• <
gryfia_70lat

Tajemnicza bezzałogowa łódź znaleziona u wybrzeży Krymu

23.09.2022 10:39
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Tajemnicza bezzałogowa łódź znaleziona u wybrzeży Krymu

Partnerzy portalu

Tajemnicza bezzałogowa łódź znaleziona u wybrzeży Krymu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter

Niezidentyfikowana czarna łódź została znaleziona u wybrzeży okupowanego Krymu. To, co wygląda na zaimrpowizowany bezzałogowy dron morski, zostało zniszczone w okolicach Sewastopolu – podały rosyjskie władze.

Co najmniej jedna bezzałogowa łódź została odkryta na skalistym wybrzeżu blisko bazy rosyjskiej marynarki wojennej w Sewastopolu na Krymie.

Zdjęcie, które obiegło internet, przedstawia czarną jednostkę, która sprawia wrażenie małej, jednonapędowej i raczej zaimprowizowanej. Wyposażona jest w kamerę elektrooptyczną, dalmierz laserowy i dwa stalowe występy na dziobie, które mogą być detonatorami lub kontaktorami dla urządzenia wybuchowego. Jak sugerują analitycy, płaski panel zamontowany na rufie może być anteną satelitarną do zdalnego sterowania typu uplink. Łuk jest oznaczony znakami „4 5 VZNSI”.

Gospodarka Morska
Fot. Twitter

Rosyjskie władze okupujące Krym poinformowały, że zniszczyły jednostkę w okolicach Sewastopola – blisko siedziby rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Ukraińskie wojsko używało podobnego typu bezzałogowych jednostek w celach rekonesansu miejsca przed rozpoczęciem operacji. Morskie drony mogą dostarczać informacji o celu przed atakiem, a także ułatwić ocenę szkód po jej zakończeniu.

Już w kwietniu bezzałogowe jednostki pływające stanowiły część pomocy militarnej Pentagonu dla Ukrainy. Wówczas media, pytając o szczegóły sekretarza stanu Pentagonu Johna Kirby’ego, usłyszały zdawkowy komentarz. „To bezzałogowa jednostka pływająca, która może służyć wielu celom obrony wybrzeża. Na tym zakończę” – mówił wówczas, cytowany przez portal The Drive, Kirby.

Tymczasem brytyjski wywiad donosił, że w ciągu ostatniego miesiąca Flota Czarnomorska wycofała się ze swojej bazy w Sewastopolu na wschód, do Noworosyjska. Ukraińskie siły zbrojne z powodzeniem uderzają w rosyjskie cele na Krymie. Do udanych operacji zalicza się ataki dronów na rosyjskie bazy na Morzu Czarnym, a także zakrojony na dużą skalę atak na bazę Floty Czarnomorskiej.

Jak wskazują brytyjskie służby specjalne, cytowane przez portal Maritime Executive, podczas gdy jednym z oficjalnych powodów aneksji Krymu w 2014 roku było zapewnienie bezpieczeństwa Flocie Czarnomorskiej, wojna w Ukrainie rozpoczęta w lutym tego roku znacznie to bezpieczeństwo zmniejszyła. Do tego czasu rosyjska marynarka kilkanaście razy znalazła się pod ostrzałem, a do najbardziej spektakularnych akcji ukraińskiej armii należało zatopienie strategicznego dla Rosji krążownika Moskwa.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.