• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Globalna żegluga w końcu zamierza podjąć kroki w celu walki z piractwem w Zatoce Gwinejskiej

19.05.2021 12:00 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Globalna żegluga w końcu zamierza podjąć kroki w celu walki z piractwem w Zatoce Gwinejskiej

Partnerzy portalu

Globalna żegluga w końcu zamierza podjąć kroki w celu walki z piractwem w Zatoce Gwinejskiej - GospodarkaMorska.pl
Fot. IMO

Do ponad 95 porwań marynarzy w zeszłym roku doszło w Zatoce Gwinejskiej. Nie powinien więc dziwić fakt, że prawie 100 firm i organizacji żeglugowych oraz państw bandery podpisało nową deklarację nawołującą do walki z piractwem w tym regionie.

Jak podano w deklaracji, przemoc i zasięg ataków na statki nadal rośnie i obecnie mają miejsce na obszarze ponad 200 mil morskich od baz piratów, które znajdują się głównie w delcie Nigru.

Sygnatariusze wezwali wszystkie zainteresowane strony do przyłączenia się do wysiłków na rzecz zmniejszenia liczby ataków piratów z obecnego poziomu o co najmniej 80 proc. oraz do zapewnienia, że w ciągu kolejnego roku ze statku nie zostanie porwany żaden marynarz.

Według międzynarodowego stowarzyszenia żeglugowego BIMCO, jednego ze współsygnatariuszy deklaracji, dwie fregaty z helikopterami i jeden samolot mogłyby pomóc w zapewnieniu niezbędnego patrolowania w obszarze na południe od Nigerii, gdzie ataki są szczególnie powszechne.

Danish Shipping wraz z AP Moller-Maersk, TORM, DS Norden i Maersk Tankers z Danii wniosą swój wkład, wysyłając jesienią fregatę w te rejony..

Anne H. Steffensen, dyrektor generalny Danish Shipping, skomentowała: - Stoimy w obliczu poważnego problemu bezpieczeństwa w Zatoce Gwinejskiej i społeczność międzynarodowa musi działać, jeśli mamy zmniejszyć liczbę ataków na flotę handlową i porwań marynarzy na tym obszarze.

- Mam nadzieję, że dzięki temu wezwaniu uda nam się skłonić więcej krajów do zabrania głosu i sprawić, że więcej ludzi przejmie ich część zadań związanych z bezpieczeństwem. Dania nie może podjąć się tego wielkiego zadania w pojedynkę, więc więcej osób w regionie i poza nim musi pójść w ich ślady.

IMO: rośnie liczba przypadków piractwa

Według Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) liczba przypadków piractwa w Zatoce Gwinejskiej od 2018 roku stale rośnie:

  • W 2019 roku W Zatoce Gwinejskiej zanotowano 121 porwań, a w 2018 roku 78 porwań. Ponadto miało miejsce wiele incydentów, w których zaatakowano statki, a piraci mogli wejść na pokład, ale załogi nie zostały porwane.
  • W 2020 roku odnotowano łącznie 130 porwań.
  • W listopadzie 2020 roku TORM Alexandra został zaatakowany. W grudniu 2020 roku MAERSK Cadiz został zaatakowany przez piratów niemal w tym samym miejscu.W styczniu 2021 roku MAERSK Cardiff został zaatakowany na południe od Nigerii.
  • We wszystkich trzech przypadkach załogi na szczęście uciekły fizycznie z incydentów przy pomocy nigeryjskich i włoskich okrętów wojennych.
  • Po porwaniu członkowie załogi są usuwani ze swojego statku i mogą być przetrzymywani na lądzie do czasu uzgodnienia ich uwolnienia.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.