• <

Manaty wracają do oceanu po latach w niewoli [wideo]

09.11.2020 14:16
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Manaty wracają do oceanu po latach w niewoli [wideo]
Manaty wracają do oceanu po latach w niewoli [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. pxfuel

Po zakończeniu procesu rehabilitacji, który trwał lata, Pepe, Lupita i Juana przygotowują się do powrotu do domu. Te manaty obecnie mieszkają w Narodowym Akwarium na Dominikanie, gdzie wróciły do zdrowia po otrzymanych przez ludzi obrażeniach

Według hiszpańskiej agencji informacyjnej EFE, Juana i Pepe mają osiem lat i mieszkały w oceanie tylko przez kilka miesięcy, zanim zostały poszkodowane przez ludzi. Fakt, że żyły w swoim naturalnym środowisku tylko przez krótki czas, utrudni ich powrót do oceanu. Lupita ma zaledwie trzy lata, ale zanim została uratowana, spędziła rok w oceanie, co daje jej pewną przewagę nad kolegami.

Powrót do domu nie jest łatwy


Grupa specjalistów z Narodowego Akwarium Dominikany rozpoczęła kilka miesięcy temu przygotowania manatów do wypuszczenia na wolność. Przygotowanie polega na wykonaniu testów kontrolujących ich skórę i tętno oraz pokazaniu, jak samodzielnie szukać pożywienia. Trzy manaty były przyzwyczajone do bycia karmionymi owocami i warzywami podczas rehabilitacji, w dziczy zaś będą zmuszone poszukiwać jedzenia na dnie morskim.

Aby pomóc manatom się tego nauczyć, specjaliści opracowali system, który wykorzystuje rurki do umieszczania jedzenia na dnie basenów, w których obecnie mieszkają. Opiekunowie twierdzą, że manaty zrobiły duży postęp, przyzwyczajając się już do wypatrywania pożywienia na dnie swoich basenów.

Eksperci z akwarium zakazali również interakcji ludzi z manatami podczas przygotowywania ich do powrotu do oceanu. Ostatnim krokiem przed ich wypuszczeniem będzie umieszczenie trackera na manatach, aby upewnić się, że dobrze dostosowują się do dzikiej przyrody. Pepe, Lupita i Juana mają powrócić do oceanu w grudniu.

Gospodarka Morska
Ranne manaty poddawane leczeniu; fot. Amelia Deschamps/YT


Niezwykłe morskie stworzenia


Manaty to ssaki, co oznacza, że ​​muszą wypłynąć na powierzchnię, aby oddychać powietrzem. Chociaż nigdy nie wychodzą z wody, zwykle wynurzają się na powietrze co pięć minut.

Te łagodne olbrzymy są roślinożercami i obejmują w swojej diecie ponad 60 gatunków, ale najbardziej upodobały sobie trawę morską. Codziennie pochłaniają od 10% do 15% swojej masy ciała w pożywieniu.

Eksperci przyglądają się tym ssakom morskim, aby ocenić stan ekosystemów. Jeśli manaty mają się dobrze, oznacza to, że ich bezpośrednie otoczenie jest również w dobrym stanie.

Przeciętny dorosły manat ma około trzy metry długości i waży od 363 do 544 kilogramów.

Ciekawostka: Uważa się, że Krzysztof Kolumb wziął manaty za syreny podczas jednej ze swoich podróży do Ameryk w 1493 roku. Kolumb był jednak trochę zaskoczony i powiedział innym, że syreny nie są tak piękne jak one mówiono, że „ich twarze miały jakieś męskie cechy”.

Ludzie są jednym z ich największych problemów

Niestety, jednym z największych zagrożeń dla tych łagodnych stworzeń są ludzie. Według Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, na samej Florydzie 119 manatów zostało zabitych w wyniku strajków łodzi w 2018 roku. W innych częściach świata, takich jak Brazylia, poluje się na manaty ze względu na ich mięso.

Niemniej jednak istnieją również inne niebezpieczeństwa dla tych zwierząt. Partnerstwo na rzecz ratowania i rehabilitacji manatów zauważa, manaty często doznają obrażeń od skuterów wodnych i zaplątują się w sprzęt rybacki. Osierocone manaty również wymagają ratunku.

Po uratowaniu manaty trafiają do specjalnych obiektów, takich jak ogrody zoologiczne i akwaria, w celu rehabilitacji. Ten proces jest intensywny i może trwać miesiące, a nawet lata.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34362,00 $ tona 0,20% 15 wrz
 Cynk 3051,00 $ tona 1,23% 15 wrz
 Aluminium 2867,00 $ tona 0,74% 15 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.