• <

ARMS – innowacyjny system monitorujący struktury raf [foto]

09.12.2020 12:50 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo ARMS – innowacyjny system monitorujący struktury raf [foto]
ARMS – innowacyjny system monitorujący struktury raf [foto] - GospodarkaMorska.pl
ARMS rozmieszczony na 2 lata na wyciekach CO2 w Papui-Nowej Gwinei; fot. Laetitia Plaisance

Badanie bioróżnorodności morskiej jest bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe - proces utrudniają m.in. destrukcyjne metody pobierania próbek, czy przesiedlanie się populacji. Na przeciw tym komplikacjom wyszedł Instytut Smithsonian, opracowując innowacyjne narzędzie do stałej analizy zmian, jakim podlegają obszary morskie.

Globalny program ARMS to inicjatywa Smithsonian Institution, której gospodarzem jest Narodowe Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie. ARMS (Autonomous Reef Monitoring Structures) to pasywne kolektory używane do pobierania próbek morskiej kryptofauny.

Gospodarka Morska
Nowo rozmieszczone ARMS w pobliżu otworów CO2 w Papui-Nowej Gwinei w celu zbadania wpływu zakwaszenia oceanu na bioróżnorodność rafy; Laetitia Plaisance


Podobnie jak płyty osadnicze, ARMS są rozmieszczane na podłożach morskich i kolonizowane przez gatunki morskie. Ze względu na swoją trójwymiarową strukturę, naśladującą złożoność twardych podłoży morskich, przyciągają zarówno gatunki inkrustujące (korale, glony itp.), Jak i organizmy ruchome (skorupiaki, mięczaki, wieloszczety itp.). Kluczową innowacją ARMS jest możliwość regularnego pobierania próbek społeczności morskich z dokładnie tego samego obszaru i dokładnie w ten sam sposób, zapewniając znormalizowany i wymierny miernik bioróżnorodności.

Ta powtarzalność pobierania próbek jest wielkim atutem w odpowiedzi na różne pytania badawcze: monitorowanie różnorodności w czasie, badanie wpływu morskich obszarów chronionych na odbudowę bioróżnorodności lub ilościowe określanie wpływu człowieka. W połączeniu z dzisiejszymi potężnymi metodami molekularnymi, umożliwiają badanie całych społeczności drobnoustrojów, prokariotów i eukariotów.

Gospodarka Morska
Badacze Smithsonian - N. Knowlton i C. Meyer, odzyskują ARMS z 200m. głębokościw Curacao za pomocą obsługiwanej przez człowieka łodzi podwodnej; Barry Brown


ARMS zostały opracowane w ramach międzynarodowej inicjatywy Census of Marine Life (CoML). Próbując zwiększyć globalne zrozumienie różnorodności biologicznej raf, zespół CoML Census of Coral Reef Ecosystems (CReefs) ma przeprowadzić taksonomicznie zróżnicowany, globalny spis ekosystemów raf koralowych, zwiększyć tropikalną wiedzę taksonomiczną, zwiększyć dostęp i wymianę rozproszonych danych dotyczących raf koralowych na całym świecie i opracować nowe, uniwersalne protokoły, które ujednolicą nasze podejście do badań bioróżnorodności morskiej.

Gospodarka Morska
ARMS wdrożone w Indonezji w ramach projektu PIRE w celu zbadania różnorodności w Trójkącie Koralowym; Aji Wahyu


Od czasu stworzenia Census of Marine Life, projekt ARMS rozszerzył się na skalę globalną, a ARMS zostały przyjęte jako kluczowe narzędzie oceny bioróżnorodności w ramach Narodowego Programu Monitorowania Raf koralowych NOAA (NCRMP) i stacji monitorowania klimatu w ramach Programu Zakwaszania Oceanu na Pacyfiku. NOAA odegrała kluczową rolę w opracowywaniu protokołów wdrażania i przetwarzania ARMS oraz materiałów szkoleniowych.

Jako rozwijający się projekt ARMS przyciąga szeroką gamę międzynarodowych instytucji zajmujących się różnorodnymi projektami biologicznymi.


Różnorodność bezkręgowców znaleziona w większej, 2 mm frakcji, pobranej z jednej ze struktur ARMS; Laetitia Plaisance


Osiadłe gatunki kolonizujące płytkę ARMS w Indonezji; Chris Meyer

Źródło: oceanarms.org

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36575,00 $ tona 1,63% 23 wrz
 Cynk 3043,00 $ tona 0,83% 23 wrz
 Aluminium 2936,00 $ tona 1,73% 23 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.