• <
KONGSBERG_2023

Shell zakończył bunkrowanie pierwszego statku wycieczkowego LNG w Gibraltarze

kw

29.09.2023 12:24
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Shell zakończył bunkrowanie pierwszego statku wycieczkowego LNG w Gibraltarze

Partnerzy portalu

Fot. Tahir Faruqui LinkedIn

Globalna firma energetyczna Shell poinformowała w środę o pierwszej w Porcie Gibraltar operacji bunkrowania statku wycieczkowego paliwem LNG. Bunkrowanie zostało przeprowadzone we współpracy z Royal Caribbean Group, Anthony Veder i Zarządem Portu Gibraltar. Statkiem bunkrującym był zbudowany w Gdańsku Coral Methane. 

Jak napisał w poście na portalu LinkedIn Tahir Faruqui - globalny szef downstream LNG w Shell Trading, firma zabunkrowała statek Silver Nova w LNG na Gibraltarze 24 września.

Statek Silver Nova jest pierwszym z przyszłej linii statków klasy Nova dla Silversea Cruises z siedzibą w Monako. Statek niedawno rozpoczął swój dziewiczy rejs.

Warto podkreślić, że w operacji wziął udział statek bunkrujący zbudowany w 2009 r. w Stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku jako uniwersalny gazowiec. Coral Methane w 2018 roku został przebudowany na bunkierkę LNG. Statek ma 118 m długości, 19 m szerokości i 7 500 m3 ładowności. Na statku zamontowane są pędniki azymutalne Azipull, gwarantujące bunkierce dużą zwrotność przy niskim zużyciu paliwa.

Firma podkreśliła, że operacja ta pokazuje zaangażowanie Shell w rozwój Gibraltaru jako kluczowego centrum bunkrowania LNG, oferującego usługi bunkrowania zarówno w porcie, jak i na kotwicowisku. 

Na chwilę obecną LNG pozostaje dominującym alternatywnym paliwem, z dostawami w prawie wszystkich głównych miejscach bunkrowania. 

W ramach swojej strategii dekarbonizacji, Royal Caribbean Group zakończyła niedawno testy biopaliw w Europie. Firma rozpoczęła testowanie biopaliw w zeszłym roku, a tego lata rozszerzyła testy w Europie na dwa dodatkowe statki - Royal Caribbean International's Symphony of the Seas i Celebrity Cruises's Celebrity Apex.

Testowane zrównoważone mieszanki biopaliw zostały wyprodukowane poprzez oczyszczenie surowców odnawialnych, takich jak oleje odpadowe i tłuszcze, i połączenie ich z olejem opałowym w celu stworzenia alternatywnego paliwa, które jest czystsze i bardziej zrównoważone. Są one akredytowane przez International Sustainability and Carbon Certification (ISCC).

etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.