• <
gryfia_70lat

Rosyjskie nawozy docierają statkami do Brazylii

jm

20.04.2022 13:28
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Rosyjskie nawozy docierają statkami do Brazylii

Partnerzy portalu

Rosyjskie nawozy docierają statkami do Brazylii - GospodarkaMorska.pl
Załadunek nawozu w porcie w Noworosyjsku

Przynajmniej 24 statki przewożące niemal 700 tys. ton nawozów przypłyną w najbliższym czasie do Brazylii z Rosji. Wcześniej Brazylijczycy obawiali się, że europejskie sankcje odbiją się na uprawie zbóż w kraju.

Dane dotyczące rosyjskich nawozów wysyłanych za pośrednictwem rosyjskich portów do Brazylii skompilował Agrinvest Commodities, a opublikował je Reuters. Według nich, 11 z 24 statków wyruszyło z Murmańska i Petersburga od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Większość z nich transportuje do Ameryki Południowej chlorek potasu, wykorzystywany przy uprawach soi i kukurydzy. Według brazylijskich handlarzy, transakcje są legalne nawet w świetle sankcji, ponieważ są realizowane przez zagraniczne oddziały rosyjskich firm, a płatności obsługują nieobjęte sankcjami banki.

Jak podaje firma analityczna Siacesp, brazylijski import nawozów z Rosji nie maleje, a w niektórych przypadkach wręcz przeciwnie – rośnie. Sam import chlorku potasu wzrósł w pierwszym kwartale o 41,75 procent. Brazylia w ten sposób zapewnia sobie dostępność nawozów na swój sezon zbożowy, kluczowy z punktu widzenia gospodarki żywnościowej kraju. Ta sama firma Siacesp podała, że dwie spośród trzech firm, które importują do Brazylii najwięcej chlorku potasu, pochodzą z Rosji i Białorusi.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.