• <
urząd_morski_gdynia_2021

Chorąży: Klastry wprowadzają zdrową równowagę między konkurencją i współpracą

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Chorąży: Klastry wprowadzają zdrową równowagę między konkurencją i współpracą
Chorąży: Klastry wprowadzają zdrową równowagę między konkurencją i współpracą - GospodarkaMorska.pl

pc

30.06.2017 Źródło: PAP

Klastry wprowadzają zdrową równowagę między konkurencją i współpracą, dlatego należy wspierać ich rozwój - uważa wiceminister rozwoju Paweł Chorąży. Według niego pożądane i możliwe jest wsparcie nie tylko na poziomie lokalnym, ale także ponadnarodowym.

Chorąży wziął w piątek udział w odbywającej się w Warszawie międzynarodowej konferencji "Polityka klastrowa i współpraca klastrów w ramach państw V4+4". Przypomniał, że Grupa Wyszehradzka zaczęła swoją historię 25 lat temu jako platforma współpracy politycznej, która została rozszerzona na inne obszary, także pozarządowe, a ostatnio dotyczące m.in. wspierania start-upów. Wiceminister wskazał na podpisaną w marcu tego roku Deklarację Warszawską, która odnosi się do pobudzenia innowacji i współpracy między jej sygnatariuszami.

Zaznaczył, że kilkanaście lat temu polityka klastrowa była skoncentrowana na poziomie lokalnym, ale teraz gospodarka nie ma ograniczeń ani regionalnych, ani krajowych, co powinno zostać uwzględnione. Zwrócił też uwagę, że takie firmy, jak Apple, Google czy Samsung swoje sukcesy zawdzięczają także udziałom w klastrach. "To powinno być także widoczne w kontekście naszych ambicji. Miarą sukcesu polityki klastrowej są lokalne firmy, które stają się globalne" - powiedział.

W rozmowie z PAP Chorąży powiedział, że wsparcie władz publicznych, zarówno krajowych jak i regionalnych, może być nakierowane zwłaszcza na promocję współpracy. "To w Polsce szwankuje, nie zawsze potrafimy dostrzec korzyści płynące ze współpracy. Bardzo często przedsiębiorcy postrzegają się poprzez pryzmat konkurencji. Natomiast klastry wprowadzają zdrową równowagę między konkurencją i współpracą. Wiadomo, że firmy czerpią korzyści nie tylko z przewagi nad konkurentami, ale też wzajemnie mogą się inspirować i korzystać ze swoich doświadczeń" - powiedział wiceminister.

Zwrócił uwagę na kwestie np. dostarczania know-how oraz przykłady działań o "miękkim charakterze", jak doradztwo czy tworzenie platform współpracy.

Pytany był czy widzi potrzebę i możliwość wypracowania inicjatywy wspierania klastrów na poziomie ponadnarodowym - Grupy Wyszehradzkiej. "Myślę, że tak. Polityki w krajach wyszehradzkich są bardzo podobne względem klastrów. Również branże, które uważamy za nasze silne strony są stosunkowo podobne. Te polityki są też do siebie bardzo zbliżone" - ocenił Chorąży.

Według niego, patrząc z perspektywy całej Grupy Wyszehradzkiej, stworzenie powiązań, które pozwalałyby w skali globalnej widzieć ten region jako całość - i jego klastry, jako całość - jest jak najbardziej możliwe. Przykładem takiej inicjatywy może być polityka wspierania start-upów pokazana podczas marcowego szczytu w Warszawie.

Chorąży przyznał, że Praga, Warszawa, Budapeszt i Bratysława przyciągają inwestorów i wspierają swoje start-upy na własną rękę, niemniej firmy te mogą wzajemnie się inspirować. "Na przykład w kwestii innowacji, czy w kwestiach związanych z przemysłem motoryzacyjnym. Wszyscy tutaj jesteśmy silną marką. Grupa Wyszehradzka jako całość na pewno byłaby tutaj wartością dodaną" - powiedział.

Zdaniem Chorążego, w tym obszarze jest szansa nie tylko na konkurencję, ale też współpracę. "W gruncie rzeczy my w pewien sposób konkurujemy ze sobą, to jest naturalne i oczywiste. Ale skoro chcemy przejść z etapu imitacji do etapu proponowania swoich własnych rozwiązań, to na pewno możemy robić to wspólnie i korzystać z tego dodatkowego impulsu, jakim jest wzajemna inspiracja i tworzenie obszarów współpracy" - dodał.

W marcu br. premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej podpisali podczas Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej Deklarację Warszawską. Zobowiązali się w niej do pomocy dla start-upów, wsparcia konkurencyjności czy transformacji cyfrowej w krajach V4. Sygnatariusze tego dokumentu zobowiązali się m.in. do zacieśniania współpracy dotyczącej badań, technologii, innowacji i transformacji cyfrowej krajów regionu, w szczególności poprzez wykorzystywanie funduszy unijnych.

Sygnatariusze deklaracji zobowiązali się też do promowania na arenie międzynarodowej naszego regionu jako centrum badań i innowacji oraz do współpracy w obszarach, w których można wyróżnić wspólne interesy. W dokumencie położono też nacisk na współpracę, której celem jest osiągnięcie przez region V4 przewagi konkurencyjnej w przygotowaniach do uruchamiania usług mobilnych nowej generacji (5G). Zobowiązano się też "do podejmowania wspólnych wysiłków w celu promocji innowacyjnych start-upów z krajów Grupy Wyszehradzkiej na arenie międzynarodowej".

Sygnatariusze Deklaracji dostrzegają też konieczność wspierania na poziomie regionalnymi i ogólnokrajowym programów, których celem jest rozwój umiejętności cyfrowych obywateli, niezależnie od poziomu wykształcenia.

W klastrach działają także podmioty związane z gospodarka morską. To Polski Klaster Morski oraz Zachodniopomorski Klaster Morski. Ich zadaniami są m.in. stymulowanie rozwoju gospodarki morskiej w regionie oraz wspieranie innowacji i rozwoju w obszarze badań, przedsiębiorczości, administracji i samorządu. Współpracują także z klastrami morskimi innych państw.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.