• <

Z powodu napięć na Bliskim Wschodzie wzrosną stawki ubezpieczeniowe

Strona główna Prawo, polityka Z powodu napięć na Bliskim Wschodzie wzrosną stawki ubezpieczeniowe
Z powodu napięć na Bliskim Wschodzie wzrosną stawki ubezpieczeniowe - GospodarkaMorska.pl

PMK

12.01.2020 Źródło: własne

Według Jonathana Mossa, szefa ds. morskich i handlu w kancelarii prawnej DWF z siedzibą w Machester, ostatnie napięcia na Bliskim Wschodzie spowodują drakoński wzrost stawek polis ubezpieczeń morskich i kosztów ubezpieczenia.

Komentarz pojawił się w obliczu rosnących obaw przed zemstą Iranu na statki handlowe w regionie po zabójstwie Qassema Soleimaniego, irańskiego dowódcy wojskowego.

Firmy zaczęły już wyciągać swoje jednostki z tego regionu, a przykładem może być brazylijski państwowy gigant naftowy Petrobras. Co więcej, rządy wysyłają swoje wojska morskie do regionu, aby chronić swoje aktywa i uniknąć podobnych scenariuszy do Stena Impero z ubiegłego roku.

- Ostatni rozdział zawirowań na Bliskim Wschodzie bez wątpienia doprowadzi ubezpieczycieli i reasekuratorów, szczególnie w sektorach takich jak kadłub, wojna, piractwo, terroryzm, składki podnoszące ładunek i konstrukcje, do renegocjacji warunków oraz wprowadzenia dodatkowych warunków do polis odzwierciedlających zwiększone ryzyko handlu w regionie - powiedział Jonathan.

- Ubezpieczyciele i reasekuratorzy szukają wyraźnej korekty presji na obniżanie stawek. Ostatnie napięcia doprowadzą jednak do tego, że ubezpieczyciele i reasekuratorzy narzucą drakońskie warunki w polisach, znacznie zwiększając koszty ubezpieczenia specjalistycznego i wycofując się z gwarantowania pewnych linii biznesowych. Stawki ubezpieczenia mają rosnąć wykładniczo w nadchodzących miesiącach - dodał.

Ten trend jest spowodowany rosnącymi obawami przed zemstą Iranu na statkach komercyjnych w regionie po zabójstwie Qassema Soleimaniego, irańskiego dowódcy wojskowego, przez Stany Zjednoczone. Zaskakujący ruch administracji Trumpa wywołał globalne oburzenie i obawy przed poważnym odwetem ze strony Iranu.

W środę Iran przeprowadził odwetowy atak na irackie bazy lotnicze przyjmujące wojska amerykańskie. Wystrzelono dziesiątki pocisków Fateh-313, z których 10 uderzyło w bazę lotniczą Ain al-Asad, która znajduje się 233 km (144 mil) na zachód od Bagdadu. Uważa się, że drugi pocisk uderzył w jak dotąd nienazwaną bazę lotniczą w Erbil, w irackim Kurdystanie. Dryad Global poinformował, że cztery z pocisków podobno zawiodły.

Według niektórych źródeł Iran nie zamierza utrudniać transportu przez jeden z głównych punktów pośrednich na świecie, stanowiąc około jednej piątej światowego ruchu naftowego.

Źródło:
własne
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 66,97 $ baryłka  0,00% 22:59
 Cyna 25090,00 $ tona 2,39% 2 mar
 Cynk 2820,00 $ tona 1,15% 2 mar
 Aluminium 2176,00 $ tona 1,02% 2 mar
 Pallad 2325,00 $ uncja  0,00% 00:47
 Platyna 1124,15 $ uncja  -0,55% 00:57
 Srebro 25,35 $ uncja  -0,08% 00:57
 Złoto 1691,60 $ uncja  -0,19% 00:57

Dziękujemy za wysłane grafiki.