• <
BOTA_FILM_2021

Co SAAB i DCNS oferują polskiej marynarce wojennej? Sprawdzamy

gospodarkamorska.pl/newseria.pl

27.07.2015 13:28 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Co SAAB i DCNS oferują polskiej marynarce wojennej? Sprawdzamy
Co SAAB i DCNS oferują polskiej marynarce wojennej? Sprawdzamy - GospodarkaMorska.pl

O kontrakt na sprzedaż Polsce trzech okrętów podwodnych ubiega się m.in. szwedzki Saab Kockums, który już otrzymał pierwsze zamówienie na okręt A26, i francuska DCNS, która chce u nas otworzyć centrum szkoleniowe. Jakie obiecują nam korzyści?

Saab, oprócz okrętów, oferuje Polsce współpracę przemysłową. Zapewnia, że jeśli wygra przetarg, nasz kraj będzie uczestniczyć w budowie statków dla Szwedów oraz innych przyszłych odbiorców.  - Nasza oferta jest wyjątkowa. Nie proponujemy Polsce zakupu gotowego produktu, ale rzeczywistą współpracę. Polska już od samego początku może brać udział w produkcji okrętu A26. To bardzo poważne partnerstwo, które umożliwi stworzenie w Polsce nowych miejsc pracy. Wpłynie też na rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego – mówił w „Dzienniku Gazecie Prawnej” Jason Howard, dyrektor SAAB na Polskę.

Spośród licznych zalet okrętu, wymienia się przede wszystkim trudność w wykryciu jednostki przez radary i sonary. Okręt zdolny jest bowiem do kładzenia się na dnie. Jednostka może długotrwale pozostawać w zanurzeniu, nawet dwa tygodnie, posiada róeniż wysoką odporność na wstrząsy. Okręt może być uzbrojony w torpedy Saaba lub innych producentów, pociski manewrujące. Dostawa szwedzkich okrętów byłaby możliwa w latach 2020-21. Pod koniec czerwca firma Saab otrzymała zamówienie na dwie pierwsze jednostki tego typu.

Polska Marynarka Wojenna może być drugą na świecie wyposażoną w nowoczesne pociski manewrujące MdCN, produkcji francuskiego oddziału koncernu MBDA. Są one oferowane na wyposażeniu okrętów podwodnych typu Scorpène, które polskiej flocie proponuje stocznia DCNS. Polska ma mieć całkowitą niezależność w użyciu pocisków manewrujących, bez konieczności uzyskiwania jakichkolwiek zgód ze strony francuskiej administracji.

– We Francji realizujemy aktualnie program budowy okrętów podwodnych dla marynarki francuskiej o nazwie Barracuda. To nowy program, w ramach którego wyposażamy okręty w ten sam rodzaj pocisków manewrujących, który dostałaby Polska - powiedział agencji informacyjnej Newseria Biznes Alain Fougeron, wiceprezes DCNS.

Fougeron dodał, że przewagą oferty DCNS jest nie tylko możliwość równoczesnego zakupu zintegrowanych z okrętami pocisków. Francuska stocznia chce stworzyć w Polsce także nowoczesne centrum szkolenia oraz dokonać transferu technologii na dużą skalę. Firma zapewnia, że po wygranym przetargu na budowę okrętów podwodnych stworzy w Polsce co najmniej 1000 miejsc pracy.

Polska planuje wydać na trzy okręty podwodne 7,5 mld zł. Dostawy są zaplanowane na lata 2020-2025. Przetarg na okręty może zostać rozpisany jesienią, podpisanie umowy miałoby zaś nastąpić najpóźniej na początku 2017 r .

O dostawy okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej ubiega się również  niemiecka grupa ThyssenKrupp Marine Systems, hiszpańska stocznia Navantia oraz stocznia z Korei Południowej.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35671,00 $ tona -0,25% 28 lip
 Cynk 2951,00 $ tona 0,10% 28 lip
 Aluminium 2516,00 $ tona 0,76% 28 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.