• <
SAR_2022

Czy Navantia zaproponuje Polsce nowy okręt podwodny?

jm

28.01.2022 13:40 Źródło: Defence24
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Czy Navantia zaproponuje Polsce nowy okręt podwodny?

Partnerzy portalu

Czy Navantia zaproponuje Polsce nowy okręt podwodny? - GospodarkaMorska.pl
Fot. Navantia

Hiszpańska grupa Navantia po problemach i opóźnieniach w końcu zrobiła ważny krok w budowie pierwszego podwodnego okrętu typu S-80. Być może Hiszpanie zgłoszą się z tym projektem do przetargu w ramach programu „Orka”, mającego na celu pozyskanie nowych okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej.

Okręt S-80 bazuje konstrukcyjnie na modelu Scorpène, jednak S-80 jest zupełnie nowym typem, nie zaś jedynie rozwinięciem poprzednika. Nowobudowany okręt jest większy – mierzy prawie 81 metrów przy maksymalnie 76 metrach poprzednika, ma też znacznie większą wyporność – 3 tys. ton przy 2 tys. ton Scorpène. Będzie także wyposażony w inny system walki opracowany przez Navantię.

Navantia poinformowała, że pierwszy budowany egzemplarz S-80 – zamówiony przez hiszpańską marynarkę i nazwany Isaac Peral – został zwodowany, przeszedł też także pomyślnie testy bezpieczeństwa podczas prób postojowych w stoczni w Kartaginie. Podczas prób sprawdzane było funkcjonowanie systemu napędowego, nastąpił także pierwszy rozruch śruby. Pomyślny wynik oznacza, że systemy reagują odpowiednio na polecenia i podają odpowiednie wskazania. Próby, które odbyły się na uwięzi w specjalnym doku, kończyły cykl pięciu testów bezpieczeństwa, obejmujący ładowanie baterii akumulatorów, sprawdzenie zasilania elektrycznego, uruchomienie generatorów diesla i pierwsze doładowanie akumulatorów.

Kolejnym etapem będzie pierwszy testowy rejs – próby morskie odbędą się prawdopodobnie w ciągu najbliższych miesięcy. Sprawdzane będzie m.in. zanurzanie się okrętu na maksymalną dopuszczalną konstrukcyjnie głębokość. Oddanie okrętu Isaac Peral marynarce wojennej powinno nastąpić w przyszłym roku. Hiszpańska armia już przygotowuje się do przejęcia jednostki i szkoli personel, który brał także udział w testach okrętu. Jest to o tyle konieczne, że Isaac Peral jest wyposażony w systemy i rozwiązania wcześniej niestosowane w okrętach hiszpańskich.


Informacja o pomyślnych testach S-80 jest ważna z perspektywy polskiego programu „Orka”, którego celem jest nabycie dla polskiej marynarki nowych okrętów podwodnych. Navantia jest w stałym kontakcie z polską armią – bierze udział także w programie „Miecznik”. Wcześniej Hiszpanie byli jednym z podmiotów biorących udział w 2014 roku w dialogu technicznym dotyczącym potencjalnych okrętów. Już wtedy rozmowy dotyczyły S-80.
Według aktualnych założeń MON polska flota ma wzbogacić się o dwa nowe okręty podwodne zakupione w ramach programu „Orka” do 2034, co oznacza, że program ma być zamknięty rok po sfiniszowaniu budowy nowych fregat w ramach programu „Miecznik”. Dodajmy, że MON pierwotnie planował zakupić od Szwecji dwie używane jednostki podwodne jako rozwiązanie pomostowe, zapewniające Polsce odpowiednie siły do czasu pozyskania nowych okrętów. Fiasko rozmów sprawiło, że resort stwierdził, że w zamian za to priorytetem będzie budowa nowych fregat w ramach „Miecznika”.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.