• <

Wynik wyszukiwania - "Navantia" - Wiadomości

Kolejny etap programu "Orka" jednak dopiero od czerwca? Były rzecznik Agencji Uzbrojenia zdradza szczegóły

Od roku trwają wstępne konsultacje rynkowe w związku z "Orką", programem zakupu okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. Z racji na znaczenie tego przedsięwzięcia dla sił morskich oraz stanu potencjału podwodnego formacji, jest to obecnie jeden z najbardziej komentowanych i kontrowersyjnych programów rozwojowych morskiego rodzaju sił zbrojnych.
30.04.2024

Saab dostarczy siłom morskim Hiszpanii systemy ostrzegania laserowego dla nowych fregat

Szwedzki koncern podpisał 18 kwietnia kontrakt na dostawę systemów ostrzegania laserowego dla Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Española) o wartości 3,5 mln euro. Stanowi to dla firmy ważny kamień milowy, ponieważ dotyczy dostaw jej najnowszej technologii, która znajdzie się w wyposażeniu nowych fregat typu F110, mających stanowić istotne wzmocnienie sił morskich państwa. Budowniczym nowych okrętów jest Navantia.
19.04.2024

Windar Renovables i Navantia Seanergies sfinalizowały pierwsze zamówienie na monopale dla morskiej farmy wiatrowej Moray West

Fabryka monopali w stoczni Navantia Seanergies w Fene (A Coruña), zbudowana przez Windar Renovables i Navantia Seanergies wykonała swoje pierwsze zamówienie na nowy rodzaj fundamentów dla farm wiatrowych na morzu.
11.04.2024

W tym roku otwarcie przetargu na "Orkę"?

Szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel przekazał informacje na temat planowanych inwestycji i programów związanych z modernizacją Wojska Polskiego. Jedna z podanych informacji dotyczy programu "Orka", związanego z dostarczeniem polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych.
25.03.2024

Naval Group zwycięzcą przetargu na okręty podwodne dla Holandii. Teraz czas na Orkę?

Francuski koncern został wybrany przez holenderski resort obrony jako dostawca okrętów podwodnych dla marynarki wojennej (Koninklijke Marine). Wybór oferenta budzi wiele emocji, tym bardziej że przetarg w Holandii odbył się w momencie, gdy wciąż trwają wstępne konsultacje rynkowe i analizy w związku z analogicznym programem "Orka", którego celem jest dostarczenie okrętów tej klasy dla polskiej Marynarki Wojennej. W sprawie obu przedsięwzięć poprosiliśmy koncern o komentarz.
19.03.2024

Okręty podwodne jako zadośćuczynienie Niemiec za II wojnę światową - pomysł genialny czy nierealny? (opinia)

Ogłoszone w ubiegłym roku prace w związku z pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach programu „Orka” wywołują zarówno kontrowersje, jak i obawy. Aktualnie trwają wstępne konsultacje rynkowe, a są też nadzieje, że jeszcze w tym roku zostanie otwarty przetarg. W związku z potrzebą utrzymania zdolności podwodnych w prasie i mediach społecznościowych pojawiły się pomysły, by Polska otrzymała okręty w ramach... zadośćuczynienia za II wojnę światową od Niemiec.
15.02.2024

Polscy admirałowie z wizytą w Niemczech. Ważne rozmowy o wyzwaniach dla sił morskich

Do dowództwa Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine) w Rostocku przybyli 7 lutego Inspektor MW wiceadm. Jarosław Ziemiański oraz dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadm. Krzysztof Jaworski. Celem spotkania z wyższą kadrą dowódczą sił morskich Niemiec z adm. floty Janem Christianem Kaackiem na czele było omówienie wyzwań oraz kontynuowanie wzajemnej współpracy.
12.02.2024

„Miecznik” kluczem do rozwoju obronności. Wywiad z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich PGZ S.A.

Niedawna uroczystość położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” wzbudziła niemałe emocje z racji na znaczenie tej inwestycji dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej. W rozmowie z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., przybliżamy historię tego przedsięwzięcia.
07.02.2024

W Estonii startuje Euroguard, konsorcjum mające opracować modułową, półautonomiczną platformę morską

Przedsięwzięcie Euroguard jest dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF). Baltic Workboats koordynuje konsorcjum 23 firm i instytutów badawczych z Francji, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Norwegii, Polski, Danii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii i Estonii. Całkowity budżet projektu wynosi 95 milionów euro, z czego 65 milionów euro pochodzi od Komisji Europejskiej i 30 milionów euro od krajów uczestniczących i samych firm.
26.01.2024

Norwegia chce nowych fregat i szuka partnerów do tego przedsięwzięcia

Z racji na starzenie się okrętów typu Fridtjof Nansen oraz zwiększenie morskiego potencjału państwa, Ministerstwo Obrony Norwegii ogłosiło chęć zakupu sześciu nowych jednostek klasy fregata, które staną się trzonem sił morskich (Sjøforsvaret). W tym celu są poszukiwani partnerzy z branży stoczniowej i zbrojeniowej, którzy mają wesprzeć dostarczenie i potem wspieranie nowych okrętów.
25.01.2024

Szef BBN wzywa szefa MON do decyzji w sprawie programu "Orka"

"Za naszą wschodnią granicą JEST WOJNA, a jej przebieg nie daje powodów do optymizmu. Co z produkcją K2 w Polsce? Jakie plany na Orkę i przewagę powietrzną? Jak idzie budowanie rezerw i jakie są plany na Ochronę Ludności? To są tematy do natychmiastowej analizy, debaty i decyzji" - napisał na platformie X Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
19.01.2024

Podsumowanie projektów offshore PGE Baltica w 2023 roku

PGE Baltica, spółka z grupy PGE odpowiedzialna za realizację Programu Offshore, kończy kolejny rok intensywnych działań na rzecz realizacji budowy morskich projektów, w tym Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Podpisano kluczowe umowy, sfinalizowano kontrakty i wydano decyzje umożliwiające podjęcie kolejnych kroków w realizacji największego jak dotąd w Polsce projektu energetycznego opartego o odnawialne źródła energii.
20.12.2023

Kongsberg z wielomiliardowym kontraktem na konserwację norweskich fregat

Kongsberg Naval Services, spółka należąca do Kongsberg Maritime i Kongsberg Defence & Aerospace, została wskazana do kluczowej umowy z Norweską Agencją Materiałów Obronnych na wsparcie operacyjne, konserwację i usługi przedłużające żywotność norweskich fregat. Umowa ma łączną wartość do 17 miliardów koron norweskich (ponad 6 mld zł) za usługi świadczone przez cały okres obowiązywania umowy, zakładany do 2040 roku.
04.12.2023

Isaac Peral wchodzi do służby w hiszpańskiej flocie. Taki okręt podwodny Navantia proponuje Polsce w ramach programu "Orka"

Z udziałem władz, kadry dowódczej, przedstawicieli branży stoczniowej, członków załogi i ich rodzin, odbyło się, 30 listopada, pierwsze podniesienie bandery na okręcie podwodnym S-81 Isaac Peral. To istotny moment nie tylko w najnowszej historii Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Espana), ale też krajowego przemysłu obronnego.
30.11.2023

PGE i Ørsted sfinalizowały kontrakty na dostawy komponentów dla części morskiej projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakt na kolejną dostawę fundamentów dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. To ostatnia z umów dotyczących dostaw kluczowych elementów dla części offshore projektu Baltica 2, zamykająca tzw. poziom Tier 1 w obszarze morskim inwestycji.
30.10.2023

Rozpoczęcie pierwszej fazy projektu Europejskiej Korwety Patrolowej

Europejski Fundusz Obronny wsparł kwotą w wysokości 60 mln euro początkową fazę przedsięwzięcia, koncentrującego się na badaniach koncepcyjnych aż do wstępnego projektu modułowej i wielozadaniowej korwety patrolowej (Modular and Multirole Patrol Corvette, MMPC).
26.10.2023

Kluczowy test zanurzeniowy okrętu podwodnego budowanego przez koncern Navantia, oferenta w ramach programu "Orka"

Przyszły nabytek Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Española), S-81 Isaac Peral, przechodzi końcowe testy przed przekazaniem zamawiającemu. W związku z tym czekał go jeden z najważniejszych, czyli zanurzenie się na testową głębokość 460 metrów. To okazja do sprawdzenia, jak okręt podwodny radzi sobie w ramach wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem.
23.10.2023

Prawie pół tysiąca osób na Dniu Dostawców organizowanym przez PGE i Ørsted

Przedstawiciele przedsiębiorstw z całej Polski i zagranicy zainteresowani włączeniem się w realizację projektu Baltica 2 wzięli udział w zorganizowanym dla nich spotkaniu na PGE Narodowym. Dzień Dostawców był okazją do indywidualnych spotkań z dostawcami komponentów i usług już zakontraktowanych przez PGE i Ørsted.
11.10.2023

PGE i Ørsted zapraszają na Dzień Dostawców

PGE i Ørsted już po raz piąty organizują specjalne wydarzenie, zachęcające firmy do uczestnictwie w projekcie budowy morskich farm wiatrowych w Polsce. Tegoroczne spotkanie skieroane jest do producentów komponentów i dostawców usług, którzy chcą włączyć się w proces budowania łańcucha dostaw dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Spotkanie odbędzie się 10 października 2023 roku o godz. 10:00 na PGE Narodowym w Warszawie.
11.09.2023

Hanwha z ofertą zangażowania polskich stoczni w programie "Orka"

Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach jednym z wystawców był południowokoreański koncern Hanwa, który jest jednym z oferentów chcących stanąć do przetargu na budowę okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej.
10.09.2023

Navantia chce dostarczyć Filipinom okręty podwodne

Hiszpański koncern jest kolejnym, który prezentuje temu wyspiarskiemu krajowi swoją ofertę, w ramach realizowanego przez ten kraj programu modernizacji RAFPMP. Ma to wzmocnić tamtejszą marynarkę wojenną (Hukbong Dagat ng Pilipinas) i zapewnić większą ochronę państwa w obliczu współczesnych zagrożeń, przede wszystkim ekspansji Chin.
06.09.2023

Rozpoczyna się wyścig po "Orkę". Wielu chętnych do dostarczenia Polsce okrętów podwodnych

Rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Grzegorz Polak poinformował, że 11 podmiotów zgłosiło się z ofertą dostarczenia polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych w ramach programu "Orka". Z tego grona zostaną wyłonione firmy, które wezmą udział w dalszym procedowaniu oferty, aż w końcu zostanie wyłoniony "zwycięzca".
07.08.2023

Wyścig po niderlandzką "Orkę" rozgrzewką przed przetargiem w Polsce?

Ministerstwo Obrony Holandii potwierdziło, że kupi cztery okręty podwodne na potrzeby sił morskich (Koninklijke Marine). O realizację tego intratnego zamówienia rywalizują firmy z Francji, Niemiec i Szwecji, które mogą być także oferentami dla polskiej Marynarki Wojennej w związku z programem "Orka".
31.07.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

Navantia wśród potencjalnych dostawców okrętów podwodnych dla Polski

Hiszpańska firma stoczniowa Navantia jest jednym z czterech potencjalnych dostawców trzech okrętów podwodnych, które zamierza zamówić polskie wojsko, twierdzi w czwartek madrycki portal Infodefensa, sugerując, że opcją dla polskiego MON jest nowa jednostka proj. S-80.
20.07.2023

Navantia rozpoczyna budowę okrętów dla hiszpańskiej i marokańskiej marynarki wojennej

Stocznie koncernu Navantia w Puerto Real i San Fernando rozpoczęły budowę okrętu do działań podwodnych (BAM-IS) dla Marynarki Wojennej Hiszpanii oraz okrętu patrolowego dla Królewskiej Marynarki Wojennej Maroka.
04.07.2023

Nowa umowa PGE i Ørsted obejmuje 77 monopali dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2

Jak poinformowano wczoraj, Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty z firmami Navantia-Windar oraz Orient Cable (NBO). Dostarczą one fundamenty oraz kable wewnętrzne dla projektu Baltica 2, stanowiącego jeden z etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Będzie to m.in. 77 monopali, które powstaną w fabryce w Fene (prowincja A Coruña).
04.07.2023

PGE i Ørsted podpisały kolejne kluczowe umowy dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE I Ørsted podpisały kontrakty z firmami Navantia-Windar oraz Orient Cable (NBO), które dostarczą fundamenty oraz kable wewnętrzne dla projektu Baltica 2, stanowiącego jeden z etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
03.07.2023

Rumunia inwestuje w okręty podwodne. Przykład dla Polski?

W związku z rosnącymi wydatkami na zbrojenia kolejne państwo NATO postanowiło zwiększyć zdolności swojej marynarki wojennej. Po blisko 20 latach Rumunia chce mieć znów możliwość prowadzenia działań podwodnych. W ich zakresie boryka się z podobnymi problemami jak Polska.
17.04.2023

Polski akcent budowy fregat dla Royal Navy powodem tąpnięcia na Wyspach. W tle Miecznik

Ogłoszona niedawno informacja o udziale stoczni z Polski w kwestii budowy fregat Typ 31 okazała się wywołać oburzenie w Wielkiej Brytanii w związku z sytuacją tamtejszej branży stoczniowej.
13.04.2023

W Polsce powstają elementy nowych brytyjskich fregat

Choć rząd w Londynie obiecywał, że budowa nowej generacji fregat rakietowych dla Royal Navy przyczyni się do odrodzenia brytyjskiego przemysłu stoczniowego, ich elementy są wytwarzane w Polsce - poinformował w poniedziałek dziennik "Daily Telegraph".
10.04.2023

Ocean Winds, Navantia Seanergies podpisują umowę dotyczącą pływających morskich farm wiatrowych

Madrycka spółka Ocean Winds podpisała z Navantia Seanergies umowę dotyczącą komponentów dla przyszłych morskich farm wiatrowych, w tym struktur pływających dla przyszłych farm wiatrowych w Hiszpanii, Portugalii i innych krajach europejskich.
01.04.2023

Okręt flagowy dla tureckiej Marynarki Wojennej wchodzi do służby

Turecka Marynarka Wojenna ((Türk Deniz Kuvvetleri) przyjęła dostawę uniwersalnego okrętu desantowego-doku z możliwością lądowania i transportu śmigłowców i dronów TCG Anadolu. Stanie się okrętem flagowym sił morskich Turcji i ważnym uzupełnieniem jej zdolności morskich.
07.03.2023

Spółka Team Resolute zbuduje trzy okręty logistyczne dla Royal Navy

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii oficjalnie przyznało zrzeszeniu trzech firm kontrakt na program Stałego Wsparcia Floty (Fleet Solid Support, FSS) na budowę jednostek pomocniczych. W skład grupy wchodzą brytyjskie firmy Harland & Wolff, BMT oraz filia hiszpańskiej firmy Navantia.
19.01.2023

Druga morska farma wiatrowa we Francji ruszy w 2023? Ukończono ważny etap konstrukcji

Ukończono pierwszą fazę konstrukcji w Saint-Brieuc. Ta druga po otwartej w zeszłym roku Saint-Nazaire morska farma wiatrowa we Francji i zarazem pierwsza na północnym wybrzeżu kraju morska farma wiatrowa ma zostać oddana do użytku jeszcze w tym roku. Za rozwój 496-MW inwestycji odpowiada hiszpańska spółka Iberdrola.
04.01.2023

Stocznia Navantia rozbuduje przemysł okrętowy w Arabii Saudyjskiej

Saudyjskie Ministerstwo Obrony podpisało z hiszpańską firmą memorandum o porozumieniu w sprawie budowy okrętów bojowych dla Królewskich Saudyjskich Sił Morskich (Al-Quwwat al-Bahriyah al-Arabiyah as-Su'udiyah).
01.12.2022

1,6 miliarda funtów na trzy nowe okręty Royal Navy

Wielka Brytania wybrała konsorcjum kierowane przez firmę Harland & Wolff do zbudowania trzech okrętów pomocniczych marynarki wojennej w ramach kontraktu o wartości 1,6 miliarda funtów. Realizacja umowy pozwoli stworzyć 1200 miejsc pracy w brytyjskich stoczniach, w tym w Belfaście, gdzie odbędzie się ostateczny montaż.
18.11.2022

Babcock: Miecznik ważnym punktem współpracy przemysłowej

Program fregaty Miecznik to ważny punkt współpracy przemysłowej, a doświadczenia zdobyte przy jednym projekcie można wykorzystać przy budowie innych okrętów – zapewniają przedstawiciele brytyjskiej grupy Babcock.
28.06.2022

Brytyjczycy partnerami w programie fregaty Miecznik. Pierwszy okręt w 2028?

Brytyjczycy będą partnerami Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) przy budowie trzech fregat Miecznik - poinformowało w piątek MON.
07.03.2022

Czy Navantia zaproponuje Polsce nowy okręt podwodny?

Hiszpańska grupa Navantia po problemach i opóźnieniach w końcu zrobiła ważny krok w budowie pierwszego podwodnego okrętu typu S-80. Być może Hiszpanie zgłoszą się z tym projektem do przetargu w ramach programu „Orka”, mającego na celu pozyskanie nowych okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej.
28.01.2022

Hiszpańska propozycja Miecznika: okręt i systemy

Okręt wraz z systemem zarządzania walką Aegis, zdolnym niszczyć pociski balistyczne, to propozycja Hiszpanii w programie Miecznik – dostawy trzech fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
23.01.2022

Thales: jesteśmy gotowi na rozwój współpracy z polskim przemysłem

Rozwój współpracy z polskim przemysłem deklaruje Thales – jedna z firm zakwalifikowanych do dalszych rozmów w programie fregaty Miecznik, proponująca system kierowania walką dla nowych okrętów.
26.12.2021

Kolejne kraje w programie europejskich korwet

Dania i Norwegia dołączyły do Włoch, Francji, Hiszpanii i Grecji w programie European Patrol Corvette. Program ma na celu zaprojektowanie i zbudowanie nowoczesnych korwet.
20.12.2021

Program Miecznik. Hiszpanie proponują fregatę z systemem obrony powietrznej Aegis

Fregata oparta na typie F-100 uzbrojona w amerykański system obrony powietrznej Aegis to propozycja hiszpańskiej stoczni Navantia zaprezentowana w programie Miecznik.
15.12.2021

Trzy projekty fregat Miecznik już w MON

Konsorcjum PGZ-Miecznik poinformowało, że do Inspektoratu Uzbrojenia trafiło Przemysłowe Studium Wykonalności zawierające m.in. trzy projekty koncepcyjne platform okrętowych wraz z propozycjami dotyczącymi zintegrowanych systemów walki.
13.12.2021

Rafael: możemy uzbroić Miecznika niezależnie od systemu zarządzania walką

Izraelska firma Rafael proponuje uzbrojenie fregaty Miecznik w system obrony powietrznej C-Dome; zapewnia, że można go zintegrować z każdym systemem zarządzania walką, jaki Polska wybierze, a zakup oznaczałby też współpracę przemysłową.
11.12.2021

PGZ: wybrano potencjalnych dostawców systemu walki dla fregat Miecznik

Konsorcjum PGZ-Miecznik wstępnie wybrało czterech potencjalnych dostawców zintegrowanego systemu zarządzania walką dla fregat Miecznik – poinformowała w czwartek Polska Grupa Zbrojeniowa.
23.09.2021

Program Miecznik. PGZ rozmawia ze strategicznymi partnerami

Rozmawiamy i podpisujemy umowy z wieloma strategicznymi partnerami budowy trzech fregat dla Marynarki Wojennej w ramach programu Miecznik – poinformował Cezary Cierzan, dyr. programu Miecznik w Polskiej Grupie Zbrojeniowej (PGZ).
08.09.2021

PGZ: o wyborze partnera w programie Miecznik zdecydują cena i transfer technologii

– Cena oraz transfer wiedzy i technologii będą głównymi kryteriami przy rekomendacji dotyczącej wyboru zagranicznego partnera w programie budowy fregat typu Miecznik – powiedział dyrektor tego programu w PGZ Cezary Cierzan.
08.09.2021

Miecznik - kolejny etap wyboru wykonawcy. Hiszpanie, Niemcy i Brytyjczycy w grze

Na przełomie roku ma zostać wybrany wykonawca projektu fregaty wielozadaniowej Miecznik. O możliwość zaprojektowania statku ubiegają się czołowe europejskie koncerny stoczniowe. Do finału konkursu dotarły trzy z nich.
12.08.2021

Iberdrola zainstaluje na wodach Hiszpanii pływające farmy wiatrowe o łącznej mocy 980 MW

Według doniesień hiszpańskich mediów, inwestor Iberdrola wybuduje dwie morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 980 MW. Pływające elektrownie wiatrowe powstaną u wybrzeży Hiszpanii.
07.06.2021

Hiszpania: Księżniczka Eleonora ochrzciła najnowocześniejszy na świecie okręt podwodny

Księżniczka Eleonora, córka króla Hiszpanii Filipa VI, ochrzciła w czwartek w Kartagenie okręt podwodny S-81 Isaac Peral. Według konstruktorów jednostka jest najnowocześniejszym konwencjonalnym okrętem podwodnym na świecie.
22.04.2021

Okręt podwodny typu 212CD wychodzi z cienia [WIDEO]

Niemiecki holding stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems opublikował więcej szczegółów swojej oferty na nowy okręt podwodny dla holenderskiej Koninklijke Marine. Dodatkowo interesującym jest fakt, że bazuje ona na projekcie 212CD, czyli Common Design, opracowywanym na potrzeby programu niemiecko-norweskiego.
08.12.2020

Hiszpania z nowym okrętem do działań ratowniczych i ochrony podwodnej wraków

Hiszpańska Marynarka Wojenna zostanie zaopatrzona w okręt, którego zadaniem będzie nie tylko działalność ratownicza, ale i ochrona podwodnego dziedzictwa.
08.11.2020

Pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej jest już w pełni operacyjna

Ostatnia platforma WindFloat Atlantic została podłączona do sieci, a farma wiatrowa została w pełni oddana do użytku. Trzy jednostki zasilają portugalską sieć elektroenergetyczną energią generowaną przez turbiny wiatrowe o mocy 8,4 MW każda. Są to największe turbiny na świecie zainstalowane do tej pory na pływającej platformie.
27.07.2020

Ostatnia jednostka pierwszej półzanurzalnej pływającej farmy wiatrowej na świecie wyrusza z portu (foto, wideo)

Zaledwie kilka kroków dzieli projekt WindFloat Atlantic od pełnej operacyjności. Ostatnia z trzech platform z zamontowaną turbiną wiatrową opuściła dziś port w Ferrol i wyruszyła w kierunku lokalizacji docelowej, położonej 20 km od wybrzeża Viana do Castelo w Portugalii. Transport jednostki potrwa trzy dni.
28.05.2020

Europejskie stocznie wracają do pracy. Jak będzie wyglądać stoczniowa rzeczywistość po szczycie epidemii?

Kilka wiodących europejskich stoczni ogłosiło plany powolnego wznowienia działalności po ponad miesiącu przerwy. Podczas szczytu koronawirusa stoczniowcy we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Niemczech zostali zmuszeni do zawieszenia działalności.
28.04.2020

Animacja zderzenia fregaty KNM Helge Ingstad z tankowcem (wideo)

8 listopada ubiegłego roku ok. godz. 4:30 Fregata KNM Helge Ingstad typu F310 zderzyła się z tankowcem Sola TS. Norweska komisja ds. badania wypadków (Accident Investigation Board of Norway) opublikowała wczoraj animację przedstawiającą moment wypadku.
12.11.2019

Rząd Indii chce zamówić sześć nowych okrętów podwodnych

Rząd Indii złożył pięciu zagranicznym firmom zapytanie ofertowe dotyczące zbudowania w indyjskich stoczniach sześciu okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym.
11.07.2019

Największe europejskie stocznie pracują nad integracją danych

Europejskie zakłady stoczniowe wystartowały z inicjatywą opracowania specjalnej platformy wymiany informacji w ramach projektu o nazwie Code Kilo.
16.04.2019

Zakończyła się operacja podnoszenia norweskiej fregaty KNM Helge Ingstad (wideo)

Zakończyła się operacja podnoszenia zatopionej norweskiej fregaty KNM Helge Ingstad. Okręt w minioną niedzielę został przetransportowany do największej norweskiej bazy morskiej Haakonsvern. Teraz rozpocznie się operacja jego naprawy. Fregata KNM Helge Ingstad, jeden z najnowocześniejszych okrętów Norwegii, zatonęła w listopadzie ubiegłego roku po zderzeniu z tankowcem. Na dnie w okolicach wyspy Hanøytangen spędziła prawie cztery miesiące.
04.03.2019

Rozpoczęła się operacja podnoszenia zatopionej norweskiej fregaty KNM Helge Ingstad (foto, wideo)

Operacja podnoszenia zatopionej norweskiej fregaty KNM Helge Ingstad w toku. Prace rozpoczęły się we wtorek wczesnym rankiem. Zgodnie z planem, potrwają pięć do sześciu dni. Jeden z najnowocześniejszych okrętów Norwegii zatonął w listopadzie ubiegłego roku po zderzeniu z tankowcem.
26.02.2019

Zdetonowano wszystkie torpedy z zatopionej norweskiej fregaty KNM Helge Ingstad (wideo)

Zdetonowano wszystkie torpedy z zatopionej norweskiej fregaty KNM Helge Ingstad. Operacja zakończyła się w miniony piątek. Jeden z najnowocześniejszych okrętów Norwegii zatonął w listopadzie ubiegłego roku po zderzeniu z tankowcem. Jednostka nadal jest pod wodą, trwają przygotowania do jej podniesienia.
06.02.2019

Norweska fregata nadal pod wodą. Sztorm uszkodził mocowanie (wideo)

KNM Helge Ingstad, jedna z najlepszych norweskich fregat, nadal pod wodą. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy okręt zostanie podniesiony. Nie sprzyja także pogoda – w okresie Bożego Narodzenia sztorm uszkodził jedną z lin mocujących, przez co jednostka jeszcze mocniej osiadła na dnie. W listopadzie ubiegłego roku fregata zderzyła się z tankowcem.
03.01.2019

Pięć krajów stara się o kontrakt na budowę okrętów dla brytyjskiej marynarki

Brytyjskie ministerstwo obrony ujawniło, że firmy z 5 krajów starają się o kontrakt na budowę okrętów dla ich marynarki. Wśród nich są przedsiębiorstwa z Włoch, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej a także jedno z samej Wielkiej Brytanii.
05.12.2018

Tonie jedna z najlepszych norweskich fregat (wideo)

Jedna z najlepszych norweskich fregat tonie. Jak informuje portal thebarentsobserver.com, w nocy z poniedziałku na wtorek zerwało się kilka lin utrzymujących na powierzchni uszkodzony okręt KNM Helge Ingstad. Jednostka niemal w całości znalazła się pod wodą.
13.11.2018

Siedmiu rannych po zderzeniu tankowca i fregaty u wybrzeży Norwegii

Siedem osób zostało rannych w czwartek rano na skutek zderzenia się tankowca i fregaty norweskiej marynarki wojennej u południowo-zachodnich wybrzeży Norwegii - poinformowała policja w oświadczeniu.
08.11.2018

Hiszpania: Koniec akcji stoczniowców ws. realizacji dostaw broni dla Rijadu

Hiszpańscy stoczniowcy zakończyli w czwartek akcje strajkowe związane z wstrzymaniem sprzedaży przez Madryt 400 bomb dla Arabii Saudyjskiej. Tego dnia szef MSZ Hiszpanii poinformował, że kontrakt zostanie zrealizowany.
13.09.2018

Hiszpania: Stoczniowcy domagają się kontynuowania dostaw broni dla Arabii Saudyjskiej

Kilkuset stoczniowców zablokowało we wtorek przed południem autostradę A4 w okolicach Kadyksu, na południu Hiszpanii. Protestujący domagają się od rządu Pedra Sancheza kontynuowania dostaw broni dla Arabii Saudyjskiej.
11.09.2018

Hiszpania/Media: Rząd szuka sposobu na sprzedaż broni Arabii Saudyjskiej

Hiszpański rząd Pedro Sancheza szuka sposobu na sprzedaż broni do Arabii Saudyjskiej mimo zapowiedzi zerwania kontraktu na dostawę 400 pocisków; zmiana decyzji to rezultat trwających od piątku protestów stoczniowców - podały w sobotę hiszpańskie media.
08.09.2018

Co SAAB i DCNS oferują polskiej marynarce wojennej? Sprawdzamy

O kontrakt na sprzedaż Polsce trzech okrętów podwodnych ubiega się m.in. szwedzki Saab Kockums, który już otrzymał pierwsze zamówienie na okręt A26, i francuska DCNS, która chce u nas otworzyć centrum szkoleniowe. Jakie obiecują nam korzyści?
27.07.2015

Okręty logistyczne dla marynarki wojennej

Największe stocznie z całego świata chcą zbudować dla polskiej marynarki wojennej nowy okręt wsparcia logistycznego oraz zbiornikowiec paliwowy. Rozmowy o technicznych parametrach okrętów MON prowadzi z kilkunastoma firmami, są wśród nich także polskie spółki. Szacunkowy koszt zakupu obu jednostek to ponad miliard złotych.
18.10.2014

Okręty podwodne dla Polski mogłyby powstać w polskich stoczniach

Ministerstwo Obrony Narodowej ma ogłosić do końca roku przetarg na trzy okręty podwodne. Wartość zamówienia wyniesie ponad 7,5 mld zł. MON prowadzi obecnie rozmowy z zainteresowanymi firmami dotyczące szczegółów technicznych okrętów i ich uzbrojenia. Równie ważną kwestią jest maksymalne zaangażowanie polskiego przemysłu w program modernizacji Marynarki Wojennej.
27.05.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.