• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Siły międzynarodowe przejmują transporty narkotyków w Zatoce Omańskiej

rk

01.02.2023 21:42 Źródło: US Coast Guard
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Siły międzynarodowe przejmują transporty narkotyków w Zatoce Omańskiej

Partnerzy portalu

Siły międzynarodowe przejmują transporty narkotyków w Zatoce Omańskiej - GospodarkaMorska.pl
US Coast Guard

Okręt amerykańskiej straży przybrzeżnej (US Coast Guard) skonfiskował 30 stycznia narkotyki o łącznej szacunkowej wartości 33 milionów dolarów ze statku rybackiego przepływającego przez wody międzynarodowe w Zatoce Omańskiej.

USCGC Emlen Tunnell (WPC 1145) patrolował wody regionalne w ramach wsparcia Combined Task Force (CTF) 150, kiedy skonfiskował 4,000 kilogramów haszyszu i 512 kilogramów metamfetaminy ze statku przemytniczego. CTF 150, kierowana obecnie przez brytyjską Royal Navy, jest jedną z czterech grup zadaniowych zorganizowanych w ramach Połączonych Sił Morskich (Combined Maritime Forces, CMF). Była to pierwsza konfiskata narkotyków w 2023 roku zrealizowana przez CMF.

Gospodarka Morska
US Coast Guard

- To dopiero początek naszej pracy w dostarczaniu operacji bezpieczeństwa morskiego w regionie, aby powstrzymać nielegalną działalność i przemyt narkotyków. Jest to wynik cenionego partnerstwa pomiędzy CTF 150 i wszystkimi narodami partnerskimi w ramach Połączonych Sił Morskich - powiedział dowódca CTF 150 kpt. James Byron.

Brytyjski oficer przejął dowodzenie wielonarodową grupą zadaniową 18 stycznia po swoim przewodniku, którym od pół roku był saudyjski kadm. Abdullah Al-Mutairi. Pod jego kierownictwem okręty CTF 150 działały ponad 10 000 godzin na patrolach regionalnych i przechwyciły sześć transportów nielegalnych narkotyków, w tym opium, heroinę, haszysz i amfetaminę. Łączna szacunkowa wartość przechwyconych narkotyków wyniosła ponad 250 milionów dolarów.

Od 2021 roku CMF przechwyciło podczas patroli morskich nielegalne narkotyki o wartości 1 miliarda dolarów. CMF to największe na świecie międzynarodowe partnerstwo morskie składające się z 38 krajów członkowskich i partnerów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.