• <

Droga ekspresowa S3 dłuższa o 42 km - "Już za trzy lata dotrzemy nią do samego Świnoujścia"

28.04.2021 06:28
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Droga ekspresowa S3 dłuższa o 42 km - "Już za trzy lata dotrzemy nią do samego Świnoujścia"

Partnerzy portalu

 Droga ekspresowa S3 dłuższa o 42 km - "Już za trzy lata dotrzemy nią do samego Świnoujścia" - GospodarkaMorska.pl
Fot. materiały prasowe

Kierowcy mogą już korzystać z dwóch kolejnych odcinków drogi ekspresowej S3 w województwie zachodniopomorskim. Do ruchu oddano 42 km nowej, dwujezdniowej trasy na odcinkach Brzozowo - Miękowo oraz Miękowo – Rzęśnica, który został dostosowany do parametrów drogi ekspresowej. Łączna wartość tych inwestycji wyniosła 583,8 mln zł.

- Dzisiaj oddajemy do użytkowania kierowcom aż 40 km nowej drogi ekspresowej w województwie zachodniopomorskim. Wielkimi krokami zbliżamy się do momentu, w którym droga S3 będzie ukończona na całym jej przebiegu. Już za trzy lata dotrzemy nią do samego Świnoujścia – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

S3 od Brzozowa do Miękowa

W ramach tego odcinka powstały węzły drogowe Babigoszcz, Przybiernów i Brzozowo oraz para MOP Przybiernów. Droga przebiega w większości przez tereny leśne, w związku z tym powstało pięć przejść dla dużych zwierząt, w tym cztery górne. Nowa dwujezdniowa S3 połączyła zakończone w latach 2011-2012 obwodnice Miękowa oraz Troszyna, Parłówka i Ostromic.

Kontrakt o wartości 360,5 mln zł zrealizowała firma Budimex. Budowa odcinka Brzozowo - Miękowo o długości 22,4 km została dofinansowana ze środków UE kwotą 191,7 mln zł.

S3 Miękowo - Rzęśnica

Dwujezdniowa droga na odcinku Miękowo - Rzęśnica powstała w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Trasa nie spełniała współczesnych standardów drogi ekspresowej. W ramach kontraktu o wartości 126,3 mln zł została dostosowana do współczesnych wymagań dla drogi ekspresowej.  W miejscowości Kliniska Wielkie powstał węzeł drogowy, który zastąpił wcześniejsze skrzyżowanie z przejściem dla pieszych. Kompleksowo przebudowany został również węzeł Rzęśnica na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 142, co poprawiło płynność i bezpieczeństwo ruchu. Inwestycję o długości 19 km zrealizowała firma Budimex.

Coraz bliżej ukończenia całej S3

Droga ekspresowa S3 jest częścią korytarza transportowego łączącego Skandynawię z Adriatykiem. Codziennie tysiące ciężarówek przypływa lub odpływa promami łączącymi Świnoujście ze szwedzkim Ystad lub Trelleborgiem, aby drogą S3 rozpocząć podróż na południe Europy i w innych kierunkach.

Jest to również główna magistrala drogowa wzdłuż zachodniej granicy Polski, łącząca trzy autostrady: A6, A2 i A4. Obecnie, razem z oddanymi dzisiaj do ruchu odcinkami z liczącej około 480 km drogi, gotowych jest już 402,3 km, czyli 83,6 proc. tej trasy.

Obecnie trwają jeszcze roboty budowlane na odcinkach S3 od Bolkowa do Lubawki, gdzie są drążone dwa tunele. W IV kwartale tego roku powinna zakończyć się realizacja odcinka Lubin - Polkowice (woj. dolnośląskie). W województwie zachodniopomorskim w sierpniu ubiegłego roku podpisano umowy na realizację w formule Projektuj i buduj, odcinków od Świnoujścia do Troszyna. Opracowywanie projektów budowlanych jest już zaawansowane, na wiosnę przyszłego roku powinny ruszyć roboty budowlane. Ich zakończenie, które jest planowane w roku 2024, będzie oznaczało zakończenie realizacji całej drogi ekspresowej S3.

Gospodarka Morska

Dziękujemy za wysłane grafiki.