• <
mewo_2022

Bando: decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Bando: decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna

Partnerzy portalu

Fot. Twitter @PEJ_PL

Decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Jak zaznaczył, na miejscu rozpoczęły się już pierwsze prace.

Pełnomocnik przypomniał, że spółka Polskie Elektrownie Jądrowe uzyskała kluczowe decyzje administracyjne dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo na Pomorzu.

Chodzi o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która została wydana 19 września 2023 r. przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Drugim dokumentem jest decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji, wydana 26 października 2023 r. przez wojewodę pomorskiego. "Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji jest ostateczna i przyznaje spółce Polskie Elektrownie Jądrowe prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy elektrowni jądrowej, a także jej późniejszej eksploatacji" - podkreślił pełnomocnik.

Zaznaczył ponadto, że w lokalizacji gdzie ma powstać pierwsza elektrownia jądrowa rozpoczęły się już pierwsze, niezbędne na tym etapie projektu prace.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowała w piątek, że trwa przygotowywanie terenu pod pogłębione badania geologiczne, a prace terenowe z tym związane wchodzą w kolejny etap. Teren sprawdzany będzie do 6 metrów głębokości m.in. pod kątem obecności ewentualnych niewybuchów np. z okresu II Wojny Światowej. Kolejnym etapem prac będzie karczowanie terenu.

PEJ wyjaśniła, że badania terenowe rozpoczną się wiosną 2024, a za prace odpowiadać będzie firma Bechtel.

Spółka podkreśliła, że budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej jest strategicznym dla kraju projektem. Ma on na celu m.in. wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez stabilne dostawy czystej i przyjaznej dla środowiska energii elektrycznej. Na budowie elektrowni jądrowej skorzystać ma też gmina gdzie powstanie elektrownia (dochody pochodzące z podatków, a także rozwój infrastruktury towarzyszącej).

Odpowiedzialnym za projekt elektrowni będzie konsorcjum Westinghouse-Bechtel z którym PEJ podpisały umowę na zaprojektowanie siłowni.

Elektrownia ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r.

Michał Boroń
mick/ wkr/

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.