• <
siemens_gamesa_2022

Rosja zbroi Krym drogą morską

jm

31.08.2022 13:11

Partnerzy portalu

Rosja zbroi Krym drogą morską - GospodarkaMorska.pl
Źródło: Twitter

Izraelska firma zajmująca się obrazowaniem satelitarnym twierdzi, że Rosja przetransportowała statkiem baterię rakiet przeciwlotniczych z Syrii do portu w pobliżu Krymu.

Izraelska spółka ImageSat International (ISI), zajmująca się obrazowaniem satelitarnym, prześledziła drogę, jaką z dużym prawdopodobieństwem pokonała bateria rakiet przeciwlotniczych S-300. Pierwotnie bazowała ona w Masyaf w Syrii. Jednak zdjęcia wykonane przez ISI 25 sierpnia pokazują jedynie puste miejsce, jakie po niej zostało. Elementy baterii udało się natomiast wyśledzić na nabrzeżu w porcie Tartus w Syrii. ISI sfotografowała je tam kilkakrotnie między 12 i 17 sierpnia. 20 sierpnia jednakże już ich nie było. Według izraelskiej firmy zostały one przeniesione na statek Sparta II, który popłynął z Tartus do Noworosyjska.

Rosyjski ro-rowiec Sparta II w tym momencie znajduje się na kotwicowisku portu w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym.

Jednakże nie oznacza to, że bateria S-300 już funkcjonuje. Według analityków ISI stanowiący jej część radar nie nadaje się do transportu drogą morską i został z Masyaf przetransportowany do bazy lotniczej Khmeimim, skąd został lub zostanie zabrany na Krym przez wojskowy samolot transportowy Ił-76.

Choć inne źródła nie potwierdziły jeszcze, że transport baterii S-300 z Syrii na Krym faktycznie miał miejsce, można zakładać, że Rosja jednak próbuje wzmocnić swoją obronę powietrzną na półwyspie po serii skutecznych ataków, jakie na różne rosyjskie obiekty wojskowe na półwyspie w ostatnich tygodniach przypuścili Ukraińcy (którzy oficjalnie również się do nich nie przyznają).

Jednocześnie oznacza to osłabienie obecności wojskowej Rosjan w Syrii. Moskwa wspiera Syrię militarnie od 2015 roku, kiedy to opowiedziała się po stronie syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada w wojnie domowej.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.