Do czwartku, 6 maja trwają zapisy na konferencję podsumowującą konsultacje społeczne programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), która odbędzie się 10 maja - poinformowało MFiPR. Program ma m.in. wpłynąć na wzrost aktywności badawczej oraz innowacyjności przedsiębiorstw.
Celem konsultacji było zebranie uwag oraz opinii na temat założeń, kierunków i form wsparcia zawartych w FENG" - poinformowało w środowym komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
36 mld zł do wzięcia. Kto z nich skorzysta?
Jak przekazało MFiPR, główne cele FENG to wzrost aktywności badawczej oraz innowacyjności przedsiębiorstw, a także aktywizacja współpracy biznesu i nauki.
Budżet programu to 36 mld zł. Z FENG będą mogli skorzystać przedsiębiorcy i firmy, instytucje z sektora nauki, konsorcja przedsiębiorstw oraz instytucje otoczenia biznesu, w szczególności ośrodki innowacji i instytucje finansowe. Wsparcie będzie dostępne w formie dotacji, instrumentów finansowych (kapitałowych lub gwarancyjnych) oraz instrumentów mieszanych.
Ekspert: Możemy poprawić poziom konkurencyjności
Pieniądze, które oferuje Unia Europejska są dużą szansą dla firm z branży gospodarki morskiej, które funkcjonują na rynku międzynarodowym.
- I tu mowa także o polskich firmach walczących z konkurencją - podkreśla Marek Grzybowski z Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. - Pieniądze, które wspierają działalność naukowo-badawczą czy biznesową sprawiają, że wzrasta poziom konkurencyjności.
I jak podkreśla, Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny jest dobrym tego przykładem.
- Bez tych projektów unijnych nie moglibyśmy wspierać małych i średnich przedsiębiorstw w rozwiązywaniu problemów polskich przedsiębiorstw - zapewnia ekspert.
- Mamy również inne projekty, ale gorzej jest z ich realizacją. Do tego potrzebne są pieniądze. Przykładem jest Władysławowo, które chce powiększyć port o część, która może służyć do obsługi serwisowej farm wiatrowych. Gdyby znalazły się fundusze, zwiększyłby się i potencjał usługowy dla morskich farm wiatrowych - wyjaśnia.
Marek Grzybowski podkreśla również, że wszyscy armatorzy w rejonie Morza Bałtyckiego modernizują swoje jednostki na te przyjazne dla środowiska.
- Sprowadzają napęd LNG, albo wprowadzają napęd na metanol - wylicza. - I tu znów pieniądze z UE mogą pomóc w zwiększeniu konkurencyjności naszych firm armatorskich.
Konferencja już 10 maja
Podczas konferencji eksperci z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej omówią najistotniejsze uwagi zgłoszone podczas konsultacji FENG.
Konferencja rozpocznie się w poniedziałek, 10 maja, o godzinie 11.00 i będzie transmitowana na stronie poir.gov.pl oraz na kanale YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Źródło: PAP/Anna Konopka
Język angielski dla branży offshore - kurs dla techników i managerów
DISE zaprasza na IX Kongres Energetyczny, który odbędzie się 27-28 września we Wrocławiu
Chcą odbudować tradycje stoczniowe Pomorza Środkowego
Szkoła Morska otrzymała certyfikat uznania od armii USA
Narodowe Muzeum Morskie z konkursem dla dzieci. „Mój wymarzony pojazd podwodny”
Zielone i niebieskie innowacje tematem konferencji Norway Grants Innovation Day