• <
smartre_2023

GeoFusion współpracuje z RWE Offshore Wind Poland

09.11.2022 23:50
Strona główna Energetyka Morska, Offshore GeoFusion współpracuje z RWE Offshore Wind Poland

Partnerzy portalu

GeoFusion współpracuje z RWE Offshore Wind Poland - GospodarkaMorska.pl
Fot. GeoFusion

Grupa GeoFusion poinformowała o nowym kontrakcie z niemieckim deweloperem offshore, RWE. W ramach istniejących obecnie dwóch kontraktów polska firma ma wykonać badania dna morskiego na potrzeby projektów morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II.

Grupa GeoFusion w ostatnich miesiącach podpisała kolejny kontrakt z RWE Offshore Wind Poland. Inwestor dysponuje decyzją lokalizacyjną na budowę jednej z morskich farm wiatrowych na polskich obszarach Morza Bałtyckiego.

Badania dna morskiego

Obecnie grupa GeoFusion realizuje dwa kontrakty dla RWE. Jeden z nich polega na wykonaniu badań geofizycznych dla obszaru farmy wiatrowej i badań geofizycznych oraz geotechnicznych korytarzy kabli eksportowych. Drugi, właśnie podpisany kontrakt, przewiduje przeprowadzenie badań ferromagnetycznych połączonych z wykrywaniem głazów eratycznych. W efekcie większa część prac geofizycznych dotyczących badania podłoża morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II należącej do RWE zostanie wykonana przez Grupę GeoFusion, co jest dla nas powodem do dumy. Realizowane przez nas prace charakteryzują się wysokim stopniem skomplikowania technicznego. Wiążą się zarówno z wykonywaniem prac pomiarowych w zmiennych warunkach morskich, jak i koniecznością dokładnej analizy danych pomiarowych.

– Mamy do czynienia z bardzo doświadczonym klientem, który skupia się na wysokiej jakości pozyskanych danych oraz na zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa pracy. Jest to powszechna praktyka w branży morskiej energetyki wiatrowej. Oba te czynniki są krytycznie ważne dla płynnego prowadzenia późniejszego procesu inwestycyjnego. Prace wykonywane są pod ścisłym nadzorem przedstawicieli klienta, aby uniknąć pomyłek i korygować dane na bieżąco – mówi Łukasz Porzuczek, CEO Grupy GeoFusion. – Niedokładne zwymiarowanie dna morskiego może mieć skutek w postaci wielomilionowych kosztów, wynikających z wstrzymania robót na etapie zmobilizowanego sprzętu budowlanego. Podobnie działa brak zachowania standardów bezpiecznej pracy. Dlatego tak bardzo cenimy sobie współpracę z RWE Offshore Wind Poland. My zdobywamy niezbędne doświadczenie w realizacji prac wg najwyższych światowych standardów, a klient dostaje dane, które pozwalają mu zaplanować proces inwestycyjny – wyjaśnia Porzuczek.

Nowy kontrakt

Nowy kontrakt przewiduje rozpoznanie UXO (unexploded ordnance, niewybuchów) oraz zlokalizowanie głazów, które mogą utrudniać montaż posadowienia turbin wiatrowych. To pierwsze w polskim offshore działania polegające na przebadaniu dna na obszarze całej przyszłej farmy wiatrowej. W efekcie powstanie bardzo dokładna mapa ferromagnetyczna dna, na podstawie której będzie możliwe bardzo precyzyjne określenie obiektów tam położonych.

– Z jednej strony dzięki temu badaniu wymagania nakładane na deweloperów w postaci decyzji środowiskowych zostaną spełnione, z drugiej zaś strony w fazie budowy badanie to pomaga w określeniu położenia obiektów niepożądanych w środowisku morskim – mówi Łukasz Porzuczek.
W ramach realizacji kontraktu ferromagnetycznego GeoFusion planuje przepłynąć ponad 5 tys. km, wykonując pomiary na profilach o łącznej długości przekraczającej 20 tys. km. Ze względu na coraz bardziej kapryśne warunki pogodowe na Bałtyku firma przewiduje zakończenie prac w przeciągu 11 miesięcy. Jak informuje firma, do 7 miesięcy ma zająć samo zbieranie danych. Pozostały czas będzie natomiast poświęcony na ich opracowywanie.

– W pracy wykorzystujemy wyłącznie nowoczesny sprzęt pomiarowy zapewniający dużą precyzję wymiarowania. W efekcie połączenia efektów naszych prac w ramach tego kontraktu z wynikami poprzednich prac pomiarowych powstanie bardzo dokładna mapa dna. Po analizie różnych wariantów wspólnie z klientem uznaliśmy, że pełne wymiarowanie dna jest dużo wydajniejsze, niż wykonywanie pomiarów punktowych – mówi Porzuczek.

Jak podkreśla prezes GeoFusion, przestoje spowodowane znalezieniem potencjalnego UXO mogą kosztować wielokrotnie więcej niż odpowiednie rozpoznanie i oczyszczenie obszaru inwestycji. Stąd tak duże nakłady pracy i środków na etapie pomiarów przed rozpoczęciem fazy budowy. Wszelkie wykryte obiekty zostaną w późniejszym czasie zbadane i usunięte w ramach osobnej kampanii, jeśli zajdzie taka konieczność.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.