• <
siemens_gamesa_2022

Baltic Pipe: 30 lat prób sięgnięcia po norweski gaz

gm

27.09.2022 06:30 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Baltic Pipe: 30 lat prób sięgnięcia po norweski gaz

Partnerzy portalu

Baltic Pipe: 30 lat prób sięgnięcia po norweski gaz - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gaz-System

Koncepcja importu gazu z norweskich złóż pojawiła się już w 1991 roku. W czasach rządu Jerzego Buzka podpisano kontrakty, które później zostały anulowane. Pomysł powracał kilkakrotnie na przestrzeni lat, a prace nad dzisiejszym kształtem Baltic Pipe ruszyły w 2016 roku.

1 października 2022 systemem Baltic Pipe ma ruszyć przesył gazu ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Do Polski popłynie on 900-kilometrową trasą przez Danię. Uroczystą inaugurację gazociągu zaplanowano na wtorek 27 września.

Dlaczego gaz z Norwegii

Pierwsze koncepcje, wskazujące Norwegię jako potencjalne źródło gazu, pojawiły się w 1991 roku. Dopiero w roku 1997 norweskie firmy zaproponowały dostawy gazu do Polski poprzez Niemcy, ale na zasadzie wirtualnego rewersu. Norwegowie mieli dostarczać gaz do Niemiec, a w zamian Polska miała pobierać rosyjski surowiec z budowanego wtedy gazociągu jamalskiego. Polski rząd zabiegał jednak o dostawy bezpośrednie za pomocą specjalnie zbudowanego gazociągu.

3 lipca 2000 roku premierzy Polski i Norwegii Jerzy Buzek i Jens Stoltenberg podpisali deklarację, w której stwierdzano, że oba rządy "odnotowują toczące się negocjacje handlowe pomiędzy Stronami, zmierzające do dostaw gazu do Polski na mocy długoterminowego kontraktu przewidującego dostawy w wysokości 5 mld m sześciennych rocznie, co może stworzyć podstawę do budowy w tym celu nowego gazociągu z norweskiego szelfu kontynentalnego do bałtyckiego wybrzeża Polski". Oba rządy w deklaracji "z zadowoleniem" przyjmowały zamiar podpisania odpowiedniego kontraktu.

Do negocjacji handlowych PGNiG i Statoilu włączył się duński DONG. W lipcu 2001 r. PGNiG i DONG uzgodniły dostawy 16 mld m sześc. duńskiego gazu przez 8 lat od 2003 r. Jednocześnie uzgodniono utworzenie konsorcjum do budowy gazociągu, nazwanego Baltic Pipe, który miałby dostarczać gaz z Danii do Polski przez Morze Bałtyckie. Strony zaznaczyły, że do konsorcjum mogą przystąpić norwescy producenci gazu negocjujący umowę z PGNiG.

3 września 2001 roku w Oslo w obecności premierów Buzka i Stoltenberga podpisano umowę handlową między PGNiG i pięcioma norweskimi firmami: Statoilem, Norsk Hydro Produksjon, TotalFinaElf Exploration Norge, Norskeshell, Mobil Exploration Norway. Umowa przewidywała dostawę z Norwegii do Polski 74 mld m sześciennych gazu w latach 2008-2024. Zgodnie z tą umową w 2008 roku do Polski dostarczone miało zostać 2,5 mld metrów sześciennych gazu, potem wielkość dostaw miała systematycznie rosnąć, aby w 2011 roku osiągnąć poziom 5 mld metrów sześciennych rocznie. Według premierów umowa otwierała drogę do budowy nowego gazociągu.

W grudniu 2003 roku po rozmowach ze Statoilem PGNiG poinformowało, że obie strony uznały, iż brak jest przesłanek do realizacji umowy z września 2001 roku. Polska spółka podała, że Statoil planował dostarczać gaz i do Polski, i do krajów skandynawskich. Jednak wobec braku możliwości sprzedaży 3 mld m sześc. gazu rocznie na rynki skandynawskie oraz braku możliwości ulokowania na rynku polskim dodatkowych 5 mld m sześciennych. rocznie, nie zostały spełnione podstawowe założenia ekonomiczne przedsięwzięcia. Już wtedy obowiązywał kontrakt jamalski, na mocy którego PGNiG musiało odbierać co najmniej 8,7 mld m sześc. rosyjskiego gazu w formule take-or-pay.

Nowy gazociąg Dania-Polska

W marcu 2016 roku operatorzy systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii - Gaz-System i Energinet - oficjalnie poinformowały, że wspólnie badają możliwości realizacji połączenia między polskim i duńskim systemem przesyłowym za pomocą gazociągu Baltic Pipe i zamierzają do końca roku opracować studium wykonalności.

W kolejnych latach przeprowadzono kolejne fazy procesu inwestycyjnego, a ostateczne decyzje inwestycyjne operatorzy podjęli w listopadzie 2018 roku. Budowa została ukończona w roku 2022, za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Z powodu tego opóźnienia 1 października 2022 roku system Baltic Pipe ruszy z ograniczoną przepustowością, wykorzystując część systemu duńskiego. Według ostatnich informacji Duńczyków pełną moc gazociąg ma uzyskać pod koniec listopada 2022 roku, po zakończeniu przez Danię opóźnionych budów.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.