• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Konferencja nt. funduszy dla gospodarki. Kasa z Unii szansą dla firm morskich

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Konferencja nt. funduszy dla gospodarki. Kasa z Unii szansą dla firm morskich
Konferencja nt. funduszy dla gospodarki. Kasa z Unii szansą dla firm morskich - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay
Konferencja nt. funduszy dla gospodarki. Kasa z Unii szansą dla firm morskich - GospodarkaMorska.pl

Anna Konopka

05.05.2021 Źródło: PAP

Do czwartku, 6 maja trwają zapisy na konferencję podsumowującą konsultacje społeczne programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), która odbędzie się 10 maja - poinformowało MFiPR. Program ma m.in. wpłynąć na wzrost aktywności badawczej oraz innowacyjności przedsiębiorstw.

Celem konsultacji było zebranie uwag oraz opinii na temat założeń, kierunków i form wsparcia zawartych w FENG" - poinformowało w środowym komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

36 mld zł do wzięcia. Kto z nich skorzysta?

Jak przekazało MFiPR, główne cele FENG to wzrost aktywności badawczej oraz innowacyjności przedsiębiorstw, a także aktywizacja współpracy biznesu i nauki.

Budżet programu to 36 mld zł. Z FENG będą mogli skorzystać przedsiębiorcy i firmy, instytucje z sektora nauki, konsorcja przedsiębiorstw oraz instytucje otoczenia biznesu, w szczególności ośrodki innowacji i instytucje finansowe. Wsparcie będzie dostępne w formie dotacji, instrumentów finansowych (kapitałowych lub gwarancyjnych) oraz instrumentów mieszanych.

Ekspert: Możemy poprawić poziom konkurencyjności

Pieniądze, które oferuje Unia Europejska są dużą szansą dla firm z branży gospodarki morskiej, które funkcjonują na rynku międzynarodowym.

- I tu mowa także o polskich firmach walczących z konkurencją - podkreśla Marek Grzybowski z Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. - Pieniądze, które wspierają działalność naukowo-badawczą czy biznesową sprawiają, że wzrasta poziom konkurencyjności.

I jak podkreśla, Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny jest dobrym tego przykładem.

- Bez tych projektów unijnych nie moglibyśmy wspierać małych i średnich przedsiębiorstw w rozwiązywaniu problemów polskich przedsiębiorstw - zapewnia ekspert.

- Mamy również inne projekty, ale gorzej jest z ich realizacją. Do tego potrzebne są pieniądze. Przykładem jest Władysławowo, które chce powiększyć port o część, która może służyć do obsługi serwisowej farm wiatrowych. Gdyby znalazły się fundusze, zwiększyłby się i potencjał usługowy dla morskich farm wiatrowych - wyjaśnia.

Marek Grzybowski podkreśla również, że wszyscy armatorzy w rejonie Morza Bałtyckiego modernizują swoje jednostki na te przyjazne dla środowiska.

- Sprowadzają napęd LNG, albo wprowadzają napęd na metanol - wylicza. - I tu znów pieniądze z UE mogą pomóc w zwiększeniu konkurencyjności naszych firm armatorskich.

Konferencja już 10 maja 

Podczas konferencji eksperci z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej omówią najistotniejsze uwagi zgłoszone podczas konsultacji FENG.

Konferencja rozpocznie się w poniedziałek, 10 maja, o godzinie 11.00 i będzie transmitowana na stronie poir.gov.pl oraz na kanale YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.


Źródło: PAP/Anna Konopka

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32925,00 $ tona -0,77% 15 cze
 Cynk 2986,00 $ tona -1,87% 15 cze
 Aluminium 2458,00 $ tona -1,84% 15 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.