• <
gryfia_70lat

Otwarcie nowego Terminala Naftowego w Gdańsku

jm

06.09.2021 14:07 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Otwarcie nowego Terminala Naftowego w Gdańsku

Partnerzy portalu

Otwarcie nowego Terminala Naftowego w Gdańsku - GospodarkaMorska.pl
Fot. PERN

PERN ukończył budowę Terminala Naftowego w Gdańsku. 6 września nastąpiło jego uroczyste otwarcie.

Do eksploatacji trafił już ostatni zbiornik wykonany w ramach II planu rozbudowy. W ten sposób w ostatnim roku w Gdańsku powstało 600 tysięcy metrów sześciennych nowej pojemności, podnosząc tym samym możliwości składowe PERN nad Bałtykiem do prawie 2 milionów metrów sześciennych.

– Nowy zbiornik kończy etap rozbudowy Terminala Naftowego w ramach programu Megainwestycji. Program wynika z przyjętej przez Radę Ministrów Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym, ujęty jest również w strategii PERN – poinformowała Katarzyna Krasińska, rzecznik prasowy PERN S.A.

Na otwarciu nowego Terminala Naftowego w Gdańsku pojawił się minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

– Dzięki takim inwestycjom, takim jak rozbudowana terminala znacznie poprawimy bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej do Polski. Wydanych zostało prawie 800 milionów złotych, pojemności, które w tej chwili są oddawane pozwalają PERN-owi w skuteczny sposób zapewnić bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej do Polski – mówił minister. Naimski dodał, że jest to jedna z inwestycji, jakie są w trakcie realizacji. Podał, że trwają przygotowania do budowy drugiej nitki rurociągu łączącego Gdańsk z Płockiem.

– Zakończenie tej inwestycji oznacza, że nad morzem dysponujemy obecnie prawie 2 milionami m3 pojemności zbiorników na ropę naftową, tym samym spełniamy oczekiwania klientów PERN, dla których transport drogą morską jest coraz bardziej istotny – powiedział prezes PERN S.A. Igor Wasilewski.

Zakończenie budowy Terminala i udostępnienie nowych pojemności magazynowania pozwolą PERN-owi na bardziej efektywną obsługę tankowców zawijających z ropą do Naftoportu. Terminal został zlokalizowany w Porcie Północnym w Gdańsku. Składa się na niego 11 zbiorników o łącznej pojemności 765 tysięcy metrów sześciennych.

W 2020 roku Naftoport przyjął łącznie 242 statki i przeładował 11 335 tysięcy ton ropy naftowej i 1 510 tysięcy ton innych produktów.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.