• <

Inwestorzy garną się do Portu Gdańsk

18.08.2020 08:53 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Inwestorzy garną się do Portu Gdańsk - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

Jak informuje dzisiejsze wydanie "Puls Biznesu", liczne firmy negocjują wynajem nabrzeży. Chcą na nich budować terminale. Dzięki temu port zwiększy przeładunki, m.in. kontenerów i paliw.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG) "modernizuje nabrzeża oraz zachęca inwestorów do rozbudowy i budowy terminali". Według gazety "zainteresowanych portowymi nieruchomościami nie brakuje".

"Rozwiną na nich działalność, co w długim okresie zaowocuje zwiększeniem przeładunków, na przykład kontenerów i paliw oraz poszerzeniem portfela ładunków portowych" - wyjaśnia cytowany przez gazetę Łukasz Greinke, prezes ZMPG.

"PB" wskazuje, że wprawdzie w pierwszym półroczu 2020 przeładunki kontenerów spadły o ponad 4 proc. r/r, a paliw aż o 33,4 proc., "ale operatorzy liczą na odbicie i planują rozbudowę hubów".

Jak pisze dziennik, firmy chcą budować terminale z myślą o przeładunku takich towarów, jak ropa, nawozy, asfalt, cement i zboże. Według gazety "w kolejce z pieniędzmi stoją m.in. DCT, Naftoport, Anwil i jeden z największych na świecie producentów słodu".

"Ze sprawozdania z działalności ZMPG wynika, że portowe grunty mogą być wynajęte nie tylko pod działalność biznesową, ale także pod obiekty promujące rozwój kultury i dziedzictwa narodowego" - podkreśla gazeta. Dodaje, że "prowadzone są np. negocjacje o otwarciu Muzeum II Wojny Światowej".

"We wrześniu lub październiku ogłosimy konkurs, by wyłonić partnerów, którzy przedstawią projekty uruchomienia działalności przeładunkowej m.in. na terenach, na których planujemy zalądowienie i budowę Portu Centralnego" - mówi dziennikowi Greinke.

Gazeta wskazuje, że "port miałby inwestować na terenie Zatoki Gdańskiej, gdzie prywatni partnerzy mogliby stawiać terminale". "Nie obejdzie się także bez inwestycji skarbu państwa, a dokładnie Urzędu Morskiego w Gdyni" - podkreśla "PB". Wyjaśnia, że jego rolą byłoby ułatwienie dostępu do hubów od strony morza, budowa falochronów, itp. (PAP)

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.