• <
BOTA_2023

Druga morska farma wiatrowa we Francji ruszy w 2023? Ukończono ważny etap konstrukcji

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Druga morska farma wiatrowa we Francji ruszy w 2023? Ukończono ważny etap konstrukcji

Partnerzy portalu

Druga morska farma wiatrowa we Francji ruszy w 2023? Ukończono ważny etap konstrukcji - GospodarkaMorska.pl
Fot. Iberdrola / materiały prasowe

Ukończono pierwszą fazę konstrukcji w Saint-Brieuc. Ta druga po otwartej w zeszłym roku Saint-Nazaire morska farma wiatrowa we Francji i zarazem pierwsza na północnym wybrzeżu kraju morska farma wiatrowa ma zostać oddana do użytku jeszcze w tym roku. Za rozwój 496-MW inwestycji odpowiada hiszpańska spółka Iberdrola. 

Jak przekonuje deweloper, budowa postępuje zgodnie z planem. Ukończono już 65% wieży i 40% fundamentów typu jacket. W sumie postawiono 124 pale. Docelowo farma będzie składała się z 62 turbin mierzących między 18 a 47 metrów. 

Struktura kratowa konstrukcji sprawi, że będą one miały mniejszy wpływ na środowisko naturalne – woda będzie mogła swobodnie przepływać między ich elementami.

Warta 2,4 miliarda euro inwestycja ma zostać oddana do użytku jeszcze w 2023 roku. W styczniu kontynuowane będzie kładzenie kabli łączących turbiny. W połowie miesiąca natomiast rozpocznie się okablowanie podstacji lądowej. 

Budowę turbin morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc wykonuje partnerstwo spółek Windar i Navantia. Dla mającego swoją siedzibę w Bilbao hiszpańskiego dewelopera Iberdrola jest to czwarta morska farma wiatrowa. 


seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.