• <
ambermarine_2023_1100x200

Wielka Brytania stawia na przemysł podwodny – branża zapewni 180 tys. nowych miejsc pracy

27.02.2022 18:49 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Wielka Brytania stawia na przemysł podwodny – branża zapewni 180 tys. nowych miejsc pracy

Partnerzy portalu

Wielka Brytania stawia na przemysł podwodny – branża zapewni 180 tys. nowych miejsc pracy - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Brytyjski przemysł podwodny, obecnie wyceniany na 8 miliardów funtów z udziałem w rynku światowym na poziomie jednej trzeciej, ma potencjał, aby zwiększy wartość do 45 miliardów funtów do 2035 roku. W tej branży powstanie około 180 tys. nowych miejsc pracy, natomiast wartość eksportowa usług sięgnie 20 miliardów funtów.

Na dane nowo utworzonej organizacji Global Underwater Hub (GUH) powołuje się portal Offshore Engineer Digital. Wspierana przez rządy Szkocji i Wielkiej Brytanii kwotą 13 mln funtów, ale kierowana i zarządzana przez branżę, GUH będzie wspierać i przyspieszać rozwój przemysłu podwodnego, ale tworzyć nowe miejsca pracy i przewagi konkurencyjne.

Przeprowadzone niedawno przez GUH badanie sektora wykazało, że prawie 90 proc. firm z branży podwodnej spodziewa się zwiększenia zatrudnienia w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a w dłuższej perspektywie czasowej przewiduje się utworzenie dodatkowych 8 tys. miejsc pracy, najprawdopodobniej w ciągu najbliższych trzech lat.

- Wykładniczy wzrost błękitnej gospodarki przedstawia bezprecedensową skalę możliwości, na których może skapitalizować światowej sławy brytyjski przemysł podwodny – powiedział Neil Gordon, dyrektor naczelny GUH.

Już teraz brytyjska branża rozwija się na poziomie globalnym, angażując się w tworzenie nowych sektorów i technologii takich jak pływające morskie elektrownie wiatrowe, energia fal i pływów, CCUS i wodór. Potencjał zaangażowanie sięga także akwakultury, oceanologii, obronności i ciągłej ewolucji sektora ropy i gazu.

Zaostrza się międzynarodowa konkurencja

Brytyjczycy muszą się liczyć z wyzwaniami stojącymi przed branżą, z których najważniejszym jest rosnąca konkurencja ze strony innych krajów. Biorąc pod uwagę skalę możliwości, Norwegia, Francja, Kanada, Japonia i Brazylia inwestują znaczne środki w przemysł podmorski.

GUH zatrudnia obecnie 15 pracowników w Aberdeen, a docelowo ma ich być około 30 w całej organizacji. Dwa kolejne ośrodki w południowej i północnej Anglii mają zostać uruchomione w ciągu najbliższych 12 miesięcy, aby zapewnić dostępność specjalistycznego, specyficznego dla danego sektora wsparcia na terenie całego kraju.  

seaway7
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.