• <

Wynik wyszukiwania - "kierowcy" - Wiadomości

Statek który uderzył w most w Baltimore miał wcześniej awarie? Są pierwsze wyniki śledztwa

Zbliża się moment odholowania kontenerowca M/V Dali z miejsca zawalenia się mostu Francis Scott Key. Wraz z postępem prac rozbiórkowych pojawiły się informacje dotyczące feralnego statku, na którym już wcześniej miały miejsce awarie systemów. To wadliwość urządzeń pokładowych miała odpowiadać za katastrofę, powodującej miliardowe straty dla żeglugi w Baltimore oraz śmierć sześciu osób.
16.05.2024

Pierwszy RoRo między Gdynią i Södertälje wypłynie 21 maja

21 maja Lakeway Link rozpocznie usługę RoRo pomiędzy Gdynią a Södertälje, z trzema w wypłynięciami w tygodniu w każdym kierunku.
06.05.2024

Rail Baltica wkładem w nowoczesny transport towarowy dla krajów nadbałtyckich

Od 2014 roku jest rozwijane przedsięwzięcie, mające połączyć kilka państw Europy Wschodniej, aby zapewnić lepszy transport towarowy. Na modernizacji kolei państw nadbałtyckich szczególnie mają zyskać porty morskie, gdyż pozwoli to sprawniej wywozić ładunki z terminali, zapewniając tym samym wydajniejsze przeładunki. Istniej pilna potrzeba stworzenia nowoczesnej infrastruktury kolejowej o europejskim standardzie, która pomoże integracji krajów bałtyckich z europejską siecią transportową i rynkiem zachodnioeuropejskim.
27.04.2024

700 brytyjskich pojazdów wojskowych odpłynęło z terminalu w Porcie Gdańsk

W marcu 700 pojazdów brytyjskiej armii oraz 650 żołnierzy wracających z NATO-wskich manewrów stacjonowało na terenie Wolnego Obszaru Celnego w Porcie Gdańsk.
23.04.2024

Dzień Kierowcy Zawodowego z udziałem gdyńskich terminali

W Gdyni odbędą się, 10 maja, obchody Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego. To odbywające się od 2016 roku wydarzenie powstało z inicjatywy dwóch podmiotów, Organizacji Kierowców Zawodowych (UICR) oraz Organizacji Przewoźników Drogowych (IRU). Jego celem jest m.in. podkreślenie pracy kierowców i jej znaczenia dla gospodarki. Z tej okazji odbędą się bezpłatne badania zdrowotne sponsorowane przez gdyńskie terminale portowe.
22.04.2024

Gdańsk. Tunel pod Martwą Wisłą zostanie zamknięty w nocy z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę zamknięty zostanie tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. W tym czasie będą prowadzone tam prace serwisowe - poinformował GZDiZ.
20.04.2024

Nowe połączenie promowe między Szwecją a Polską

Finnlines uruchamia nowe codzienne połączenie morskie pomiędzy Szwecją a Polską. Pierwszy rejs z Malmö zaplanowano na 10 kwietnia.
05.04.2024

Kradziona naczepa z miętowymi gumami przypłynęła do Świnoujścia i wpadła w ręce pograniczników

Skradzioną w Szwecji naczepę ciągnika siodłowego, wypełnioną 33 paletami gum do żucia, o łącznej wartości prawie 2 milionów złotych, odzyskali 18 marca funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świnoujściu. Pojazd zjechał z promu przybyłego ze Szwecji i został zatrzymany do kontroli.
25.03.2024

"The Guardian": kryzys żywnościowy w Gazie został sztucznie wywołany

Kryzys żywnościowy w zagrożonej głodem Strefie Gazy został sztucznie wykreowany, twierdzi portal dziennika "The Guardian", opisując problemy z dostarczaniem pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w Strefie Gazy. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell stwierdził, że "sprowokowany przez Izrael głód" jest używany jako broń.
22.03.2024

Finlandia kolejnym państwem, który przekaże Ukrainie łodzie bojowe. Dostawy pójdą przez Rumunię

Prezydent Rumunii Klaus Johannis poinformował parlament, że Finlandia przekaże Ukrainie wojskowe jednostki nawodne, które zostaną przetransportowane przez rumuńską granicę.
19.03.2024

Kobieta za kierownicą samochodu ciężarowego, czyli jak wygląda codzienność w transporcie kontenerowym. Wywiad z Wiolettą Westwalewicz

Zapraszamy na rozmowę z Wiolettą Westwalewicz, kierowcą samochodu ciężarowego w transporcie kontenerowym. Wywiad przeprowadziła Angelika Wilkosz, specjalista ds. marketingu Balticon.
08.03.2024

[WIDEO] Wypadek i akcja ratownicza w Porcie Gdańsk - ciężarówka zawisła na nabrzeżu

W Porcie Gdańsk doszło do niebezpiecznego wypadku - pojazd ciężarowy częściowo spadł z nabrzeża do wody. Nikomu nic się nie stało.
06.03.2024

Francja. Sztorm Louis szaleje w kraju; martwy kierowca znaleziony w rzece

Sztorm Louis szaleje czwartek w wielu departamentach Francji – informują francuskie media. Pierwszą ofiarą śmiertelną jest kierowca, którego samochód wpadł do rzeki w zachodniej części kraju.
22.02.2024

Ulepszone łodzie dla brytyjskich marines, aby mogli uderzać "szybciej i mocniej"

Wprowadzane do użytku w operacjach na pierwszej linii frontu na całym świecie szybkie łodzie określane jako Commando Raiding Craft (CRC) zostały gruntownie przeprojektowane i przebudowane, aby komandosi z brytyjskiej armii mogli skutecznej prowadzić swoje działania związane z szybkimi akcjami na wybrzeżach.
09.02.2024

Lakeway Link przygotowuje się do rejsów z Gdyni. Ma nowy statek

Linie Lakeway Link, które w zeszłym roku zapowiedziały uruchomienie połączenia między Polską, a Szwecją, zakupiły statek RoRo, który ma pływać na tej trasie.
30.01.2024

Jan Śniadecki sprzedany. Nowy operator i nowa nazwa

Prom Jan Śniadecki, przez ostatnie 35 lat łączący Świnoujście z Ystad, zakończył swoją służbę na Bałtyku i rozpoczyna nowy etap działalności na Morzu Śródziemnym. Ta zmiana następuje po sprzedaży statku przez Euroafrica Shipping Lines greckiemu operatorowi Ainaftis, który przemianował go na Thalassitis.
29.01.2024

Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę zamknięty będzie tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. W tym czasie zostaną prowadzone prace serwisowe.
19.01.2024

Transport morski pod napięciem. Ryzyka podróży z elektrykiem na statku i w porcie

Pojazdy elektryczne znalazły już miejsce na stałe w naszym codziennym życiu. Nietrudno zauważyć, że w wielu miastach użytkowanie samochodów elektrycznych, skuterów, hulajnóg i rowerów z wspomaganiem bateryjnym stało się codziennością. Wszystkie te urządzenia przewożone są na masową skalę statkami. Mniejsze jednostki w kontenerach. Samochody statkami ro-ro lub promami samochodowo-pasażerskimi. Transport tych urządzeń to wyzwanie nie tylko dla armatorów, ale również dla terminali ro-ro.
02.01.2024

Strajk przewoźników wyzwaniem dla gospodarki Polski i Ukrainy. Webinar pod patronatem Polferries

W formie zdalnej odbyło się wydarzenie poświęcone trwających od ponad miesiąca protestom polskich kierowców, co jest efektem trudności w transporcie ciężarowym i samochodowym na granicy polsko-ukraińskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele przedsiębiorców z obu państw, którzy naświetlili problem z perspektywy zarówno Polaków, jak i Ukraińców.
18.12.2023

Kierowcy na polsko-ukraińskiej granicy zablokowali dostawę łodzi patrolowych dla Ukrainy. Myśleli, że to luksusowe jachty

Od miesiąca trwa protest polskich kierowców na granicy z Ukraina. Zdaniem przewoźników przepisy obu państw są destrukcyjne dla ich biznesów i faworyzują ukraińskich dostawców. Mimo interwencji władz obu państw spór wciąż się zaognia, a do tego po obu stronach blokuje się transporty. Wśród nich znalazły się jednostki dla służb morskich Ukrainy, mylnie wzięte za... jachty.
04.12.2023

Baltic Hub wdrożył plan naprawczy. Sytuacja ma się poprawić w ciągu kilku tygodni

Od kilkunastu dni media informują o problemach z przepustowością największego terminala kontenerowego Baltic Hub. Pojawiły się informacje o strajku włoskim pracowników terminala, który powoduje zwiększony czas oczekiwania na wydanie kontenera na ciężarówki. To z kolei spowodowało frustrację kierowców ciężarówek odbierających towary z terminalu, którzy czekają na wjazd po kilka godzin. Ci również zapowiedzieli strajk. O to, jak wygląda sytuacja z perspektywy Baltic Hubu, zapytaliśmy Dyrektora Generalnego Charlesa Bakera.
01.11.2023

Lukratywny biznes: przemyt nielegalnych migrantów przez Morze Śródziemne do UE wart setki milionów euro

W pierwszej połowie 2023 r. migranci zapłacili przemytnikom co najmniej 360 milionów euro, by nielegalnie przedostać się przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej - od 2 tys. do 15 tys. euro za osobę. Przemyt organizują gangi, ale zaangażowane są całe lokalne społeczności.
04.10.2023

Fiński port punktem przerzutowym luksusowych aut z Ameryki Płn do Rosji, na Syberię

Wbrew sankcjom UE drogie, warte nawet 100 tys. euro samochody przewożone są przez Finlandię do Rosji. Śledzony Lexus pochodził z Kanady i przybył przez Atlantyk do Europy kontenerowcem. Z Niemiec trafił do portu nad Zatoką Fińską. Stamtąd na lawecie pokonał około 5 tys. km i znalazł się w salonie na Syberii – wynika z reportażu stacji Yle.
02.10.2023

Śmierć i narodziny na promie

Personel i pasażerowie promu Mega Andrea zapamiętają ostatni rejs do końca życia. Jednej nocy doszło do narodzin i śmierci.
31.08.2023

Wrak samochodu na plaży w Łebie

Dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Sebastian Kluska poinformował na platformie (dawniej Twitter) o niecodziennej akcji ratowniczej na plaży w Łebie. Przy brzegu stoi wrak samochodu dostawczego, a strażacy z Łeby i Lęborka biorą udział w akcji przeciwrozlewowej.
11.08.2023

Port Gdańsk: badania jakościowe zbóż przed wysłaniem ich w świat

Port Gdańsk sukcesywnie oddaje do użytku nowe miejsca postojowe dla samochodów ciężarowych. W sumie na terenie portu jest już 850 tzw. punktów odstawczych. A będzie jeszcze więcej. W czterech miejscach postojowych (przy ul. Budowniczych Portu Północnego, Ku Ujściu, Śnieżnej, Załogowej) są rozlokowane rakorafy, urządzenia do pobierania próbek zbóż. By badania ziarna mogły odbywać się również w tracie opadów deszczu, ZMPG S.A. postawił lekkie hale namiotowe. Próbki pobierane są 24 godziny na dobę.
01.08.2023

Tunel pod Świną na kilka godzin zostanie wyłączony z eksploatacji

W nocy z 25 na 26 lipca przez cztery godziny tunel pod Świną zostanie wyłączony z eksploatacji – poinformował świnoujski magistrat. W tym czasie kierowcy mogą korzystać z przeprawy promowej Warszów. Powodem zamknięcia tunelu są przeglądy techniczne.
25.07.2023

Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę, od godz. 22.00 do godz. 6.00, zamknięte będą obie nitki tunelu pod Martwą Wisłą – poinformowała rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan.
15.07.2023

Promy Bielik będą kursować według dotychczasowego rozkładu

Oficjalnie podjęto decyzję, że do końca letniego sezonu promy Bielik w Świnoujściu będą kursowały zgodnie ze starym rozkładem. To oznacza, że z dwóch stron Świny odbijać będą co 20 minut.
14.07.2023

Polscy policjanci pomagają turystom na chorwackim wybrzeżu Adriatyku

Polscy policjanci już kolejny raz asystują chorwackim kolegom, ale przede wszystkim pomagają polskim turystom, którzy jak co roku licznie odpoczywają w Chorwacji.
04.07.2023

Otwarcie tunelu pod Świną. Jakie zmiany zajdą w świnoujskiej żegludze?

W piątek oficjalnie otwarto tunel pod Świną, będącym jedną z największych inwestycji drogowych realizowanych w województwie zachodniopomorskim. Uruchomienie przeprawy łączącej wysypy Wolin i Uznam oznacza znaczące zmiany w komunikacji Świnoujścia. Te największe dotyczą żeglugi.
03.07.2023

Premier: otwarcie tunelu w Świnoujściu to zburzenie ogromnej bariery rozwojowej

Otwarcie tunelu w Świnoujściu to spełnienie marzeń i zrzucenie ogromnego ciężaru w codziennym życiu, i zburzenie ogromnej bariery rozwojowej; ważne wydarzenie w najnowszej historii kraju - ocenił premier Mateusz Morawiecki w swoim podcaście.
02.07.2023

Świnoujście. Kierowcy zadowoleni z otwarcia tunelu, narzekają na złe oznakowanie drogi dojazdowej

Kierowcy przejeżdżający w sobotę tunelem pod Świną w rozmowie z PAP wyrażali zadowolenie z otwarcia nowej drogi między wyspami Wolin i Uznam. Zauważali jednak, że trudno trafić do tunelu ze względu na brak oznakowania.
01.07.2023

Pierwsi kierowcy przejechali tunelem pod Świną

Tunel pod Świną został udostępniony dla ruchu samochodowego. Pierwsi kierowcy pokonali go tuż po godzinie 20. Uroczyście otwarty w piątek w Świnoujściu połączył wyspy Uznam i Wolin. Jak podkreśla Ministerstwo Infrastruktury, to najdłuższy podwodny tunel w Polsce.
30.06.2023

Tunel pod Świną oficjalnie otwarty. Połączy wyspy Wolin i Uznam

Zakończyła się budowa najdłuższej przeprawy podwodnej w Polsce. Mierzący 1780 metrów tunel pod cieśniną Świną 30 czerwca br. zostanie otwarty dla ruchu. Tunel, którego budowa rozpoczęła się jesienią 2019 roku, stanowi pierwsze stałe połączenie między wyspami Uznam i Wolin w historii miasta. Inwestycja została zrealizowana przez konsorcjum PORR S.A./PORR Bau/Gülermak na zlecenie Gminy Miasta Świnoujście i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) jako inwestora zastępczego.
30.06.2023

Tunel w Świnoujściu łączący wyspy Wolin i Uznam - oficjalnie otwarty

Tunel pod Świną oficjalnie otwarto w piątek; kierowcy samochodów przejadą nim wieczorem. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że przeprawa, która łączy wyspy Wolin i Uznam, "kończy etap marzeń, a przenosi w realną, bezpieczną, od dawna wyczekiwaną rzeczywistość".
30.06.2023

W piątek uroczyste otwarcie tunelu w Świnoujściu

Otwarcie tunelu pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin i ma zapewnić lepszą komunikację dla mieszkańców i turystów, zaplanowano na piątek. Dotychczas, aby dostać się do kurortu, konieczne było przeprawianie się promami, co powodowało często duże kolejki i opóźnienia.
30.06.2023

Promy w Świnoujściu będą kursować bez zmian po otwarciu tunelu

Tunel pod Świną czeka na otwarcie, które nastąpi lada dzień. Wielu mieszkańców, jak i turystów zastanawia się, co stanie się z miejscowymi promami, które do tej pory transportowały ich do centrum miasta. Jak się okazuje, świnoujskie promy po otwarciu tunelu nadal będą funkcjonować, a ich kursy będą się odbywały regularnie. Przez tunel będzie można też przejechać autobusami.
21.06.2023

Kierowcy wkrótce pojadą tunelem pod Świną

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wizytował 2 czerwca br. budowę tunelu drogowego pod Świną w Świnoujściu. W ramach inwestycji powstał najdłuższy podwodny tunel w Polsce.
02.06.2023

Wiceszef MI: tunelem pod Świną kierowcy przejadą w czerwcu

Tunel pod Świną zostanie otwarty przed wakacjami, w czerwcu kierowcy będą mogli już z niego korzystać - zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Przeprawa ma połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam oraz zakończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia.
25.05.2023

Pozwolenie na użytkowanie świnoujskiego tunelu ma zostać wydane 20 czerwca

W tym tygodniu przejazd pod Świną z wyspy Uznam na Wolin i z powrotem testowali ratownicy medyczni z pogotowia ratunkowego w Świnoujściu i Międzyzdrojach. Ratownicy sprawdzali m.in. stworzenia w tunelu korytarza życia. Wcześniej podobne przejazdy mieli także kierowcy z Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu. Według zapewnień Urzędu Miasta w Świnoujściu z inwestycji mieszkańcy i turyści mają skorzystać jeszcze przed wakacjami.
19.05.2023

Ewakuowano pasażerów z promu Flisak. Jednostka utknęła na Wiśle

W sobotę po południu prom Flisak, który od dwóch tygodni pływa po Wiśle między Czarnowem i Solcem Kujawskim, utknął na rzece. Konieczne było ewakuowanie kilkudziesięciu pasażerów. Jednostka uległa awarii. Przed godziną 20. prom udało się uruchomić, a kierowcy odzyskali auta.
14.05.2023

Utrudnienia na drodze w kierunku Mierzei Wiślanej. Drogowcy będą sterowali ruchem

Drogowcy na czas długiego weekendu majowego przerwą prace przy naprawie drogi nr 501 między Stegną a Krynicą Morską (woj. pomorskie) i w kilku miejscach wprowadzą ruch wahadłowy. W piątek, sobotę i niedzielę ruch będzie sterowany także ręcznie.
28.04.2023

Szwecja: Ciężarówka wytoczyła się z promu, zawisła na krawędzi

Z promu Skane armatora Stena Line w trakcie rejsu z Niemiec do Szwecji wytoczyła się ciężarówka tir, pojazd zawisł na krawędzi. W sobotę, mimo incydentu, statek bezpiecznie dopłynął do portu w szwedzkim Trelleborgu.
17.04.2023

Kolejne inwestycje usprawnią import paliw drogą morską. Potrzeba likwidacji wąskich gardeł

Mimo znaczącego wzrostu cen paliw na skutek wybuchu wojny w Ukrainie krajowe zużycie w ubiegłym roku było o 5 proc. wyższe niż przed rokiem. Rosyjska agresja na naszego wschodniego sąsiada miała wpływ nie tylko na wzrost cen oraz konsumpcji ropy i paliw, ale także na zmianę kierunków importu i całej związanej z tym logistyki. To oznacza szereg inwestycji w naftoporty i terminale portowe, które mają zwiększyć wydajność infrastruktury służącej do importu surowców i gotowych paliw.
12.04.2023

Port w Dover próbuje zapobiec wielogodzinnym korkom

Na trzy dni - czwartek, piątek i sobotę - władze portu w Dover w południowo-wschodniej Anglii rozłożyły ruch autokarów, które miały wjechać na promy w Wielki Piątek. Ma to zapobiec powtórzeniu się sytuacji z ostatniego weekendu, gdy przy wjeździe do portu powstały wielogodzinne korki.
06.04.2023

Logistyka w czasie wojny w Ukrainie. Potrzeba wielkich inwestycji infrastrukturalnych i brakuje magazynów

Priorytet dla przeładunku surowców takich jak węgiel i zboże, zerwanie łańcuchów dostaw, kryzys energetyczny, który spowodował, że logistyka musiała znacznie ograniczyć swoje koszty. Wojna w Ukrainie dla sektora TSL to bolesne doświadczenie porównywalne z pandemią koronawirusa. Polskie firmy w ostatnim roku musiały udowodnić swoją elastyczność i nie wszystkim to się udało. Klientów nie brakuje, ale brakuje miejsca w portach i na magazynach. Wojna przemodelowała całkowicie portową i kolejową logistykę w Polsce.
27.02.2023

W Gdańsku powstanie obowiązkowy punkt awizacji dla ciężarówek z węglem

Przy rondzie na ul. Budowniczych Portu Gdańskiego, na terenie udostępnionym przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk od 10 lutego uruchomiony zostanie obowiązkowy punkt awizacji pojazdów ciężarowych z węglem.
05.02.2023

Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę zamknięty będzie tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. W tym czasie zostaną prowadzone prace serwisowe.
04.02.2023

My Balticon – nowa usługa firmy Balticon

Balticon to firma zajmująca się usługami w zakresie kontenerów morskich, oferująca sprzedaż, wynajem i modyfikację kontenerów, a także serwis oraz transport kontenerów pomiędzy portami a nadawcami/odbiorcami towarów. To właśnie z transportem kontenerów związana jest najnowsza usługa My Balticon.
01.02.2023

Rafinerie zapowiadają strajki przeciw reformie emerytalnej we Francji

Francuska centrala związkowa CGT wezwała w czwartek do strajku rafinerie, które mają stanąć 26 stycznia na 48 godzin i 6 lutego na 72 godziny. Protesty przeciw reformie emerytalnej zapowiadają pracownicy kolei, metra, transportu miejskiego i drogowego, a nawet ministerstwa spraw zagranicznych.
12.01.2023

Woda porwała 5-letniego chłopca. Kalifornijska parada cyklonów zbiera śmiertelne żniwo

Przez Kalifornię przetacza się w poniedziałek kolejna potężna burza. Pochłonęła dwie kolejne śmiertelne ofiary, porwała z samochodu pięciolatka i wymusiła ewakuację dziesiątek tysięcy ludzi.
10.01.2023

Noworoczna śmierć w Gdyni. Auto zjechało z nabrzeża [AKTUALIZACJA]

Około godziny 10:00 samochód osobowy zjechał z Molo Południowego w Gdyni, tuż przy Darze Młodzieży. Nurkowie wydobyli ciało kierowcy. Świadkowie mówią, że jego działanie wyglądało na intencjonalne, co może oznaczać samobójstwo.
01.01.2023

Trasa Kaszubska otwarta

Droga ekspresowa S6 została udostepniona do ruchu między węzłami Strzebielino i Gdynia Wielki Kack. Od początku października br. kierowcy korzystają z fragmentu od Bożepola Wielkiego do Strzebielina, a teraz do ich dyspozycji jest w sumie już ok. 42 km dwujezdniowej drogi ekspresowej.
21.12.2022

Trasą Kaszubską kierowcy pojadą przed świętami. Nowy odcinek S6 udrożni układ komunikacyjny Pomorza

Kierowcy korzystają już z fragmentu nowej trasy pomiędzy Bożepolem Wielkim a Strzebielinem. Do Świąt Bożego Narodzenia GDDKiA planuje udostępnić do ruchu pozostałą część drogi ekspresowej S6 do węzła Gdynia Wielki Kack. W efekcie do dyspozycji kierowców będzie ponad 40 km Trasy Kaszubskiej.
13.12.2022

Łódź motorowa z Pomorza Zachodniego z prestiżową nagrodą

„Kolejny raz potwierdzamy, że potrafimy naszym wspólnym wysiłkiem robić fantastyczne rzeczy” – mówi Maciej Twardowski, Dyrektor Zarządzający HanseYachts. Łódź produkowana w goleniowskim zakładzie otrzymała nagrodę Best of Boats Award 2022 w kategorii „Best for Beginners”.
28.11.2022

Polski transport w dobrej formie mimo trudnej sytuacji geopolitycznej

Dzięki swojej elastyczności i umiejętności adaptacji do nowych warunków geopolitycznych i rynkowych polski transport jest nadal w dobrej kondycji, choć daje się zauważyć negatywny wpływ zaburzeń łańcuchów dostaw i wzrostu cen surowców energetycznych, związanych m.in. z wojną w Ukrainie - wskazywali uczestnicy debaty „Transport drogowy w obliczu geopolitycznych zmian”, która odbyła się w ramach konferencji PAP pt. „Transport drogowy dziś i wyzwania przyszłości”.
25.11.2022

Statkiem z Hiszpanii do Szczecina, barką do Opola. Wyjątkowy transport drogą morską

Za kilka dni rozpocznie się transport drogą kołową elementów maszyny, która będzie drążyć tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 w okolicach Rzeszowa na Podkarpaciu. Części maszyny przybyły do Szczecina statkiem z Hiszpanii. Następnie do Opola barkami i pontonami przetransportowane zostały Odrą.
03.11.2022

Rosjanie z zaostrzonymi ograniczeniami na przejściach lotniczych i morskich

Zaostrzone ograniczenia dla Rosjan od poniedziałku obowiązują również na lotniczych i morskich przejściach granicznych. Rosjanie podróżujący w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych nie przybędą do Polski z żadnego kraju spoza strefy Schengen.
26.09.2022

Dokerzy w Felixstowe rozpoczęli strajk

Ponad 1900 dokerów w największym brytyjskim porcie kontenerowym rozpoczęło w niedzielę 8-dniowy strajk. Linie żeglugowe alarmują, że akcja może poważnie zaburzyć i tak rozregulowane łańcuchy dostaw.
22.08.2022

Obajtek: rejestracja połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zamyka proces fuzji

Proces rejestracji połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zamyka proces fuzji, która staje się faktem; połączona firma będzie coraz bardziej większym kołem zamachowym dla całej polskiej gospodarki – oświadczył w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
01.08.2022

BBC: Rosja wywozi z Ukrainy nie tylko zboże, ale też słonecznik

Rosja wywozi z okupowanych terenów Ukrainy nie tylko zboże, ale też słonecznik - pisze w czwartek rosyjska redakcja BBC. W internecie poszukiwani są kierowcy do transportu nasion do zakładów w Rosji - relacjonuje serwis.
28.07.2022

[WIDEO, FOTO] Port Gdynia wysyła maluchy w świat

Przed laty z Portu Gdynia tysiące tzw. polskich fiatów, czyli fiatów 126p – popularnych maluchów – wyruszało w świat, by jeździć po drogach m.in. Kuby czy Chin. W tym roku gdyński port znów wspiera maluchy, ale tym razem w Wielkiej Wyprawie Fiatów, w ramach której dwanaście takich aut pokona trasę z Bielska-Białej do Turynu.
06.07.2022

Po raz pierwszy zwodowana na Pomorzu Zachodnim. Ta luksusowa łódź od razu stała się hitem

Zanim zbudowano prototyp, producent otrzymał blisko setkę zamówień na nową markę łodzi motorowych. Atrakcyjna cena, fantastyczny design, estetyczne i funkcjonalne wyposażenie: RYCK 280 stała się międzynarodowym hitem.
20.06.2022

Problemy w Szanghaju. Czy będzie kolejny kryzys łańcucha dostaw?

Restrykcje koronawirusowe oraz problemy z logistyką sprawiają, że po raz kolejny jesteśmy świadkami zatorów portowych, tym razem w porcie w Szanghaju, którego odblokowanie może zakłócić pracę amerykańskich portów.
01.06.2022

Długa kolejka tirów na granicy z Ukrainy do Polski; transportują głównie zboże

W związku z blokadą ukraińskich portów zwiększył się ostatnio ruch towarowy na granicy polsko-ukraińskiej. W Dorohusku (Lubelskie) na wjazd do Polski czeka obecnie tysiąc tirów, tj. 82 godziny oczekiwania. Najczęściej kierowcy transportują w ciężarówkach zboże, głównie kukurydzę i soję.
31.05.2022

Mazury. Pierwsza w sezonie interwencja MOPR; auto na dnie jeziora Tałty

Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego rozpoczęli w sobotę sezon od nietypowej interwencji w Mikołajkach. Z dna jeziora Tałty wydobywali samochód, który przez nieuwagę kierowcy zjechał po slipie do wody.
30.04.2022

Finnlines odebrał pierwszy hybrydowy ro-ro

Linie Finnlines oficjalnie odebrały pierwszą hybrydową jednostkę ro-ro. Statek o nazwie Finneco I został przekazany armatorowi przez chińską stocznię China Merchants Jinling. Jednostka będzie pływać po Bałtyku, Morzu Północnym i Zatoce Biskajskiej.
29.04.2022

Ukraina. Brygada piechoty morskiej broniąca Mariupola: nie mamy już czym walczyć

Zrobiliśmy wszystko, co możliwe i co niemożliwe; w poniedziałek prawdopodobnie stoczymy ostatnią walkę, ponieważ nie mamy już amunicji - przekazała na Facebooku ukraińska 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej im. Kontradmirała Mychajła Biłyńskiego, broniąca Mariupola przed rosyjskimi wojskami.
11.04.2022

Supergwiazdy we flocie Finnlines

Finnsirius i jej siostra Finncanopus. Tak nazywają się dwa nowe nabytki w portfolio fińskich linii Finnlines. Statki będą pływały z Finlandii do Szwecji.
11.04.2022

Paliwa w Polsce jedne z najtańszych Unii, przekonuje POPiHN

Polscy kierowcy nie płacą tak wysokich cen jak konsumenci z innych państw członkowskich UE – zapewniła w czwartek Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. W marcu tego roku, po przeliczeniu na euro, tylko w trzech państwach UE paliwa były tańsze niż w Polsce – dodano.
07.04.2022

"Rz": Zakaz LPG z Rosji? Są prace

Szef rządu nie zapowiedział co prawda zakazu importu paliw płynnych z Rosji, w tym LGP, jednak prace ustawowe mają objąć także paliwa z tego kierunku - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita". LPG z Rosji ma znaczący wpływ na rynek - dodaje.
05.04.2022

Ustawa transportowa wz. z wojną w Ukrainie. Ułatwienia dla marynarzy i kierowców

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę transportową w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy - podała w sobotę Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy m.in. dopuszczają wydłużenie czasu pracy obsady pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Polski.
26.03.2022

Ustawa transportowa wz. z wojną w Ukrainie. Mniej formalności dla ukraińskich kierowców, ułatwienia dla kolejarzy

Sejm w środę uchwalił ustawę o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Ustawa trafi teraz do Senatu.
23.03.2022

Zwodowano pierwszy japoński prom zasilany LNG

Japoński potentat morski Mitsui O.S.K. Lines (MOL) zwodował pierwszy japoński prom napędzany LNG, będący jednym z dwóch promów zamówionych przez spółkę zależną MOL - Ferry Sunflower. Napęd gazowy ma być alternatywą dla tradycyjnego paliwa, dającego szansą na ograniczenie emisji w sektorze żeglugi.
10.03.2022

Świnoujście. Po co mrożą grunt za tunelem?

Dwie z sześciu dróg ewakuacyjnych w podwodnym tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin będą w części przebiegały poza obudową samego tunelu. Wykonawca wykonał już odwierty technologiczne przez betonową obudowę tunelu i rozpoczyna mrożenie gruntu dla obydwu wyjść ewakuacyjnych.
02.03.2022

Kierowca uratowany po dwóch dniach na płonącym promie

21-letni kierowca ciężarówki z Białorusi został ewakuowany z płonącego na Morzu Śródziemnym promu Euroferry Olimpia. Mężczyzna przez dwa dni był uwięziony na jednym z pokładów. Służby odnalazły także ciało innego kierowcy.
21.02.2022

[WIDEO] Grecja. Pożar na statku ro/ro z 288 osobami na pokładzie

Podczas rejsu z greckiego portu Igumenitsa w regionie Epir-Macedonia Zachodnia nad Morzem Jońskim, do Brindisi we Włoszech na statku Euroferry Olimpia wiozącym 288 osób (w tym 51 załogi) wybuchł pożar - poinformowała w piątek grecka policja portowa.
18.02.2022

Silniki dla Polskich Promów wyprodukuje Wärtsilä

Grupa Wärtsilä podała, że otrzymała zlecenie od stoczni Remontowa na dostarczenie silników, systemów magazynowania paliwa i zasilania dla trzech promów budowanych dla polskich armatorów.
15.02.2022

Mistrz o jachcie Sunreef. Fernando Alonso: "Świat zmierza w kierunku zrównoważonego rozwoju"

Dwukrotny Mistrz Świata Formuły 1 Fernando Alonso zamówił we wrześniu ubiegłego roku katamaran 60 Sunreef Power Eco w stoczni Sunreef Yachts. Jacht kierowcy będzie wyposażony w ultranowoczesny napęd elektryczny oraz zrównoważone technologie najnowszej generacji, będąc tym samym pierwszą zwodowaną jednostką 60-stopowego eko-modelu.
12.02.2022

Gwiazdy rajdów i wyścigów zmierzą się na zamarzniętym Bałtyku

Najlepsi kierowcy wyścigowi i rajdowi świata będą rywalizować w dniach 5-6 lutego w zawodach samochodowych Race of Champions, które odbędą się w szwedzkim Pitea na zamarzniętej Zatoce Botnickiej.
04.02.2022

Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” - relacja [WIDEO]

W poniedziałek 24 stycznia w Szczecinie na konferencji „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” zebrali się reprezentanci gospodarki morskiej, szczególnie Pomorza Zachodniego. Ważnym tematem podczas dyskusji były kwestie dotyczące nowych promów dla polskich armatorów.
25.01.2022

Porty i logistyka w Chinach pod presją pandemii. Drastyczne środki ostrożności ratują życie, zakłócają logistykę

Port Ningbo działa już prawie na pełnych obrotach po ostatnich zakłóceniach spowodowanych pandemią Covid. Stwierdzono jednak, że ryzyko zakłóceń w transporcie z Chin przeniosło się na Tianjin i Shenzhen. Skutki zakłóceń można obserwować na mapach ruchu statków i w serwisach informacyjnych globalnych operatorów logistycznych.
13.01.2022

Przekop Mierzei Wiślanej - podsumowanie 2021 roku

Powstały dwa unikatowe w skali kraju mosty obrotowe. Na Falochronie Wschodnim i Zachodnim, gdzie po raz drugi na świecie wykorzystuje się betonowe bloki „x-block plus”, zakończono pogrążanie ścianek szczelnych. W śluzie, która stanowi serce inwestycji, zrealizowano większość prac żelbetowych i zamontowano dwie bramy. Tak zamknął się rok 2021 na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej. Prowadzone były także prace m.in. przy budowie sztucznej wyspy, kanału żeglugowego czy budynku Kapitanatu Nowy Świat.
06.01.2022

USA. W branży dostawczej w 2022 r. będzie brakować ponad 200 tys. kierowców

Branży dostawczej w Stanach Zjednoczonych, która pełni kluczową rolę w amerykańskiej gospodarce, grozi w 2022 r. ogromny niedostatek kierowców - zwracają uwagę portale Sharerig i Voanews.
01.01.2022

W Porcie w Göteborgu zielone ciężarówki ominą kolejki

Od 1 stycznia zielone ciężarówki będą traktowane w Porcie w Göteborgu priorytetowo i ominą kolejki.
29.12.2021

Czy inwestycje w tonaż spowalniają? Analiza rynku tonażowego (tygodnie 42-46/2021)

Ostatnie tygodnie pokazywały nadal sporą ilość zamówień nowych jednostek w ujęciu globalnym, tzn. dotyczącym wszystkich sektorów. W skali rok do roku październik odznaczył się ilością zamówień większą aż o 89% niż w tym samym miesiącu roku 2020. Jednakże ten sam miesiąc w porównaniu do września roku bieżącego, to już około 15% zamówień mniej (123 statki do 104 jednostek). W transakcjach dotyczących statków „z drugiej ręki” również jak na razie było sporo aktywności.
23.11.2021

Port towarowy w brytyjskim Felixstowe zakorkowany. Powód: brak kierowców ciężarówek

Brak kierowców ciężarówek w połączeniu z rosnącym wszędzie na świecie popytem na towary spowodował zakorkowanie największego brytyjskiego portu towarowego w Felixstowe.
13.10.2021

Szwecja. Wyścigi samochodowe na zamarzniętym Bałtyku

Na zamarzniętej Zatoce Botnickiej w szwedzkiej miejscowości Pitea odbędą się w lutym wyścigi samochodowe Race of Champions.
18.08.2021

Pozytywne sygnały płynące z branży promowej [Podsumowanie tygodnia 27/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o regularnym odradzaniu się branży promowej po kryzysie koronawirusowym.
06.07.2021

Nowy prom dla polskiego armatora [podsumowanie tygodnia 26/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowym promie dla polskiego armatora. Stępkę pod jego budowę położona w 2017 r. w Szczecinie. Teraz nie można wykluczyć, że jednostka powstanie w Gdańsku.
29.06.2021

W piątek ma być oddany do użytku nowy most nad kanałem żeglugowym przez Mierzeję

Nowy most nad budowanym kanałem żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną zostanie oddany do użytku w piątek - poinformował inwestor, Urząd Morski w Gdyni. To jeden z dwóch mostów, po których mieszkańcy i turyści będą przejeżdżać odwiedzając miejscowości od Krynicy Morskiej do Stegny.
24.06.2021

Szczecin. Ułatwienia w drodze nad morze

Dwiema jezdniami, z dwoma pasami ruchu, będą w wakacje poruszać się kierowcy na przebudowywanym węźle Szczecin Kijewo – poinformował w środę szczeciński oddział GDDKiA. Ma to być ułatwienie w dojeździe nad morze.
23.06.2021

"Latające" promy przyszłości na trasie Francja-Anglia [podsumowanie tygodnia 25/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o „latających promach”, które w niedalekiej przyszłości mogą zasilić flotę Brittany Ferries.
22.06.2021

Szczegóły uruchomienia przez Irish Ferries serwisu Dover-Calais [Podsumowanie tygodnia 24/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o starcie sprzedaży biletów na serwis Dover-Calas na platformie Irish Ferries. Irlandzki przewoźnik już niedługo zacznie obsługiwać rejsy na tej popularnej trasie.
15.06.2021

Jeszcze w czerwcu turyści na Mierzei przejadą po nowym moście nad kanałem żeglugowym

Jeszcze w czerwcu mieszkańcy i turyści, którzy przyjadą na wakacje na Mierzeję Wiślaną, będą mogli przejechać nowym mostem nad budowanym kanałem żeglugowym. Otwarcie mostu dla ruchu przewidywane jest na przedostatni tydzień czerwca - poinformował Urząd Morski w Gdyni.
13.06.2021

Pierwszy z mostów na Mierzei przechodzi próbne obciążenia [ZDJĘCIA]

Trwają testy i próbne obciążenia mostu Południowego, który lada moment będzie gotowy do użytku. Większość robót konstrukcyjnych wykonano także przy moście Północnym. To dzięki tym dwóm obiektom kierowcy nie będą stać w korkach, czekając aż przez kanał żeglugowy przepłynie statek. Co jeszcze na budowie przekopu Mierzei Wiślanej?
11.06.2021

Początek budowy nowoczesnego promu ro-pax dla Finnlines [podsumowanie tygodnia 23/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o starcie budowy nowoczesnego promu dla Finnlines, a także o pasażerach, którzy po wielu miesiącach stagnacji powoli wracają do podróżowania promach.
08.06.2021

Wspólna oferta DFDS i P&O Ferries na popularnej trasie [Podsumowanie tygodnia 22/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o współpracy firm P&O Ferries oraz DFDS. Ma ona zaowocować lepszą ofertą, z której korzystać będą klienci frachtowi na trasie Dover-Calais.
01.06.2021

P&O i DFDS zawarły umowę czateru powierzchni ładunkowej na trasie Dover - Calais

Dwaj wiodący operatorzy promowi na kanale La Manche ogłosili dziś, że osiągnęli porozumienie w sprawie wzajemnego udostępnienia powierzchni ładunkowej na swoich promach. Ma to na celu zapewnienie wysokiego poziomu obsługi klientów i umocnienie pozycji kluczowej trasy promowej Dover-Calais.
26.05.2021

Wkrótce na trasie Dover-Calais, nowy prom DFDS [podsumowanie tygodnia 21/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o oficjalnym przekazaniu nowoczesnego promu typu E-Flexer dla DFDS. Już za kilka miesięcy będą z niego korzystać pasażerowie oraz klienci frachtowi na trasie Dover-Calais. To będzie zupełnie nowa jakość żeglugi przez kanał La Manche.
25.05.2021

Armatorzy zablokowali zbiornikowce. Ustawa Jones Act pogłębia kryzys na rynku ropy w USA

Armatorzy zablokowali zbiornikowce pod banderą USA. Wysiłki mające na celu dostarczenie paliwa do obszarów w Stanach Zjednoczonych borykających się z niedoborami zostały spowolnione.
14.05.2021

Wyroby stalowe w portach. Ich obsługa to wyzwanie

W dobie rosnącej konkurencji na rynku usług portowych kluczowym elementem coraz częściej okazuje się dopasowanie zakresu usług do rosnących oczekiwań klientów. Jedną z grup towarów charakteryzującą się różnorodnym zakresem wymagań jest stal.
12.05.2021

Nowe promy na europejskich wodach [podsumowanie tygodnia 18/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o europejskich przewoźnikach wzmacniających swoje floty oraz o zaciętej rywalizacji pomiędzy armatorami na kanale La Manche.
10.05.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
07.05.2021

Droga ekspresowa S3 dłuższa o 42 km - "Już za trzy lata dotrzemy nią do samego Świnoujścia"

Kierowcy mogą już korzystać z dwóch kolejnych odcinków drogi ekspresowej S3 w województwie zachodniopomorskim. Do ruchu oddano 42 km nowej, dwujezdniowej trasy na odcinkach Brzozowo - Miękowo oraz Miękowo – Rzęśnica, który został dostosowany do parametrów drogi ekspresowej. Łączna wartość tych inwestycji wyniosła 583,8 mln zł.
28.04.2021

Więcej promów i rejsów P&O Ferries na trasie Calais-Dover

W związku z rosnącym popytem na przewozy frachtowe do i z Wielkiej Brytanii operator promowy P&O Ferries wprowadził na trasę Calais-Dover dodatkowy, czwarty prom – Pride of Kent.
20.04.2021

Bloomberg: Wyższe koszty frachtu morskiego kontenerów utrzymają się jeszcze przez długi czas

Wysokie koszty frachtu morskiego kontenerów będą stałym składnikiem ceny kontraktów przez kolejne 12 miesięcy, co zmusi firmy do przeniesienia tych wydatków na konsumenta.
14.04.2021

Jak operatorzy logistyczni i przewoźnicy radzą sobie po brexicie?

Brexit wywołał wiele turbulencji w wymianie towarowej między Unią Europejską a UK oraz Irlandią. Nie wszyscy przewoźnicy oraz nadawcy i odbiorcy towarów byli świadomi formalności celnych, nie posiadali wiedzy, jak odprawiać towary i z jakimi kosztami się to wiąże. Nowe obowiązki mocno obciążyły przewoźników i wpłynęły na jakość pracy kierowców oraz osób odpowiedzialnych za prace administracyjne.
09.03.2021

Niemieckie kurorty turystyczne zaniepokojone budową tunelu pod Świną

Rozpoczęto megaprojekt - budowę tunelu pod Świną, który ma połączyć wyspy Uznam i Wolin; niepokoi to niemieckie kurorty turystyczne - przekazuje w poniedziałek niemiecki portal moin.de
08.03.2021

W tragicznym wypadku drogowym zginał Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz TVP Gdańsk

Wieloletni dziennikarz i prezenter gdańskiej "Panoramy" TVP 3 Gdańsk Piotr Świąc zginął w wypadku drogowym, do którego doszło w piątek późnym wieczorem na drodze krajowej nr 20 w Borczu na Kaszubach. Na skutek zderzenia dwóch aut śmierć ponieśli kierowcy obu wozów.
06.03.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej (raport)

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
26.02.2021

Nowy Jedwabny Szlak – tranzyt konkuruje z transportem morskim

Transport na Wschód, poza granicę Unii Europejskiej, wiąże się z sporą liczbą przeszkód do pokonania. Formalnych, politycznych, infrastrukturalnych, na przejściach granicznych czy problemów dotyczących bezpieczeństwa. W Polsce nie brakuje jednak przewoźników, którzy podejmują się transportu towarów w tym kierunku.
17.02.2021

Wiadukt nad Rail Baltica w Małkini zwiększy bezpieczeństwo i poprawi komunikację

Rozpoczęła się budowa wiaduktu drogowego w Małkini na linii Warszawa Białystok. Nowe bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz usprawni komunikację w mieście. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję za 48 mln zł, współfinansowaną ze środków funduszu CEF „Łącząc Europę".
17.02.2021

Niemcy: Zamknięcie granic z Czechami i Tyrolem może przerwać łańcuch dostaw towarów w całej Europie

Według Federacji Przemysłu Niemieckiego (BDI) zamknięcie granic z Czechami i Tyrolem może mieć poważne konsekwencje. "Istnieje duże ryzyko, że łańcuchy dostaw załamią się w całej Europie w ciągu najbliższych kilku dni” - powiedział dyrektor BDI Joachim Lang. Problemy są także na granicy Austrii i Włoch.
16.02.2021

TSL stawia na LNG

Rosnąca liczba przewoźników decyduje się na inwestycję w paliwa alternatywne. Jest to spowodowane koniecznością przestrzegania coraz bardziej restrykcyjnych norm emisyjności i zapisami, które we Wspólnocie wprowadza European Green Deal. Przedsiębiorcy transportowi mają do wyboru elektryki i gaz. Rzeczywistość pokazuje, że ten drugi napęd jest popularniejszy. Czy LNG wkrótce stanie się wiodącym paliwem w ciężarówkach? O możliwych kierunkach rozwoju paliw alternatywnych w transporcie ciężarowym mówi Marta Staniszewska, ekspert GBox
11.02.2021

Brexit w transporcie: sytuacja się unormuje

Najbardziej widoczną konsekwencją Brexitu dla TSL jest przywrócenie kontroli granicznych w przewozie dóbr pomiędzy krajami Wspólnoty i Wielką Brytanią. To spowodowało, że na przełomie roku kierowcy utknęli w kilometrowych kolejkach, a święta, zamiast w domu, spędzili w kabinach ciężarówek. Choć początku zmian nie należy zaliczyć do udanych, zdaniem Tomasza Czyża, eksperta GBox z Grupy INELO sytuacja wkrótce powinna wrócić do normy.
09.02.2021

DACHSER usprawnia dostawy w short distance

DACHSER, operator logistyczny o globalnym zasięgu, stawia kolejny ważny krok w stronę cyfryzacji i nowoczesnych technologii. Firma wprowadza rozwiązanie dla short distance we wszystkich europejskich oddziałach. Nowe urządzenie zapewnia kierowcom kompleksowy system wsparcia, który intuicyjnie i niezawodnie prowadzi ich przez wszystkie procesy logistyczne w transporcie.
28.01.2021

Gdańsk: w piątek otwarcie drugiej nitki wiaduktu prowadzącego do portu

Druga nitka wiaduktu Biskupia Górka w Gdańsku pomyślnie przeszła próby obciążeniowe i według zapowiedzi urzędników zostanie otwarta w najbliższy piątek. Całkowite zakończenie inwestycji, która opiewa na165 mln zł i obejmuje również przebudowę okolicznego układu drogowego, powinno nastąpić w połowie roku.
24.01.2021

Nowe obostrzenia na polskiej granicy

Od 28 grudnia br. na polskiej granicy obowiązują nowe obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19. Z kwarantanny nie są już zwolnieni Polacy, obywatele państw UE, EOG oraz Szwajcarii przekraczający polską granicę, stanowiącą granicę zewnętrzną UE. Na kwarantannę po przekroczeniu granicy kierowani są podróżujący transportem zbiorowym. Zwolnione z kwarantanny są m.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.
29.12.2020

Polscy lekarze niosą pomoc w Porcie Dover

36 polskich lekarzy wspierało brytyjskich medyków podczas nocnego przeprowadzania testów na COVID-19 wśród uwięzionych kierowców ciężarówek w Dover w Wielkiej Brytanii - poinformował w piątek resort spraw zagranicznych. Od czwartku w nocy do piątku rano wykonano kierowcom 1tys. 260 testów i wznowiono ruch na granicy
26.12.2020

GDDKiA: w tym roku cztery umowy na budowę trasy Via Carpatia

W 2020 r. GDDKiA podpisała cztery umowy na realizację drogi ekspresowej S19, która będzie częścią szlaku Via Carpatia. W ramach tych umów powstanie 61,3 km trasy, a wartość podpisanych kontraktów to ponad 3,6 mld zł.
25.12.2020

Polscy kierowcy czekają na wyjazd z Wielkiej Brytanii. Interweniuje MSZ

Wiceministrowie SZ Szymon Szynkowski vel Sęk i Marcin Przydacz interweniowali ws. polskich kierowców czekających na wyjazd z Wielkiej Brytanii - poinformował MSZ w środę po południu. Wcześniej premier informował, że sytuacja nieco się poprawia, ale polskie interwencje nie ustają.
23.12.2020

Brytyjski rząd: jest porozumienie z Francją w sprawie ruchu przez La Manche

Wielka Brytania osiągnęła porozumienie z Francją w sprawie przywrócenia ruchu przez kanał La Manche - poinformował we wtorek późnym popołudniem brytyjski minister transportu Grant Shapps.
22.12.2020

Francja: fatalna sytuacja kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii z powodu blokady

Francuska Federacja Transportu Drogowego (FNTR) oświadczyła w poniedziałek, że sytuacja kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii staje się katastrofalna z powodu zawieszenia połączeń z tego kraju.
21.12.2020

CEVA Logistics uruchamia najszybszy serwis drogowy między Chinami a Europą

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, uruchomił wyjątkową usługę - szybki drogowy transport drobnicowy (LTL) pomiędzy Chinami a Europą. Serwis ten skierowany jest do wszystkich przedsiębiorstw od małych i średnich firm po międzynarodowe korporacje, które nie mają wystarczającej ilości towarów, aby wykorzystać całą przestrzeń ładunkową w ramach transportów FTL. Czas realizacji dostawy wynosi do 12 dni, a jeden z europejskich hubów przeładunkowych zlokalizowany jest w Polsce.
14.12.2020

Kłopotliwy grudzień w branży TSL. Jak sobie z nim poradzić?

Najgorętszy czas przedświątecznych zakupów to szczyt sezonu dla przemysłu i e-commerce. To także gorący okres przynajmniej dla części branży TSL. W zależności od gałęzi gospodarki, dla której pracują przewoźnicy, transporty odbywają się ze zwiększoną intensywnością lub są zupełnie wygaszane, by powrócić na początku stycznia. Jak poradzić sobie z grafikami kierowców, ograniczoną liczbą pojazdów i kiedy rozpocząć przygotowania do intensywnego początku grudnia?
14.12.2020

ISR: Kluczowy czas dla rozwoju transportu intermodalnego i sukcesu rozwojowego portów

Udrożnienie infrastruktury prowadzącej do portów ma kluczowe znaczenie dla usprawnienia transportu intermodalnego w Polsce. Tylko wtedy rodzime spółki zwiększą swoje udziały w łańcuchach logistycznych dotyczących towarów przypływających do polskich portów morskich. Takie wnioski formułowali debaty Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego.
22.10.2020

Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)

Będzie miał 18 km długości i powstanie 40 m pod powierzchnią Bałtyku. Budowa najdłuższego na świecie podwodnego tunelu ułożonego na dnie morza z gotowych segmentów właśnie się rozpoczęła. Ma połączyć Niemcy i Danię już w 2029 roku.
22.10.2020

Kolejny przetarg na S6 w województwie pomorskim

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na realizację w formule projektuj i buduj blisko 23-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S6, tzw. Trasy Kaszubskiej między Leśnicami a Bożympolem Wielkim. Dzięki temu powstanie obwodnica Lęborka, a kierowcy zyskają możliwość szybszego przejazdu w kierunku Trójmiasta.
14.10.2020

W poniedziałek usuwanie bomby Tallboy w Świnoujściu - będą utrudnienia

Duże utrudnienia komunikacyjne czekają od poniedziałku do piątku kierowców wjeżdżających do Świnoujścia i wyjeżdżających z miasta podczas akcji neutralizacji w Kanale Piastowskim niewybuchu z II wojny światowej – tzw. Tallboya. Władze miasta apelują do mieszkańców o korzystanie w tych dniach z komunikacji miejskiej.
10.10.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o wzmocnieniu przez DFDS niektórych tras na Bałtyku

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni - o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o wprowadzonych przez DFDS zmianach w siatce połączeń na Morzu Bałtyckim. Armator wzmacnia niektóre trasy, ale też likwiduje jeden z serwisów.
05.10.2020

P&O Ferries rozwija narzędzia cyfrowe dla firm transportowych, aby pomóc chronić kierowców podczas pandemii COVID-19

Przewoźnik promowy P&O Ferries kontynuuje przewozy frachtowe przez cały okres pandemii koronawirusa, zapewniając dostawy towarów pomiędzy Europą kontynentalną a Wielką Brytania oraz Irlandią. Armator stawia bezpieczeństwo kierowców frachtowych, pasażerów oraz załóg zawsze na pierwszym miejscu i dlatego zdecydowano o wprowadzeniu dodatkowych procedur czystości, dodatkowych środków zapewniających zachowanie dystansu społecznego oraz innych środków ostrożności.
02.09.2020

Półtora roku na połączenie Orlenu i Lotosu

Kierowcy mogą zyskać na połączeniu dwóch paliwowych koncernów. – Wzmożenie siły nabywczej Orlenu na rynkach międzynarodowych to większa możliwość pozyskiwania taniej ropy i niższego kosztu tankowania – ocenia dr Jakub Bogucki z e-Petrol.pl. Zgoda Komisji Europejskiej na fuzję oznacza, że Orlen będzie musiał sprzedać 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci. Jeśli doszedłby w tym zakresie do porozumienia z jedną z zagranicznych firm, mogłoby to wzmocnić jego obecność na innych rynkach.
26.08.2020

Polska gospodarka nieźle sobie radzi z pandemią

Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS-u polski PKB w II kwartale skurczył się o 8,2 proc. rok do roku i 8,9 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Ten wynik jest najgorszy od 25 lat, ale i tak lepszy od prognoz i wyników innych krajów Unii Europejskiej. W całym pierwszym półroczu zanotowaliśmy jeden z najmniejszych spadków PKB w UE. To zasługa m.in. wprowadzenia obostrzeń na wczesnym etapie pandemii oraz utrzymania produkcji przemysłowej i transportu międzynarodowego.
24.08.2020

Kampania DB Schenker #WeKeepEuropeMoving: Europa na drodze do „nowej normalności”

Gospodarka Europy ponownie się otwiera. DB Schenker z rozległą siecią centrów logistycznych, wspierając walkę z kryzysem wywołanym koronawirusem, ułatwia firmom nowy start. Przekaz ten jest głównym punktem nowej ogólnoeuropejskiej kampanii multimedialnej, w ramach której na drogach spotkać można 1000 ciężarówek z hasztagiem #WeKeepEuropeMoving („Utrzymujemy Europę w ruchu”).
17.08.2020

Spirala opóźnionych płatności hamuje polski transport – jak sobie z nią poradzić?

Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK na koniec III kw. 2019, całkowite przeterminowane zadłużenie firm transportowych wynosiło 1,514 mld zł. Liczba firm transportowych z opóźnionymi o co najmniej 30 dni zaległościami na kwotę minimum 500 zł, wzrosła w ciągu roku o 10,6 proc. Aż 9,1 proc. przedsiębiorstw w tym sektorze ma zaległości w regulowaniu faktur czy spłacie kredytu. To najwyższy odsetek spośród wszystkich sektorów gospodarki. Pierwsza połowa 2020 roku stała pod znakiem pandemii koronawirusa, która przy
11.08.2020

Branża transportowa łapie oddech. Czy pakiet mobilności zakłóci powrót do równowagi?

Z najnowszego raportu GBOX wynika, że w ostatnim tygodniu czerwca 2020 roku natężenie ruchu w transporcie krajowym i międzynarodowym osiągnęło taki poziom aktywności polskich przewoźników jak w styczniu br., czyli z czasów sprzed pandemii. System telematyczny GBOX codziennie monitoruje ponad 30 tys. ciężarówek, realizujących operacje transportowo-spedycyjne, w tym w dużej mierze kabotażowe, tranzytowe oraz typu cross-trade.
27.07.2020

Przyspieszamy realizację ekspresowej trasy wzdłuż Bałtyku

Przygotowujemy się do realizacji S6 na odcinku Koszalin – Bożepole Wielkie. Zamiast w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP), zgodnie z uchwałą Rady Ministrów, droga będzie budowana z budżetu państwa. Takie rozwiązanie o kilka lat przyspieszy realizację całej trasy; - W III kwartale br. pierwsze przetargi na odcinki do realizacji w formule „Projektuj i buduj”; - W III kwartale 2021 r. przetargi na odcinki budowane tradycyjnie; - W 2025 r. zakończenie budowy całej S6 wzdłuż wybrzeża Bałtyku.
23.07.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Mierzeja Wiślana: Leśnicy przypominają o zakazie parkowania na drogach ratunkowych

W lasach Nadleśnictwa Elbląg zawieszone zostały nowe tablice na szlabanach zamykających drogi leśne, służące jako dojazdy ratunkowe. Leśnicy wskazują, że coraz więcej turystów wypoczywających na Mierzei Wiślanej parkuje samochody przy szlabanach, blokując przejazd służbom ratunkowym.
16.07.2020

Gdańsk: Pijany uciekał przed policją na skuterze wodnym

Policja zatrzymała w Gdańsku nietrzeźwego sternika skutera wodnego, który, jak się okazało, miał orzeczony sądowy prowadzenia wszelkich pojazdów. Mężczyznę schwytano po pościgu w kanałach stoczniowych.
15.07.2020

Część pakietu mobilności zacznie obowiązywać w sierpniu. Polskie firmy transportowe czeka kosztowna rewolucja

Przewoźnicy drogowi mają raptem kilka tygodni na przygotowanie do zmian wprowadzonych pakietem mobilności, bo pierwsze przepisy – dotyczące m.in. odpoczynku kierowców – wejdą w życie już w sierpniu. Krajowa branża transportowa od początku prac nad dokumentem podnosiła, że spowoduje on wzrost kosztów i spadek konkurencyjności przewoźników m.in. z Polski, Bułgarii, Litwy i Łotwy. – Zachodnie firmy nie będą w stanie wypełnić luki po konkurentach z naszego regionu, więc z pewnością wrócimy na te rynki – ocenia Maciej Wroński, prezes
13.07.2020

Pakiet mobilności UE: część przepisów wchodzi w życie szybko, część w 2022 r.

Parlament Europejski przeprowadził w środę głosowania, które zamykają wielomiesięczne prace nad przepisami dotyczącymi przewoźników drogowych. Część przepisów zacznie obowiązywać już za 20 dni, na dostosowanie się do innych kierowcy będą mieć kilkanaście miesięcy.
10.07.2020

Podkarpackie: Wojewoda wydała decyzję ws. budowy odcinka trasy S19

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podpisała decyzję o zezwoleniu na budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Kamień - Sokołów Małopolski Północ – poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa wojewody Małgorzata Waksmundzka-Szarek.
09.07.2020

79 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, 6 proc. - zwalniać

Utrzymanie poziomu zatrudnienia deklaruje 79 proc. firm, a 13 proc. planuje nabór nowych pracowników; o zwolnieniach myśli 6 proc. - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
07.07.2020

Podsumowanie tygodnia 25/2020, a w nim m.in.: o polskim promie, którego nie ma, ale wciąż jest w planach

W cotygodniowym przeglądzie, portal PromySkat w telegraficznym skrócie informuje o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o trzeciej rocznicy położenia stępki pod budowę nowego polskiego promu, a także o wchodzących w decydującą fazę pracach przy nowym terminalu promowym w Gdyni.
23.06.2020

Polska branża transportowa wraca do równowagi: Raport INELO i E-100

Według nowych danych systemu telematycznego GBOX oraz sieci E-100 stopniowo zwiększa się liczba kilometrów pokonywanych przez polskich przewoźników na trasach na południe Europy – na przykład w Hiszpanii natężenie ruchu wzrosło do poziomu 77 proc. w porównaniu do marca. Notuje się też wyraźny wzrost w tankowaniu paliwa w Niemczech - w maju nawet do ponad 122 proc. w stosunku do wyników z początku marca 2020 roku. Na wzmożony ruch wskazują także opłaty drogowe. Biznes przewozowy powoli wraca na właściwe tory, o czym może św
18.06.2020

16 lat w Unii. Jak obecność w Unii Europejskiej zmieniła Pomorze?

Członkostwo we Wspólnocie Europejskiej to dla Pomorza przede wszystkim korzyści z uczestnictwa we wspólnym rynku, który umożliwia swobodny przepływ ludzi, towarów, usług i kapitału w granicach Unii. To także możliwość korzystania ze środków unijnych. Pomorskie pozyskało do tej pory ponad 46 mld zł, dzięki którym zrealizowanych zostało przeszło 36 tysięcy projektów.
18.06.2020

Komisja transportu poparła przepisy dot. przewoźników, tzw. pakiet mobilności

Komisja transportu PE w poniedziałkowych głosowaniach poparła kontrowersyjne przepisy dotyczące przewoźników drogowych, tzw. pakiet mobilności. W lipcu nad nowy przepisami ma głosować Parlament Europejski na sesji plenarnej.
08.06.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.