• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Bułgaria: Przetarg na budowę odcinka Tureckiego Potoku będzie wznowiony

pc

26.02.2019 05:01 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Bułgaria: Przetarg na budowę odcinka Tureckiego Potoku będzie wznowiony

Partnerzy portalu

Bułgaria: Przetarg na budowę odcinka Tureckiego Potoku będzie wznowiony - GospodarkaMorska.pl

Przetarg na budowę bułgarskiego odcinka gazociągu Turecki Potok będzie wznowiony. Spółka Atomenergoremont, która w połowie lutego złożyła skargę proceduralną do urzędu antymonopolowego, wycofała ją, nie podając przyczyn.

Skargę wycofano dwa dni po jej złożeniu, poinformowała w poniedziałek Komisja Obrony Konkurencji, jak oficjalnie nazywa się urząd antymonopolowy, dodając, że postępowanie w sprawie zostało umorzone i procedura będzie kontynuowana.

Skarga, a wcześniej samo dopuszczenie do udziału w przetargu firmy Atomenergoremont wzbudziło zdziwienie ekspertów, gdyż spółka z Kozłoduju specjalizuje się w naprawie oraz montażu maszyn i urządzeń i nie ma żadnego doświadczenia w budowie gazociągów. Złożyła ona skargę na dzień przed upływem terminu składania ofert udziału w przetargu i wycofała ją dzień po upływie, co spowodowało pewną zwłokę. Pojawiały się opinie, że skarga mogła mieć na celu wstrzymanie procedury i zakłócenie projektu budowy bułgarskiego przedłużenia Tureckiego Potoku do Serbii i dalej do Węgier i na Słowację, przeciw któremu opowiadają się m.in. Stany Zjednoczone.

Chodzi o wybór inwestora do budowy 474-kilometrowego odcinka przez terytorium Bułgarii - od granicy z Turcją do granicy z Serbią - którego koszt szacowany jest na 2,86 mld lewów (1,43 mld euro) bez VAT.

Bułgarska nitka Tureckiego Potoku włącza do gazociągu m.in. ośrodek dystrybucji gazu (hub Bałkan) w okolicach Warny, do którego ma płynąć gaz z Rosji, regionu Morza Kaspijskiego oraz z terminala LNG w greckim Aleksandrupoli, gdzie Bułgaria ma zainwestować, nabywając 20 proc. udziałów.

W Aleksandrupoli ma powstać interkonektor łączący Bułgarię z Grecją, będący ważnym ogniwem Południowego Korytarza Gazowego. Hub Bałkan ma zapewniać gaz dla bułgarskiej nitki Tureckiego Potoku .

Prace nad budową interkonektora rozpoczną się w czerwcu, a powinny zakończyć się w 2020 r. W końcu 2020 r. ma być uruchomione przedłużenie Tureckiego Potoku przez terytorium Bułgarii.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.