• <
mewo_2022

Bechtel ma pierwsze kontrakty z polskimi firmami na prace związane z budową elektrowni jądrowej

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Bechtel ma pierwsze kontrakty z polskimi firmami na prace związane z budową elektrowni jądrowej

Partnerzy portalu

Fot. PEJ

Energoprojekt-Katowice, Prochem oraz Summa Linguae to pierwsze firmy, z którymi Bechtel zawarł kontrakty dotyczące budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformował w środę Bechtel.

Amerykańska firma wyjaśniła, że to kontrakty zlecające prace związane z technicznym wsparciem budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Wskazano, że do spółek, które podpisały umowy o współpracy przy tym projekcie, należy Energoprojekt-Katowice S.A. "EPK będzie świadczyć usługi w zakresie regulacji i standardów oraz wsparcia w wydawaniu pozwoleń środowiskowych" - poinformowano w komunikacie.

Bechtel wymienił także Prochem S.A., który "zapewni wsparcie w pozyskiwaniu dokumentacji pozwoleniowej" oraz firmę Summa Linguae S.A., która będzie wspierać projekt, zapewniając usługi tłumaczeniowe.

"Bechtel będzie wspierał rozwój polskiego rynku, angażując lokalnych dostawców w realizację projektu budowy elektrowni jądrowej. (...) Transparentny i konkurencyjny proces wyboru firm to podstawa tworzenia trwałego partnerstwa między Bechtel a polskimi przedsiębiorstwami" - podkreślił Bechtel.

"Potencjalny zasięg tego projektu jest niezwykły i tworzy perspektywę szerokiej współpracy z polskim łańcuchem dostaw. Mamy nadzieję, że do grona polskich dostawców dołączą wkrótce kolejne firmy" - stwierdziła, cytowana w informacji, menedżer ds. łańcucha dostaw w Bechtel Margaret Jackson.

"Kluczowe znaczenie dla powodzenia projektu mają właśnie partnerstwa na poziomie lokalnym. Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce wzmocni bezpieczeństwo energetyczne i pobudzi rozwój gospodarczy kraju" - zwrócił uwagę dyrektor projektu Bechtel Jared DeMeritt.

Firma podkreśliła, że jest otwarta na kooperację zarówno z przedsiębiorstwami mającymi doświadczenie w projektach jądrowych, jak i z tymi, które są zainteresowane zdobyciem doświadczenia w tym obszarze.

Bechtel przypomniał, że wraz z Westinghouse Electric Company utworzył konsorcjum, które jest partnerem Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ) w zakresie dostawy trzech reaktorów AP1000 dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w lokalizacji "Lubiatowo-Kopalino".

Bechtel podaje, że obsługuje rynki: infrastruktury, nuklearny, bezpieczeństwa i środowiska, energetyki oraz górnictwa i metali, a usługi firmy obejmują okres od wstępnego planowania inwestycji, poprzez uruchomienie i eksploatację. Dodano, że od 1898 r. firma zrealizowała ponad 25 000 projektów w 160 krajach.

27 września 2023 r. inwestor i operator elektrowni jądrowej na Pomorzu - spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu.

Kontrakt na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) przewiduje zaprojektowanie głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej, wyspy turbinowej oraz instalacji towarzyszących.

Czas trwania umowy to 18 miesięcy, na jej mocy powstać ma ponad 400 raportów i opracowań. Umowa przewiduje też zaprojektowanie łańcuchów dostaw, wsparcie procesu inwestycyjnego, przygotowanie dokumentacji dla pozwolenia na budowę.

Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa elektrowni jądrowej ma rozpocząć się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r. W lipcu 2023 r. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oszacował wartość inwestycji realizowanych w związku z budową elektrowni jądrowej na Pomorzu na ponad 100 mld zł.

PEJ ma już decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, oraz decyzję zasadniczą wydaną przez ministra klimatu. Elektrownia ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków.

autor: Anna Bytniewska

ab/ mmu/

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.