• <
siemens_gamesa_2022

Kolejne kraje w programie europejskich korwet

jm

20.12.2021 15:11

Partnerzy portalu

Kolejne kraje w programie europejskich korwet - GospodarkaMorska.pl

Dania i Norwegia dołączyły do Włoch, Francji, Hiszpanii i Grecji w programie European Patrol Corvette. Program ma na celu zaprojektowanie i zbudowanie nowoczesnych korwet.

Wszystkie sześć państw zostało wymienionych w oświadczeniu opublikowanym przez uczestniczące w programie koncerny zbrojeniowe: Fincantieri (Włochy), Naval Group (Francja), joint-venture obu spółek Naviris oraz Navantia (Hiszpania). Program nosi oficjalną nazwę Modular Multirole Corvette (MMPC). W jego ramach Francja i Hiszpania planują zakupić do sześciu korwet, a Włochy osiem. Dostawa pierwszych okrętów ma nastąpić w 2027 roku. Cena jednej korwety ma wahać się w granicach 250-300 milionów euro. Okręty mają mieć ok. 105 metrów długości i wyporność ok. 3 tys. ton. Będą produkowane w wersji bojowej oraz patrolowej dalekiego zasięgu.

Jednocześnie wszystkie kraje zaangażowane będą współfinansować program – wspólnie dołożą 30 milionów euro na cele badawcze. Pozostałe 60 milionów euro spółki mają pozyskać w ramach funduszy europejskich.

Program stworzenia korwety został włączony do listy zalecanych europejskich programów obronnych PESCO. Uczestniczące w nim spółki przekazały Europejskiemu Funduszowi Obrony listę zagadnień badawczych, na które przeznaczone zostanie finansowanie z funduszy europejskich – są to m.in. kwestie napędu, technologii bezzałogowych, modułowości i zarządzania danymi.
Wspólne stworzenie korwety ma dać krajom UE niezależność w budowie pełnomorskich okrętów bojowych średniej wielkości.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.