• <
smartre_2023

Piraci w Zatoce Gwinejskiej celują w ropę i nielegalne połowy

03.12.2022 14:10
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Piraci w Zatoce Gwinejskiej celują w ropę i nielegalne połowy

Partnerzy portalu

Piraci w Zatoce Gwinejskiej celują w ropę i nielegalne połowy  - GospodarkaMorska.pl

Z najnowszego raportu Sekretarza Generalnego ONZ na temat piractwa w Zatoce Gwinejskiej wynika, że zmieniają się kierunki działań piratów. Celem przestępstw nie są już tylko komercyjne statki morskie, a jednostki przewożące ropę, oraz nielegalne połowy. Samych incydentów jest mniej, ale eksperci ostrzegają, że zmieniają się kierunki zainteresowania przestępców.  

Martha Pobee, asystentka sekretarza generalnego w Departamencie Spraw Politycznych i Budowy Pokoju w ONZ, ostrzegła, że zmieniająca się dynamika piractwa będzie wymagała częstszych reakcji nie tylko ze strony państw regionu, ale także partnerów międzynarodowych.

- Grupy pirackie dostosowują się do zmieniającej się dynamiki zarówno na morzu, jak i w obszarach przybrzeżnych. W tym względzie, ostatni spadek przypadków piractwa może być częściowo przypisany przesunięciu sieci przestępczych w kierunku innych form przestępczości morskiej i rzecznej, takich jak kradzież ropy naftowej i jej bunkrowanie, które prawdopodobnie postrzegane są mniej ryzykowne i bardziej dochodowe - powiedziała.

Społeczność międzynarodowa musi dostosować działania do zmieniających się trendów i pojawiających się zagrożeń związanych z piractwem w Zatoce Gwinejskiej. O ile do niedawna piractwo w regionie Zatoki Gwinejskiej koncentrowało się na atakach na tankowce, to obecnie polega głównie na porwaniach tankowców dla okupu.

Zyski przestępcze uzyskiwane z porwań dla okupu pozostają ograniczone w porównaniu z innymi przestępczościami zorganizowanymi, przy czym około 4 miliony dolarów jest wypłacane rocznie jako okup za m.in. uprowadzonych marynarzy. Organy ścigania w regionie wymagają wsparcia w zwalczaniu szerokiego zakresu nielegalnej działalności na morzu i związanych z nią przestępstw, w tym m.in. różnych form handlu i nielegalnej rafinacji ropy naftowej.

Eksperci odnotowują rosnące rozprzestrzenianie się terroryzmu od Sahelu do Zatoki Gwinejskiej, czego dowodem jest rosnąca liczba ataków terrorystycznych, zwłaszcza w Beninie, Togo i Wybrzeżu Kości Słoniowej. ONZ wzywa do zachowania czujności na możliwość powiązania grup terrorystycznych z przestępczymi przedsiębiorstwami na działających w miejscowościach nadmorskich.

W szczególności Nigeria jest świadkiem bezprecedensowego wzrostu liczby przypadków kradzieży ropy naftowej na dużą skalę i wandalizmu na rurociągach, których wpływ był paraliżujący dla krajowego przemysłu naftowego. Produkcja w miesiącach sierpniu i wrześniu spadła poniżej miliona baryłek dziennie (bpd), czyli najniższych poziomów od dziesięcioleci. Powszechne przypadki kradzieży spowodowały, że Nigeria straciła ponad 2 miliardy dolarów w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku.

Co może zrobić środowisko międzynarodowe? Dotychczas realne rezultaty przyniosły działania takie jak zwiększenie liczby patroli, rozmieszczenie zasobów marynarki wojennej, lepsza koordynacja, a także wyroki skazujące posłużyły jako czynnik odstraszający sieci przestępcze.

Pobee wezwała państwa w regionie Zatoki Gwinejskiej, wraz ze Wspólnotą Gospodarczą Państw Afryki Środkowej (ECCAS) i Komisją Zatoki Gwinejskiej, do zwiększenia wysiłków na rzecz ustanowienia stabilnego środowiska morskiego, w tym poprzez pełną „operacjonalizację architektury bezpieczeństwa morskiego” określonej w kodeksie postępowania z Jaunde w 2013 roku.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.