• <
mewo_2022

Leszek Juchniewicz p.o. prezesa spółki Polskie Elektrownie Jądrowe

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Leszek Juchniewicz p.o. prezesa spółki Polskie Elektrownie Jądrowe

Partnerzy portalu

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Wspólników spółki Polskie Elektrownie Jądrowe powołało w czwartek byłego prezesa URE Leszka Juchniewicza na p.o. prezesa - poinformowała spółka. Cały dotychczasowy zarząd został odwołany.

Jednocześnie walne zgromadzenie PEJ powołało na prokurenta spółki byłego prezesa Gaz-Systemu Jana Chadama. PEJ w 100 proc. należy do Skarbu Państwa.

Jak poinformowała spółka, Leszek Juchniewicz był wieloletnim wykładowcą i pracownikiem banków komercyjnych, w latach 1994-1997 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 1997 r. do 2007 r. był Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Wielokrotnie był powoływany do organów nadzorczych spółek prawa handlowego, w tym jako Przewodniczący Rady Giełdy Papierów Wartościowych czy Przewodniczący Rady Nadzorczej Petrochemii Płock.

Jan Chadam w latach 2009-2015 pełnił funkcję prezesa operatora przesyłowego gazu Gaz-Systemu, a w latach 2015-2017 także prezesa spółki Polskie LNG. Był odpowiedzialny za realizację największych krajowych projektów infrastrukturalnych, w tym terminala LNG w Świnoujściu wraz z siecią gazociągów.

PEJ jest inwestorem i operatorem elektrowni na Pomorzu. Spółka ma już decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, oraz decyzję zasadniczą wydaną przez ministra klimatu. PEJ podpisała też z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie elektrowni.

Elektrownia ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r.

wkr/ drag/

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.