• <

Zakończono poszukiwania załogi El Faro. Znamy nazwiska zaginionych Polaków

08.10.2015 15:12 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Zakończono poszukiwania załogi El Faro. Znamy nazwiska zaginionych Polaków
Zakończono poszukiwania załogi El Faro. Znamy nazwiska zaginionych Polaków - GospodarkaMorska.pl

Amerykańska straż przybrzeżna zakończyła wczoraj oficjalne poszukiwania rozbitków z zatopionego statku ro-ro El Faro. W momencie tragedii na pokładzie jednostki znajdowały się 33 osoby, w tym pięciu Polaków, którzy zajmowali się serwisem jednostki.

Amerykanie przez sześć dni poszukiwali rozbitków przeczesując teren ponad 628 tys. km2. Akcje zawieszono oficjalnie w środę, po zmierzchu słońca.

- Podjąłem bardzo trudną decyzję o zawieszeniu poszukiwań załogi El Faro. Składam szczere kondolencje rodzinom, osobom bliskim i przyjaciołom wszystkich członków załogi – powiedział admirał Scott Buschman, dowódca  Coast Guard 7th District. - Amerykańska straż przybrzeżna, marynarka, lotnictwo oraz holowniki armatora Tote Marine prowadziły poszukiwania dzień i noc, czasem w naprawdę trudnych warunkach, byleby tylko znaleźć ocalałych z tej wielkiej tragedii – dodał.

Przypomnijmy, że kontenerowiec El Faro z pięcioma Polakami i 28 Amerykanami na pokładzie zatonął w ten weekend. Ostatni sygnał z El Faro straż przybrzeżna USA otrzymała w czwartek rano. Było to wezwanie pomocy, gdyż statek stracił zasilanie i nabierał wody. 242-metrowa jednostka podróżowała trasą z Florydy do Puerto Rico. Jej ostatnia znana pozycja znajduje się 35 mil morskich na północny-wschód od Crooked Islands. Lista z imionami i nazwiskami załogi El Faro została opublikowana przez TOTE Maritime i można ją zobaczyć na końcu artykułu.

W poszukiwaniach brały udział jednostki lotnictwa i marynarki wojennej USA w postaci dwóch samolotów HC-30 Hercules, MH-60 Jayhawk oraz dwóch śmigłowców Northland i Resolute, która do zmroku patrolowały wody.

Powodem zaginięcia jednostki był huragan Joaquin, który znienacka w czwartek zaatakował amerykańskie wybrzeże. W okolicach Bahama jego siła wynosiła 130 mil na godzinę. Dotąd nie wiadomo, dlaczego kapitan El Faro wpłynął niemal w same oko huraganu. Wyjaśnić tę sprawę ma federalne dochodzenie, które będzie prowadzić Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu.

- Przyjęliśmy decyzję amerykańskiej straży przybrzeżnej z ciężkim sercem – powiedział Anthony Chiarello, prezes TOTE. - Zakończenie poszukiwań nie kończy jednak sprawy, wciąż zamierzamy wspierać rodziny, bliskich i przyjaciół tych, których dotknął ta straszliwa tragedia. Poszukiwania są zakończone, ale żal i smutek nie.

- Chcielibyśmy także prosić o respektowanie prywatności tych osób i nieszerzenie niesprawdzonych informacji na temat wypadku. Poczekajmy na wyniki śledztwa – czytamy dalej w oświadczeniu prezesa TOTE. - Na koniec chciałbym podziękować straży przybrzeżnej, jak i całego rządowi USA, za trud wniesiony w poszukiwania załogi El Faro. Dziękuje także wszystkim, którzy wyrazili słowa wsparcia na naszych oficjalnych kanałach społecznościowych.

Lista załogi SS El Faro, którą podał do publicznej wiadomości koncern TOTE Maritime:

Piotr Krause, Polska
Marcin Nita, Polska
Jan Podgórski, Polska
Andrzej Truszkowski, Polska
Rafal Zdobych, Polska

Louis Champa, Palm Coast, Floryda
Roosevelt Clark, Jacksonville, Floryda
Sylvester Crawford Jr., Lawrenceville, Georgia
Michael Davidson, Windham, Maine
Brookie Davis, Jacksonville, Floryda
Keith Griffin, Fort Myers, Floryda
Frank Hamm, Jacksonville, Floryda
Joe Hargrove, Orange Park, Floryda
Carey Hatch, Jacksonville, Floryda
Michael Holland, North Wilton, Maine
Jack Jackson, Jacksonville, Floryda
Jackie Jones, Jr., Jacksonville, Floryda
Lonnie Jordan, Jacksonville, Floryda
Mitchell Kuflik, Brooklyn, Nowy Jork
Roan Lightfoot, Jacksonville Beach, Floryda
Jeffrey Mathias, Kingston, Massachusetts
Dylan Meklin, Rockland, Maine
James Porter, Jacksonville, Floryda
Richard Pusatere, Virginia Beach, Wirginia
Theodore Quammie, Jacksonville, Floryda
Danielle Randolph, Rockland, Massachusetts
Jeremie Riehm, Camden, Delaware
Lashawn Rivera, Jacksonville, Floryda
Howard Schoenly, Cape Coral, Floryda
Steven Shultz, Roan Mountain, Tennessee
German Solar-Cortes, Orlando, Floryda
Anthony Thomas, Jacksonville, Floryda
Mariette Wright, St. Augustine, Floryda

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39037,00 $ tona -0,61% 26 paź
 Cynk 3455,00 $ tona -1,57% 26 paź
 Aluminium 2830,00 $ tona -2,95% 26 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.