• <
gryfia_70lat

Ukraina. Szef biura prezydenta: na Wyspie Węży nie ma już żołnierzy rosyjskich

gm

30.06.2022 12:09 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Ukraina. Szef biura prezydenta: na Wyspie Węży nie ma już żołnierzy rosyjskich

Partnerzy portalu

Ukraina. Szef biura prezydenta: na Wyspie Węży nie ma już żołnierzy rosyjskich - GospodarkaMorska.pl
Fot. Shao / Wikipedia

Na położonej na Morzu Czarnym Wyspie Węży nie ma już żołnierzy rosyjskich – poinformował w czwartek Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na Telegramie.

„Na Wyspie Węży nie ma już Rosjan. Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły cudowną operację. To będzie Ukraina” – oznajmił Jermak (t.me/ermaka2022/839).

Wcześniej dowództwo operacyjne Południe podawało, że w nocy ze środy na czwartek, po udanym przeprowadzeniu przez siły ukraińskie kolejnego etapu operacji wojskowej obejmującej ataki z użyciem rakiet i artylerii na Wyspę Węży, przeciwnik „pośpiesznie ewakuował resztki garnizonu dwoma szybkimi kutrami” i prawdopodobnie opuścił wyspę.

„Teraz na Wyspie Węży rozlegają się wybuchy” – informowano w komunikacie dowództwa.

O atakach w rejonie Wyspy Węży armia ukraińska informowała od ponad tygodnia. Były to uderzenia m.in. na stację radarową i rosyjski system przeciwlotniczy.

Wojska rosyjskie zajęły wyspę wkrótce po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę z 24 lutego. Następnie, według strony ukraińskiej, rozmieściły tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.