• <
mewo_2022

Zwrot energetyczny Francji - Macron stawia na atom i offshore wind

17.02.2022 08:42
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Zwrot energetyczny Francji - Macron stawia na atom i offshore wind

Partnerzy portalu

Zwrot energetyczny Francji - Macron stawia na atom i offshore wind - GospodarkaMorska.pl
Fot. mat. prasowe

Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił przemówienie w głównym zakładzie produkcyjnym GE Steam Power System, gdzie ujawnił plany budowy nowych reaktorów jądrowych w kraju w ramach strategii energetycznej mającej na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Ponadto poinformował o planach Francji w obszarze rozwoju OZE, w tym offshore wind – moc wiatraków ma zwiększyć się do 40 GW do 2050 roku.

Macron poinformował o zwrocie z polityce energetycznej Francji. Kraj ten wycofuje się z zamykania części reaktorów jądrowych do 2035 roku. Prezydent powiedział, że Francja mogłaby rozszerzyć flotę jądrową o 25 GW w ciągu najbliższych 30 lat zamiast zamykać reaktory jądrowe do 2035 roku. Polityk poprosił francuskie przedsiębiorstwo energetyczne EdF o ocenę możliwości przedłużenia okresu eksploatacji istniejących reaktorów jądrowych powyżej 50 lat. Dodał, że "żaden reaktor jądrowy nie powinien zostać zamknięty w przyszłości, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa".

Działania mają związek z polityką klimatyczną Francji, która chce ograniczyć redukcję emisji CO2. Francja dąży obecnie do zmniejszenia udziału atomu miksie energetycznym do 50 proc. Miałoby to nastąpić poprzez wyłączenie 12 reaktorów do 2035 roku w ramach wieloletniego programu energetycznego. Jednak urząd ds. bezpieczeństwa jądrowego ASN zalecił w styczniu ponowne  przeanalizowania tego celu w świetle rosnących obaw o bezpieczeństwo dostaw energii.

Jak słusznie zauważyli eksperci, zwrot następuje pomimo tego, że Macron podczas swojej kampanii wyborczej w 2017 roku forsował zmniejszenie udziału energetyki jądrowej w miksie energetycznym, jako spuściznę po byłym prezydencie Francois Hollande'ie.

Wieloletni program energetyczny ma zostać zrewidowany w 2023 roku, pod warunkiem uzyskania zgody parlamentu - powiedział Macron.

Dodatkowo do 2050 roku powstanie także łącznie sześć europejskich reaktorów ciśnieniowych typu 2 (EPR2), a plany dotyczące ośmiu dodatkowych reaktorów zostaną przeanalizowane. Prace budowlane mają się rozpocząć w 2028 roku, a pierwsza elektrownia mogłaby zostać uruchomiona w 2035 roku. Jedynym budowanym we Francji reaktorem EPR 2 jest blok jądrowy Flamanville 3 o mocy 1,65 GW, którego uruchomienie zostało ponownie opóźnione w styczniu do 2023 roku – informuje Argus Media.

Otwarcie Francji na morską energetykę wiatrową

Francja zamierza zwiększyć moc zainstalowaną w morskiej energetyce wiatrowej do 40 GW do 2050 roku – wówczas może powstać około 50 farm wiatrowych. Obecnie Francja dysponuje 17 projektami morskich elektrowni wiatrowych będących w budowie lub na wczesnych etapach rozwoju.

Moc w elektrowniach fotowoltaicznych również zostanie zwiększona z poziomu 12,4 GW na koniec 2021 roku do poziomu 100 GW w 2050 roku. Prezydent dodał, że rozwój energii odnawialnej otrzyma wsparcie w wysokości 1 mld euro.

Przesłanie prezydenta jest zgodne z rekomendacjami operatora systemu przesyłowego RTE, który zasugerował połączenie energii jądrowej i odnawialnej w miksie energetycznym kraju w 2050 roku.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.