• <

Szef MSZ Francji: zakup francuskich okrętów przez Rumunię nie jest prowokacją wymierzoną w Rosję

AK

03.02.2022 11:46
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Szef MSZ Francji: zakup francuskich okrętów przez Rumunię nie jest prowokacją wymierzoną w Rosję

Partnerzy portalu

Szef MSZ Francji: zakup francuskich okrętów przez Rumunię nie jest prowokacją wymierzoną w Rosję - GospodarkaMorska.pl

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział w czwartek, że ma nadzieję na jak najszybsze podpisanie kontraktu o wartości 1,2 mld euro na zakup przez Rumunię czterech okrętów wojennych; dodał, że nie jest to prowokacja wymierzona w Rosję - podaje agencja Reutera.

Jak przekazał Le Drian, zawarcie kontraktu ma wzmocnić bezpieczeństwo w regionie Morza Czarnego.

Porozumienie, w ramach którego francuska Naval Group i rumuńskie przedsiębiorstwo Santierul Naval Constanta mają także odnowić dwie istniejące rumuńskie fregaty, zostało uzgodnione już w 2019 roku. Prace nie weszły jak dotąd w życie ze względu na spory biurokratyczne.

Le Drian uczestniczył w czwartek w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych z Europy wschodniej i państw bałtyckich w Bukareszcie. Francuski szef MSZ oraz jego rumuński odpowiednik Bogdan Aurescu wspólnie stwierdzili, że NATO robi wszystko, aby przekonać Rosję do wyboru dialogu, a nie eskalacji.

Kreml poinformował w czwartek, że rozmieszczenie dodatkowych wojsk amerykańskich w Europie wschodniej powoduje eskalację napięć w regionie. Waszyngton zapowiedział, że wyśle dodatkowe 3 tys. żołnierzy do Polski i Rumunii.

Źródło: PAP
Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.