• <
siemens_gamesa_2022

Sasin: rząd wyraził zgodę na połączenie spółek PGNiG i PKN Orlen

gm

27.09.2022 09:26 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Sasin: rząd wyraził zgodę na połączenie spółek PGNiG i PKN Orlen

Partnerzy portalu

Sasin: rząd wyraził zgodę na połączenie spółek PGNiG i PKN Orlen - GospodarkaMorska.pl

Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie spółek PGNiG i PKN Orlen - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Rada Ministrów wyraziła dzisiaj zgodę na połączenie spółek GK PGNiG i PKN ORLEN" - napisał na Twitterze wicepremier Sasin.

Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie spółek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Polski Koncern Naftowy ORLEN - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) po poniedziałkowym posiedzeniu rządu.

Kancelaria wskazała, że połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej ORLEN, LOTOS oraz PGNiG. Wiodącą rolę w tym procesie będzie miał ORLEN. Rozwiązanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej - oceniono.

Według KPRM, postępująca transformacja energetyczna na świecie stanowi duże wyzwanie dla spółek sektora paliwowo-energetycznego, gdyż zakłada stopniowe odchodzenie od węglowodorów i paliw konwencjonalnych na rzecz nowych i bardziej zrównoważonych źródeł energii. W konsekwencji, spółki sektora zmuszone są do szukania nowych, perspektywicznych obszarów biznesowych, które będą w stanie zagwarantować im możliwość długoterminowego rozwoju.

Dzięki konsolidacji sektora paliwowo-energetycznego powstanie koncern multienergetyczny, z wiodącą rolą ORLEN. Wykorzystując efekt synergii, będzie on zdolny do sprostania wyzwaniom transformacji energetycznej oraz konkurowania na rynku z europejskimi i światowymi firmami. Nowy koncern stanie się największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej - dodano.

Jak wskazano, polski koncern multienergetyczny postawi na dywersyfikację prowadzonej działalności i utrzymanie konkurencyjności w długim terminie. W perspektywie 2030 r. koncern może stać się jednym z największych zintegrowanych producentów petrochemii w Europie.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.