• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Jednostka Coralius przeprowadziła pierwsze bunkrowanie w porcie Rotterdam

PMK

27.06.2019 21:57 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Jednostka Coralius przeprowadziła pierwsze bunkrowanie w porcie Rotterdam

Partnerzy portalu

Jednostka Coralius przeprowadziła pierwsze bunkrowanie w porcie Rotterdam - GospodarkaMorska.pl

Bunkierka LNG firmy Gasum, Coralius, przeprowadziła pierwszą operację bunkrowania w Porcie Rotterdam. Gaz LNG za pomocą metody ze statku na statek trafił do tankowca Bit Viking. Co ciekawe, częściowo wyposażony zbiornikowiec bunkrowy LNG powstał w gdańskiej stoczni Marine Projects.

- Cieszymy się, że możemy zaoferować bunkrowanie naszym klientom w obszarze Amsterdamu, Rotterdamu i Antwerpii. Liczba statków napędzanych LNG gwałtownie rośnie na całym świecie i na pewno będziemy odpowiadać na ten wzrost, gdzie to będzie tylko możliwe - powiedział Kimmo Rahkamo, wiceprezes Gasum.

Coralius działa głównie na Morzu Północnym i obszarze Cieśniny Skagerrak, gdzie pod koniec lutego świętował setną operację bunkrowania.

Gasum prowadzi pełny łańcuch dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) na skandynawskim rynku. Firma oferuje LNG do stosowania jako paliwo w transporcie morskim i transporcie drogowym o dużej ładowności, a także w procesach przemysłowych poza siecią gazową.

Jednostka ma 99,6 m długości, 18 m szerokości oraz 5,7 m zanurzenia. Wysokość boczna statku to 12,8 m. Jego nośność sięga 3 000 t, a pojemność dwóch samonośnych zbiorników na gaz to 5 700 m3. W gdańskiej stoczni Marine Project zainstalowano cały układ napędowy. Izolowane termicznie kriogeniczne zbiorniki pochodzą od niemieckiego producenta TGE Gas Engineering GmbH.

Statek wyposażony jest w nowoczesny i ekologiczny silnik dual fuel. Jego system ładunkowy tworzą dwa zbiorniki LNG, cztery pompy ładunkowe oraz dwie sprężarki do ponownego skraplania gazu. Przewidziana rata przeładunkowa to 1 000 m3/h.

Coralius posiada także klasę lodową 1A, co umożliwia mu pływanie po Bałtyku także zimą.

Gasum obsługuje portfel LNG, który obejmuje zakup gazu zasilającego, skraplanie LNG, dystrybucję LNG przez ciężarówki i statki poprzez terminale odbiorcze, do obiektów klienta, gdzie LNG jest ponownie zgazowywany do gazu ziemnego lub dostarczany jako paliwo dla użytkownika końcowego.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.