, którzy uruchamiają dodatkowy pociąg pasażerski nieujęty w rocznym rozkładzie jazdy albo włączają dodatkowy wagon do pociągu pasażerskiego stałego kursowania.

Proponuje się również zwolnienie z opłat za dostęp do kolejowej infrastruktury organizatorów transportów pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Przewidziano również wypłatę rekompensat dla zarządców infrastruktury kolejowej.

Wypłatę rekompensat przewidziano ponadto dla przewoźników kolejowych, którzy nie pobierali opłat za bilety wydawane uchodźcom z Ukrainy.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.