• <
gryfia_70lat

Petrostal. Fachowcy od zleceń "niemożliwych"

24.05.2021 18:22 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Petrostal. Fachowcy od zleceń "niemożliwych"

Partnerzy portalu

Petrostal. Fachowcy od zleceń "niemożliwych" - GospodarkaMorska.pl
Fot. Petrostal

Remont platformy PetroGiant w basenie Naftoportu to kolejna zakończona sukcesem praca specjalistów z gdańskiego Petrostalu. – Pod kątem izolacji wyremontowaliśmy w ramach zlecenia kilometr rurociągów, aparatów i zaworów – mówi z dumą Piotr Kuklis, współwłaściciel.

Spektakularne zlecenie dotyczyło platformy PetroGiant, którą Lotos Petrobaltic kupił od armatora Maersk. Jej powierzchnia to w przybliżeniu jedno boisko piłkarskie.

– Naszym zadaniem była wymiana izolacji termicznej rurociągów przeciwpożarowych na platformie. W obszarze bezpieczeństwa to właśnie one pełnią funkcje strategiczne. W przypadku pożaru lub awarii są uruchamiane i przesądzają o powodzeniu akcji przeciwpożarowej – tłumaczy Piotr Kuklis, który wspólnie z bratem Tomaszem prowadzi Petrostal od 12 lat.

Prace demontażowe rozpoczęły się w basenie Naftoportu w 2019 roku od oceny jej stanu i demontażu starej izolacji.

– Jeszcze w basenie Naftoportu wszystko zostało zmierzone, a już po wyciągnięciu PetroGiant w morze nastąpiły prace montażowe – tłumaczy pan Piotr.

Zapytani o największe trudności przy remoncie gigantycznych rozmiarów platformy PetroGiant, bracia Kuklis odpowiadają, że prace zespołu dyktowała pogoda, terminy i logistyka.

– W przypadku brakujących elementów trzeba je jakoś dostarczyć, a możliwe są tylko dwa rejsy na tydzień. Logistyka musi być więc ściśle przemyślana – zaznacza.

Izolacje. "Tu pogoda rozdaje karty"

– Izolacji nie można założyć w deszcz, więc to w zasadzie pogoda rozdaje karty i jesteśmy od niej w pełni zależni. W tego typu warunkach pogodowych pracownicy muszą odpocząć średnio co dwie godziny, gdyż zdarzają się przenikliwe deszcze i mrozy – podkreśla Tomasz Kuklis.

Łącznie przy platformie PetroGiant wyremontowali kilometr rurociągów, aparatów i zaworów – oczywiście pod kątem izolacji.

Dlaczego izolacja w takiej konstrukcji jest kluczowa?

– Woda zamarza, to dlatego rurociąg należy obudować wełną, blachą i kablem grzewczym – tłumaczą i dodają zgodnie: – Przy takiej robocie nie ma miejsca na błędy.

Serwisują dynamicznie, doradzają i projektują "na miarę"

To nie pierwsze duże zlecenie dla Petrostalu. Wcześniej pracowali już na złączonych platformach – Centrum Produkcyjnym (pole B8) Petrobalticu. Do tego trzeba dodać prace serwisowe dla Baltic Beta. Kilka lat wcześniej zakończono sukcesem montaż izolacji na platformie FPF-1(Petrofac) w Stoczni Remontowej. 

– Centrum Produkcyjne to było bardzo ciekawe zlecenie. Pracowaliśmy na dwóch złączonych platformach wydobywczo-produkcyjnych, które przepompowują ropę i gaz, dostarczany następnie rurociągiem do Władysławowa – podaje Tomasz Kuklis.

Centrum Produkcyjne Petrobaltic/ fot. Petrostal


Panowie podkreślają, że klienci cenią ich za sprawność w działaniu. – Jesteśmy w stanie być do 24 godzin na platformie od momentu zgłoszenia. Nasz serwis jest dynamiczny, a przewagą jest to, że jesteśmy stąd – mówią.

– Znaleźliśmy swoją niszę i to nasza przewaga. Specjalizujemy się w izolacjach i antykorozji – mówią. – Chętnie dzielimy się również wiedzą świadcząc usługi consultingowe.

Przed nimi rozwinięcie działu izolacji zimnochronnych.

– Widzimy tu potencjał. Takie izolacje wykorzystywane są w chłodnictwie, m.in. statkach rybackich, przetwórniach. To dlatego chcemy rozbudować park maszynowy, a to będzie związane z nową siedzibą, ale o tym powiemy za jakiś czas – zapowiada Piotr Kuklis.

Nie ma rozwiązań bez wyjścia

Szefowie Petrostalu dynamicznie rozwijają także izolacje tekstylne (materace izolacyjne).

– Im większa paleta w ofercie, tym więcej możemy przyjąć różnorodnych zleceń – w różnych warunkach środowiskowych – zaznacza.

Skąd ten pomysł?

– Bierzemy zlecenia, których inni się boją albo nie mają na nie pomysłu. Ostatnio szyliśmy nawet materace izolacyjne, które trafiły na tłumiki karabinów AR-15 dla strzelców sportowych – chwali się Tomasz Kuklis. – Przy takich zadaniach trzeba coś wymyślić od nowa, ale gotowość na takie działania zapewnia nam zadowolenie klientów i fakt, że później chętnie do nas wracają lub polecają innym.

Innym ciekawym przykładem są izolacje kriogeniczne (zimnochronne) – stosowane w temperaturze -150 stopni C.

– Wykorzystaliśmy je ostatnio w gdańskiej Stoczni Remontowej na statkach typu PSV. Zgłoszono się do nas z problemem, a my zaprojektowaliśmy konkretną izolację we współpracy z dostawcami – mówią. 

– To u nas standard, że projektujemy różne rozwiązania pod konkretne zlecenie. To impuls do rozwoju, kolejne doświadczenia. 

W rodzinie siła: "Zawsze chcieliśmy pracować na własne konto"

Dodajmy, że firma Petrostal jest na rynku od 2009 roku. Bracia Kuklis podkreślają, że prowadzą rodzinny biznes i współpraca dla nich to podstawa – na wszystkich polach.

– Rodzina dla nas wiele znaczy, jak i firmy, z którymi blisko współpracujemy. „Supportuje” nas również ojciec, który wspiera nas w obszarze opieki nad naszą flotą – opowiada pan Piotr.

Cenią również odpowiedzialność społeczną biznesu.

– I dlatego angażujemy się w działalność sportową. Sponsorowaliśmy na przykład hokeistów Lotos PKH a teraz GKŻ Wybrzeże, czyli gdańskich żużlowców – mówi pan Tomasz. – Za słowami stoją czyny i dobry przykład. Sam gram w hokeja, a brat z zapałem trenuje boks – kończy z uśmiechem.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.