• <
smartre_2023

1,6 miliarda funtów na trzy nowe okręty Royal Navy

jb

18.11.2022 10:29 Źródło: Reuters
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie 1,6 miliarda funtów na trzy nowe okręty Royal Navy

Partnerzy portalu

1,6 miliarda funtów na trzy nowe okręty Royal Navy - GospodarkaMorska.pl
HMS Queen Elizabeth. Fot. Dave Jenkins - InfoGibraltar - https://www.flickr.com/photos/infogibraltar/28386226189/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68080871

Wielka Brytania wybrała konsorcjum kierowane przez firmę Harland & Wolff do zbudowania trzech okrętów pomocniczych marynarki wojennej w ramach kontraktu o wartości 1,6 miliarda funtów. Realizacja umowy pozwoli stworzyć 1200 miejsc pracy w brytyjskich stoczniach, w tym w Belfaście, gdzie odbędzie się ostateczny montaż.

Konsorcjum, w skład którego wchodzą BMT, Harland & Wolff i Navantia UK, zostało wybrane jako preferowany oferent na dostawę trzech pomocniczych jednostek pływających, które będą dostarczać amunicję, zapasy i prowiant lotniskowcom, niszczycielom oraz fregatom Royal Fleet Auxiliary, poinformował rząd.

Propozycja konsorcjum obejmowała inwestycję 77 milionów funtów w brytyjskie stocznie i stworzenie dodatkowych 800 miejsc pracy w łańcuchu dostaw.

„Mając na uwadze ambicje określone w Narodowej Strategii Przemysłu Stoczniowego, ta umowa wzmocni transfer technologii oraz kompetencje światowej sławy stoczniowca, co jest kluczowe dla modernizacji brytyjskich stoczni” – powiedział w oświadczeniu sekretarz obrony Ben Wallace.

Okręty – każdy o długości dwóch boisk piłkarskich Premier League – będą drugimi co do długości okrętami wojskowymi po dwóch lotniskowcach typu Queen Elizabeth.

Produkcja rozpocznie się w 2025 roku, a wszystkie trzy statki mają być gotowe do pracy od 2032 roku, zapowiada rząd.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.