• <
nauta_2024

Saab dostarczy siłom morskim Hiszpanii systemy ostrzegania laserowego dla nowych fregat

19.04.2024 09:30 Źródło: Saab
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Saab dostarczy siłom morskim Hiszpanii systemy ostrzegania laserowego dla nowych fregat

Partnerzy portalu

Fot. Navantia

Szwedzki koncern podpisał 18 kwietnia kontrakt na dostawę systemów ostrzegania laserowego dla Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Española) o wartości 3,5 mln euro. Stanowi to dla firmy ważny kamień milowy, ponieważ dotyczy dostaw jej najnowszej technologii, która znajdzie się w wyposażeniu nowych fregat typu F110, mających stanowić istotne wzmocnienie sił morskich państwa. Budowniczym nowych okrętów jest Navantia.

Nowoczesny system NLWS jest w stanie znacząco przyczynić się do zwiększenia świadomości sytuacyjnej i zdolności samoobrony fregaty. Dzięki szybkiemu ostrzeganiu o zagrożeniach i ich klasyfikacji umożliwia on systemowi zarządzania walką zastosowanie skutecznych środków zaradczych przeciwko zagrożeniom ze strony kierowanej laserowo amunicji. W zamierzeniu przyczyni się to do wzmocnienia zdolności okrętów do zapewnienia bezpieczeństwa interesom państwa na morzu jak i  społeczeństwu. Zgodnie z warunkami umowy, Saab dostarczy pierwsze systemy ostrzegania laserowego (NLWS) w 2026 roku, a następnie będzie realizować coroczne dostawy. Firma ma ściśle współpracować z Navantią, aby zapewnić szybką i bezproblemową integrację czujników NLWS z nadbudówką okrętów.

Jak przekazał Saab, nowa, wielozadaniowa fregata typu F110 integruje tzw. technologie przemysłu 4.0 i ma być pierwszym hiszpańskim programem morskim zaprojektowanym z wykorzystaniem "cyfrowego bliźniaka." Okręty określane również jako typ Bonifaz będą miały do 6 100 ton wyporności i 145 metrów długości. Załoga ma liczyć 150 osób. Maksymalna prędkość wyniesie 26 węzłów. Napęd jest dieslowo-gazowy (CODLAG), a w jego skład wchodzą turbina GE LM2500 oraz cztery silniki wysokoprężne MTU 4000. W wyposażeniu okrętu znajdą się radar pochodny AN/SPY-7(V)1, sonar holowany Thales CAPTAS-4, montowany na kadłubie sonar Thales BlueMaster UMS 4110 montowany na kadłubie, system zarządzania walką Navantia SCOMBA F110 oraz cyfrowy system komunikacji podwodnej TUUM-6. Uzbrojenie stanowią armata morska Leonardo 127 mm, 16 wyrzutni Mk 41 VSL dla pocisków SM-2 oraz RIM-162 ESSM, dwa karabiny maszynowe 30 mm i dwa 12,7 mm, dwie poczwórne wyrzutnie rakiet NSM (Naval Strike Missile) i dwie wyrzutnie torpedowe Mark 32. Wyposażenie okrętu stanowią także hangar i lądowisko do obsługi śmigłowca SH-60 lub NH-90.

- To zamówienie jest znaczącym kamieniem milowym dla naszego morskiego laserowego systemu ostrzegania, ponieważ współpraca z innym klientem z NATO jeszcze bardziej wzmacnia naszą pozycję rynkową. Wybór NLWS jest wynikiem wysoce konkurencyjnej i rygorystycznej oceny działania w środowisku morskim. Potwierdziła ona jakość, wydajność i konkurencyjną cenę naszego produktu - zaznaczył Nivan Moodley, wiceprezes ds. marketingu, sprzedaży i rozwoju biznesu w firmie Saab.

Umowa na budowę pięciu fregat została podpisana w 2019 roku, a rozpoczęcie prac nad pierwszą z nich odbyło się trzy lata później. Koszt programu wynosi 4,3 mld euro. Aktualnie w budowie są dwa okręty tej serii, Bonifaz (F111) i Roger de Lauria (F112), które mają wejść do służby kolejno w 2025 i 2026 roku. Budowa trzech kolejnych jednostek, które mają wejść do służby w latach 2027-2029. Wszystkie powstają w stoczni Navantia w hiszpańskim Ferrol. Program F110 pozwala na utrzymanie 9 000 miejsc pracy w branży stoczniowej i w ramach łańcucha dostaw w okresie 10 lat. W przedsięwzięcie zaangażowano łącznie 500 firm z całej Hiszpanii.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.